Materiał Partnera
Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt - jak postępować?

Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt - jak postępować?

Gdzie możemy spotkać dzikie zwierzę? Okazuje się, że nie tylko w głębi lasu. W wyniku dynamicznego rozwoju miast coraz więcej obszarów zamieszkałych przez zwierzęta zostaje wtopionych w miejski krajobraz. Ma to wiele konsekwencji, między innymi to, że dziki, lisy, sarny i inne gatunki możemy spotkać bardzo blisko ludzkich osiedli. Nie zawsze takie spotkania kończą się dobrze dla zwierząt – co zrobić, jeśli potrącimy jedno z nich?

Przede wszystkim zgłoś wypadek

Tak samo jak w sytuacji wypadku z udziałem ludzi, obowiązkiem kierowcy, który zderzył się na drodze z dzikim zwierzęciem jest powiadomienie o zaistniałej sytuacji odpowiednich organów. Wystarczy, że zadzwonimy w tym celu pod numer 112 lub 997 i podamy nasze aktualne położenie. Nie musimy obawiać się, że za zaistniałą sytuację zostaniemy ukarani. Co więcej, nie musimy zostawać na miejscu zdarzenia, choć zaleca się, żeby jednak poczekać na przyjazd patrolu. Dlaczego? Ponieważ przybyli policjanci spiszą protokół, który będzie nam niezbędny do uzyskania odszkodowania od naszego ubezpieczyciela, jeśli mamy wykupioną polisę AC. Ponadto, ponieważ do większości takich wypadków dochodzi po zmroku poza terenem zabudowanym, funkcjonariuszom będzie łatwiej zlokalizować ranne zwierzę, jeśli pozostaniemy w jego pobliżu. O wypadku nie musimy informować nikogo więcej – do obowiązków policji  należy poinformowanie o sytuacji lokalnego koła łowieckiego lub lekarza weterynarii, którzy decydują, co dalej zrobić ze zwierzęciem.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Po poinformowaniu służb powinniśmy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, tak samo jak w przypadku każdego innego wypadku – zjeżdżamy na pobocze, włączamy światła awaryjne, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy. Co jednak zrobić z potrąconym zwierzęciem? Przede wszystkim należy zachować dużą ostrożność – ranne zwierzęta mogą być bardzo agresywne. Nie należy się do nich zbliżać i zachowywać głośno, ponieważ może je to prowokować do ataku. Unikajmy dotykania zwierząt, gdyż mogą one być zarażone wścieklizną. O ile to możliwe, dobrze jest zakryć wzrok zwierzęcia tkaniną – odizolujemy je w ten sposób od bodźców zewnętrznych i oszczędzimy stresu.

Wezwij pomoc drogową

Jeśli w wyniku wypadku nasz samochód uległ bardzo poważnemu uszkodzeniu, powinniśmy wezwać pomoc drogową, by przetransportować wóz do warsztatu.

- Nie należy ryzykować dalszej jazdy – mówi przedstawiciel firmy Auto Czok - Jest to bardzo niebezpieczne, jeśli nasz samochód nie jest sprawny. Zwykle kolizje ze zwierzętami, szczególnie dużymi, kończą się uszkodzeniami, a te wymagają przeprowadzenia profesjonalnych napraw powypadkowych.  

Co z ubezpieczeniem?

Uzyskanie odszkodowania za wypadek z dzikim zwierzęciem jeśli posiadamy polisę AC jest proste – wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela wraz z protokołem wystawionym przez policję. Sytuacja komplikuje się, jeśli posiadamy jedynie ubezpieczenie OC. Musimy wtedy udowodnić, że zarządca dróg lub lokalne koło łowieckie nie zabezpieczyło w należyty sposób drogi i przylegających do niego terenów. Nie uzyskamy odszkodowania np. w sytuacji, jeśli droga została oznaczona przy pomocy znaku A18b, czyli "uwaga na zwierzęta leśne".

Kategorie
Warto przeczytać
Jak serwisować klimatyzację samochodową?
Niesprawna klimatyzacja samochodowa nie tylko nie chłodzi wnętrza w upalne dni, ale także może być niebezpieczna dla zdrowia. Rozwijające się grzyby i drobnoustroje mogą przyczynić się do alergii. Sprawdź, jak dbać o...
Jak dbać o przyczepę samochodową?
Nawet bardzo pojemny bagażnik samochodu może być zbyt mały, by przewieźć w nim większe ładunki, takie jak meble. Dlatego w niektórych sytuacjach bardzo przydatnym sprzętem może być przyczepa samochodowa. Dla niektórych...
Dobry serwis regeneracji części. Jakiej firmie zaufać?
Samochód nie tylko poprawia komfort życia. Często umożliwia wykonywanie pracy, realizowanie pasji turystycznej czy utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Aby jak najdłużej zachował sprawność, należy inwestować w przeglądy,...
Znajdź warsztaty samochodowe