Materiał Partnera
Popularne narzędzia ręczne. Przegląd ofertowy

Popularne narzędzia ręczne. Przegląd ofertowy

Mimo bardzo szerokiej oferty elektronarzędzi czy sprzętu pneumatycznego i hydraulicznego narzędzia ręczne są wciąż podstawowym wyposażeniem warsztatów mechanicznych, ślusarskich i stolarskich. Trudno bez nich wykonać prace przy montażu lub demontażu dowolnego urządzenia, a także podstawowe czynności serwisowe. Są nieodzowne również podczas prac instalacyjnych oraz budowlanych.


Do czego przydają się narzędzia ręczne?

Narzędzia ręczne są niezbędne do wykonywania prac warsztatowych, przeprowadzania remontów i modernizacji maszyn i urządzeń, a także do bieżących napraw wszelkiego sprzętu mechanicznego i elektrycznego. Nieodzowne są również podczas prac stolarskich oraz w trakcie robót budowlanych. Dobry osprzęt to również gwarancja pełnej ergonomii, a co za tym idzie bezpieczeństwa użytkowników - zmniejsza ryzyko zranienia się czy nadwyrężenia stawów, mięśni czy ścięgien – informuje przedstawiciel firmy Rolmasz, która zajmuje się m.in. dostarczaniem profesjonalnych narzędzi ręcznych.


Wśród narzędzi ręcznych można znaleźć sprzęt pozwalający na wykonanie wielu zadań, np. wbijanie gwoździ, wkręcanie wkrętów lub przecinanie metalowych prętów. Najliczniejszą grupę stanowią te, które można wykorzystać do montażu lub demontażu części i całych podzespołów – klucze różnych rodzajów, a także wkrętaki o rozmaitych końcówkach, także chroniących przed ryzykiem porażenia prądem elektrycznym. Poza nimi można znaleźć sporo sprzętu ułatwiającego obróbkę materiałów – imadła oraz ściski. Znaczącą kategorią są też narzędzia ślusarskie pozwalające na swobodne kształtowanie metalu oraz stolarskie przeznaczone do pracy z drewnem.

Ważną kategorią są narzędzia ręczne, które umożliwiają wykonywanie połączeń między rozmaitymi elementami. Znaczącą grupą są też narzędzia, które ułatwiają zarówno składanie, jak i rozkładanie różnych elementów i podzespołów, takie jak rozmaite szczypce. Osobną klasę stanowią narzędzia ręczne przeznaczone dla elektryków. Zapewniają one możliwość pracy przy urządzeniach zasilanych różnymi napięciami dzięki odpowiednim powłokom izolacyjnym zabezpieczającym przed porażeniem. Wśród osprzętu tego typu można znaleźć wkrętaki z rękojeściami i częściami roboczymi pokrytymi specjalnymi tworzywami, chroniącymi przed kontaktem z elementami, które mogą znajdować się pod napięciem. Narzędzia tego typu wyposażone są w rozmaite końcówki krzyżakowe i płaskie o różnej wielkości. Niezbędnym wyposażeniem przy pracach elektromontażowych są też obcinaki do kabli, szczypce do zaciskania końcówek czy szczypce, nożyce lub nożyki ułatwiające odcinanie i ściąganie izolacji.


Najczęściej stosowane narzędzia ręczne

Szeroki wybór narzędzi ułatwia znalezienie przyrządów potrzebnych do wykonania każdego zadania. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych narzędzi ręcznychklucze umożliwiające montaż i demontaż nakrętek i śrub. Najpopularniejsze są klucze płaskie, będące najbardziej uniwersalnymi oraz oczkowe. Często używane są również klucze nasadkowe sprawdzające się m.in. w przypadku śrub osadzonych we wgłębieniach i tulejach. Przydatne bywają również klucze imbusowe, niezbędne do śrub z tego rodzaju główką. Pracę przy dokręcaniu i odkręcaniu mogą znacznie ułatwić klucze z grzechotką, które dzięki znajdującym się w główce zapadkom umożliwiają pracę bez ściągania narzędzia ze śruby.

Sprzętem, który jest nieodzowny w wielu zastosowaniach, są również rozmaite rodzaje szczypiec. Wśród nich możemy znaleźć zarówno szczypce uniwersalne, ułatwiające przytrzymywanie różnych elementów, jak i ich specjalne wersje, np. szczypce wydłużone płaskie czy szczypce okrągłe. Szczypce dają również możliwość przecinania kabli, drutu czy cienkiej blachy. Sprawdzą się znakomicie szczypce czołowe oraz boczne. Pierwsze pozwalają na cięcie w płaszczyźnie prostopadłej do uchwytu, a drugie w płaszczyźnie równoległej. W ofercie znajdują się również szczypce pozwalające na zdejmowanie izolacji czy zaciskanie końcówek na przewodach elektrycznych. Osobną kategorią są szczypce przeznaczone do zakładania i zdejmowania pierścieni osadczych oraz szczypce dekarskie czy też zaciskowe szczypce Morse’a służące do unieruchamiania i przytrzymywania różnych detali.

Przy pracach wykonywanych narzędziami ręcznymi wielokrotnie zachodzi potrzeba szybkiego i trwałego połączenia dwóch elementów metalowych, drewnianych czy wykonanych z różnych materiałów, np. drewna i tworzywa czy tkaniny. W takich sytuacjach sprawdzają się narzędzia do łączenia, takie jak gwoździarki, nitownice i zszywacze. Równie często niezbędne jest unieruchomienie obrabianego przedmiotu czy utrzymanie styku dwóch elementów podczas klejenia. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzą się rozmaite imadła ślusarskie, w których można zamocować element przeznaczony do szlifowania, wiercenia czy gwintowania. W drugim nieodzowne będą specjalne ściski śrubowe przytrzymujące nawet elementy o znacznej grubości.

Bardzo popularnymi narzędziami ręcznymi są także wkrętaki. Są one oferowane z różnymi końcówkami, m.in. płaskimi, krzyżakowymi czy też typu torx, pozwalającymi obsługiwać wkręty z rozmaicie zakończonymi łbami. Przy wielu pracach wykonywanych z użyciem narzędzi ręcznych potrzebne będą również młotki ślusarskie, gumowe czy specjalne młotki bezodrzutowe.

Profesjonalne narzędzia ręczne dobrej jakości to nieodzowna pomoc w pracach serwisowych, remontowych czy montażowych. Wybierając narzędzia, warto zasięgnąć porad specjalistów zajmujących się ich sprzedażą. Cenne wskazówki oraz informacje o nowinkach technologicznych pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie, które jeszcze bardziej usprawni naszą pracę.

Kategorie
Warto przeczytać
Serwis samochodów Citroen. Co warto wiedzieć?
Francuska marka aut Citroen jest jedną z najbardziej znanych firm samochodowych na świecie. Produkowane przez nią pojazdy, podobnie jak samochody innych marek, potrzebują odpowiedniego serwisowania, które przyczyni się...
Jak dbać o samochód podczas lata?
Lato to czas, na który co roku czekamy z utęsknieniem. Promienie słoneczne i wysoka temperatura, chociaż dla nas przyjemne, dla naszego samochodu mogą okazać się szkodliwe. Zastanawiasz się, jak podczas wakacji zadbać o...
Jak odczytywać oznaczenia na oponach?
Czym byłby samochód bez opon? Tak naprawdę bezużytecznym obiektem. Te elementy odgrywają jedną z najważniejszych ról w pojazdach. O ile możemy się obyć bez radia, a nawet klimatyzacji, opony to must-have. Wielu...
Znajdź warsztaty samochodowe