Materiał Partnera
Dlaczego samochody z LPG zużywają benzynę?

Dlaczego samochody z LPG zużywają benzynę?

Napęd gazowy nie traci na popularności, ponieważ gaz LPG nie tylko jest o połowę tańszy niż benzyna, ale także znacznie bardziej przyjazny dla środowiska. Emisja tlenku azotu i CO2 jest niższa, niż w przypadku silników spalinowych, co jest ogromną zaletą. Ponadto instalacja LPG w samochodzie znacząco obniża koszty jego eksploatacji, zarówno u osób jeżdżących bardzo często, jak i sporadycznie (wydłuża się jedynie czas zwrotu kosztu montażu instalacji). W zbiorniku auta napędzanego gazem nie powinno zabraknąć jednak benzyny. Po co potrzebna jest benzyna w aucie z instalacją LPG?

Dlaczego warto instalować LPG w samochodzie?

Przede wszystkim, dlatego że instalacja gazowa w samochodzie się opłaca. Okres, po jakim inwestycja się zwraca, można obliczyć korzystając z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów. Tankowanie LPG w Polsce jest łatwe – autogaz dostępny jest niemal na każdej stacji benzynowej.

Ekspert z firmy ALEX produkującej instalacje gazowe mówi: Panuje przekonanie, iż samochód z instalacją gazową musi przechodzić częstsze przeglądy. Rzeczywiście, instalację należy serwisować, a terminy określa producent. Zazwyczaj przegląd instalacji LPG powinniśmy wykonywać 1 raz w roku lub co każde przejechane 10 tys. km Przegląd obejmuje wymianę filtrów LPG, sprawdzenie reduktora, kontrolę szczelności, kontrolę przewodów, węży i opasek, test działania instalacji, a także diagnostykę komputerową. Poza standardowym przeglądem samochodu, co 10 lat, należy przeprowadzać legalizację lub wymianę zbiornika gazu.

Użytkownik auta zasilanego gazem musi pamiętać, że podstawowym paliwem jest benzyna.  Benzyna potrzebna jest przede wszystkim w momencie rozruchu silnika. Zużycie to jest jednak tak niewielkie, że eksploatacja samochodu z instalacją LPG jest nadal bardzo korzystna.

Benzyna konieczna w baku auta z LPG

Niezależnie od tego, czy samochód został przystosowany, czy jest fabrycznie wyposażony w zasilanie gazowe, samochód do rozruchu potrzebuje niewielką ilość benzyny. Następnie w zależności od typu instalacji LPG, auto po osiągnięciu odpowiedniej temperatury, przełącza się na gaz wręcz niezauważalnie.

Benzyna jest potrzebna przede wszystkim do uruchomienia silnika. Rozruch i rozgrzanie jednostki napędowej chroni cały układ przed uszkodzeniem, możliwym podczas pracy na gazie w zbyt niskiej temperaturze. Prawidłowość ta odnosi się do wszystkich generacji instalacji gazowych. Nawet w przypadku najstarszych systemów, których użytkownik mógł manualnie przełączyć się od razu na napęd gazowy, nie było to polecane.

Zimą benzynę tankuj do pełna

Odpowiednia ilość benzyny w baku umożliwia prawidłowe smarowanie i chłodzenie pompy paliwowej, a tym samym uruchomienie silnika przy niskich temperaturach, co ma szczególne znaczenie zimą. Dlaczego? Niski poziom benzyny w baku sprzyja skraplaniu się pary wodnej i osiadaniu kropel na wewnętrznych ściankach zbiornika. Ściekająca woda, która miesza się z benzyną, może powodować problemy z rozruchem i nieprawidłowością pracy silnika.

Należy wspomnieć, że zimą auto z instalacją LPG będzie zużywało więcej benzyny. Spowodowane jest to dłuższym rozruchem i wolniejszym osiąganiem temperatury, po której samochód automatycznie przełącza się na gaz.

Dotrysk benzyny w aucie z instalacją LPG i bezpośrednim wtryskiem paliwa

W najnowszych instalacjach sekwencyjnych często występuje rozwiązanie polegające na dodatkowym dotrysku benzyny w czasie pracy na gazie. W silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa wtryskiwacze są umieszczone bezpośrednio w komorach spalania, a przez to ich końcówki narażone są na wysoką temperaturę i działanie produktów spalania. Wtryskiwacze potrzebują więc benzyny, by mogły się oczyszczać, a przepływające paliwo mogło je chłodzić. Dlatego instalacja LPG do silników z wtryskiem bezpośrednim paliwa, nie powinna na stałe wyłączać wtryskiwaczy benzynowych i dotryskuje benzynę.

Konieczność okresowego tankowania samochodu benzyną z zamontowaną instalacją LPG nie zmienia kosztów eksploatacji - nadal jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile będą wynosić realne oszczędności, przy użytkowaniu instalacji LPG z dotryskiem benzyny lub bez, skorzystaj z kalkulatora LPGhttps://optimagas.com/kalkulator-lpg

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Wybór warsztatu samochodowego to decyzja, która może wpłynąć nie tylko na nasz portfel, ale i bezpieczeństwo i dalsze użytkowanie samochodu. Źle naprawione auto z pewnością popsuje się ponownie. Aby móc spokojnie...
Pompy olejowe, zwijadła, przepływomierze – specjalistyczne elementy wyposażenia warsztatu
Do czego służą pompy olejowe czy przepływomierze? Gdzie się z nich korzysta? Nowoczesny warsztat mechaniczny powinien stanowić centrum o doskonale dobranym wyposażeniu technicznym, które na co dzień ułatwiać powinno...
Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją turbosprężarki?
Turbosprężarki, choć nie są wynalazkiem nowym, dopiero od stosunkowo niedawna są powszechnie obecne na rynku samochodowym. Mimo, że pozwalają znacząco podnieść osiągi silnika bez zwiększania jego masy, to są...
Znajdź warsztaty samochodowe