Materiał Partnera
Jakie są różnice w zastosowaniu agregatów prądotwórczych jednofazowych i trójfazowych?

Jakie są różnice w zastosowaniu agregatów prądotwórczych jednofazowych i trójfazowych?

Agregaty prądotwórcze są jedną z najbardziej podstawowych i niezbędnych maszyn w warunkach budowlanych, ale także w domkach letniskowych i jako źródło zasilania awaryjnego w domach jednorodzinnych czy warsztatach usługowych. Ich znaczna cena sprawia, że w większości przypadków bardziej od zakupu opłaca się wypożyczenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu agregatu prądotwórczego? 

Udając się do wypożyczalni, powinniśmy wiedzieć, jakiego rodzaju odbiorniki chcemy zasilać i pod tym katem dobierać odpowiednie urządzenie. Warto poświęcić chwilę i policzyć łączne zapotrzebowanie na moc wszystkich odbiorników. Dobrze też określić, jakiego prądu będziemy potrzebowali – jednofazowego czy tzw. siły, czyli prądu trójfazowego. 

Doradca z wypożyczalni sprzętu budowlanego Ramirent zwraca uwagę na istotny fakt związany z wyborem agregatu pod kątem rodzaju prądu: – Przy użyciu agregatu prądotwórczego jednofazowego możemy zasilać wyłącznie odbiorniki jednofazowe. Natomiast korzystając z trójfazowego generatora prądu możemy zasilać zarówno odbiorniki trójfazowe, jak też jednofazowe. Jeżeli nie mamy pewności, jakie ostatecznie urządzenia będziemy chcieli podłączyć, optymalnym i w pełni uniwersalnym wyborem będzie trójfazowy generator prądu. 

Jakie urządzenia potrzebują prądu jednofazowego? 

Prąd jednofazowy o napięciu 230V służy do zasilania większości urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych, w tym m.in.: 

  • duże i małe AGD – miksery, maszynki do mięsa, piekarniki, niektóre płyty kuchenne indukcyjne i elektryczne, lodówki, pralki, zmywaki, odkurzacze, 
  • sprzęt IT i RTV – komputery, laptopy drukarki, wzmacniacze odtwarzacze, telewizory, monitory, radia, 
  • elektronarzędzia – wiertarki, młoty udarowe, wyrzynarki, strugarki, piły ręczne i mniejszej mocy piły stołowe, różnego typu szlifierki, frezarki górnowrzecionowe, mieszadła do betonu i wiele innych.  

Ze względu na typy urządzeń, które zasilane są prądem jednofazowym, agregaty wytwarzające prąd o napięciu 230V mogą być z powodzeniem wykorzystywane, jak źródło zasilania awaryjnego w domach jednorodzinnych oraz do prac wykończeniowych czy do prac na działce. Natomiast mogą okazać się niewystarczające w warunkach budowlanych. 

W jakich okolicznościach niezbędny jest trójfazowy agregat prądotwórczy? 

Zasilania prądem trójfazowym o napięciu 400V wymagają zazwyczaj urządzenia o dużej mocy. W warunkach budowlanych są to większej pojemności betoniarki, spawarki, piły stołowe (krajzegi budowlane), wibratory do betonu, frezarki i szlifierki. W gospodarstwie domowym najbardziej popularnymi urządzeniami trójfazowymi są płyty indukcyjne. 

W większości sytuacji trójfazowy agregat prądotwórczy w wersji z silnikiem wysokoprężnym będzie w warunkach budowlanych optymalnym rozwiązaniem – znacznie lepszym niż agregat z dwusuwowym silnikiem benzynowym. Nie jest to jednak zasada o bezwzględnym obowiązywaniu: wszystko zależy od tego, jakie jest faktyczne zapotrzebowanie na moc i obłożenie pracą. Warto je dokładnie policzyć, zanim zdecydujemy się na wypożyczenie określonego agregatu. 

Jak policzyć potrzebną moc generatora prądu? 

Aby poprawnie ocenić moc i właściwie wybrać agregat prądotwórczy należy właściwie interpretować oznaczenia na jego tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi. Szczególnie istotne są dwa parametry: moc awaryjna (maksymalna) oraz moc ciągła (nominalna). Pierwsza oznacza maksymalną moc dostępną przy zmiennym obciążeniu, czyli maksimum mocy, jaką agregat jest w stanie wytworzyć. Określenie “awaryjna” oznacza, że maksymalną moc agregat powinien wytwarzać w krótkich okresach czasu, w momentach chwilowych przeciążeń, np. przy uruchamianiu kolejnych urządzeń. Zbyt długie utrzymywanie agregatu w stanie maksymalnego obciążenia przez zbyt długi czas może doprowadzić do spalenia prądnicy. Z kolei moc ciągła, zgodnie z nazwą, oznacza poziom mocy, jaką agregat może wytwarzać w nieograniczenie długich okresach czasu, bez ryzyka uszkodzenia.  

Licząc zapotrzebowanie na moc, trzeba sprawdzić w odbiornikach, które zamierzamy podłączyć maksymalne zapotrzebowanie na moc (odnosi się to szczególnie do mocy rozruchowej, która może być wielokrotnie wyższa od mocy potrzebnej do pracy urządzenia). Suma zapotrzebowania urządzeń nie tylko nie może przekroczyć mocy awaryjnej agregatu, lecz powinna być od niej o 20-30% niższa. Tylko w takich warunkach będziemy mieli gwarancję normalnej pracy i wyzyskania w pełni możliwości zasilanych urządzeń.  

Jak zostało już powiedziane, agregat trójfazowy można wykorzystywać także do zasilania urządzeń jednofazowych. Jednak należy przy tym pamiętać, że łączna moc pobierana z gniazd jednofazowych będzie stanowiła zaledwie około 50-60% mocy dostępnej w gnieździe trójfazowym. Dokładne wartości spadku mocy pomiędzy gniazdem trójfazowym i jednofazowy zależy od konkretnego modelu agregatu. Jeżeli korzystamy z oferty wypożyczalni sprzętu, wystarczy poinformować doradcę, jakie urządzenia i w jakiej liczbie zamierzamy jednocześnie zasilać, aby otrzymać informację o optymalnym dla nas agregacie prądotwórczym.

Kategorie
Warto przeczytać
Najczęstsze przyczyny awarii manualnych skrzyń biegów
Choć manualne skrzynie biegów uważane są za bezawaryjne, to w ich przypadku również mogą zdarzać się pewne usterki. Ich naprawa, wbrew pozorom, bywa trudna. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze przyczyny awarii,...
Profesjonalny serwis powypadkowy – gdzie się zgłosić?
Miałeś kolizję lub wypadek? Twój samochód wymaga natychmiastowej i kompleksowej naprawy? Udaj się do profesjonalnych serwisów powypadkowych, które współpracują z większością Towarzystw Ubezpieczeniowych. To...
Likwidacja szkody u dealera. Dlaczego to dobry pomysł?
Wypadek drogowy może przytrafić się nawet mistrzowi kierownicy. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia czy brawura innego kierowcy, aby doszło do kolizji. Samochód, który brał  udział w takim zdarzeniu, musi...
Znajdź warsztaty samochodowe