Materiał Partnera
Kiedy należy odstawić auto do warsztatu?

Kiedy należy odstawić auto do warsztatu?

Są takie usterki, które można próbować samodzielnie reperować, ale i takie gdzie wizyta w warsztacie samochodowym jest konieczna. Część z nich czasami wygląda niegroźnie, jednak nieusunięta może spowodować nie tylko duże problemy finansowe, ale także doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Kiedy należy zawieźć auto do warsztatu? Podpowiadamy.

Skrzynia biegów

Warsztat samochodowy należy odwiedzić, gdy skrzynia biegów buczy, szumi lub wyje. Jeśli po wciśnięciu sprzęgła przestaje wydawać te dźwięki, najprawdopodobniej doszło do zużycia się łożysk lub kół zębatych. Takich odgłosów nie należy bagatelizować, mimo że w wielu starszych modelach samochodów czasami były one zupełnie normalnym zjawiskiem. Natomiast najnowsze modele wyposażone są w takie skrzynie biegów, które standardowo nie wydają takich dźwięków. Hałasy mogą oznaczać zużycie części, a jeżeli nie zostaną one wymienione, wówczas wałek skrzyni może się zablokować, a łożysko całkowicie rozsypać. Jest to spowodowane ogromnymi siłami, które przenosi łożysko. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować takich symptomów i udać się do specjalisty.

Zapchany filtr DPF

Filtr DPF to filtr cząstek stałych, który – jeśli jest zapełniony – sygnalizuje to kontrolką. Wówczas należy jak najszybciej udać się do warsztatu samochodowego, aby został filtr został zregenerowany. W przeciwnym razie jeżeli dojdzie jego do całkowitego zatkania, samochód może przejść w tryb awaryjny lub całkowicie się zatrzymać. Takie zdarzenie podczas podróży byłoby niezwykle niebezpieczne. Dlatego posiadacze diesla powinni pamiętać o regularnej wymianie lub regeneracji filtra w profesjonalnym warsztacie samochodowym, takim jak Auto-Komplex.

Wyważanie kół

Koła powinno się zmieniać dwa razy do roku — w sezonie letnim oraz zimowym. Jeżeli nie zostaną one wcześniej wyważone, wówczas podczas jazdy można czuć, że z kierownicą dzieje się coś złego. Nawet jeżeli samodzielnie wymieniasz koła na letnie i zimowe, wcześniej powinieneś udać się do warsztatu samochodowego, aby je wyważyć. Jeżeli tego nie zrobisz, nie tylko przedwcześnie zepsują ci się elementy zawieszenia samochodu, amortyzatory oraz opony, ale także będzie się on gorzej prowadził, a nawet słabiej hamował. Jest to więc ważna kwestia, decydująca o bezpieczeństwie twoim i twoich pasażerów.

Silnik i rozrząd

Jeżeli spod maski dochodzą dziwne dźwięki, może być to problem z rozrządem lub silnikiem. Wymiana lub naprawa obu tych elementów powinna być przeprowadzona w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Kategorie
Warto przeczytać
Co warto wiedzieć o naprawie automatycznych skrzyni biegów
W Polsce automatyczne skrzynie biegów wciąż nie cieszą się ani dużą popularnością, ani uznaniem kierowców. Przez lata pojazdy w nią wyposażone traktowane były z przymrużeniem oka. Jednak, z biegiem czasu, podejście do...
Czy pracownik stacji diagnostycznej może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?
Poruszanie się samochodem w złym stanie technicznym zwiększa ryzyko doprowadzenia do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Z tego względu, jeśli upoważnione do tego osoby stwierdzą, że pojazd nie nadaje się do jazdy, mogą...
Ciekawe rozwiązania do przechowywania narzędzi w warsztacie
Porządek w warsztacie to podstawa sprawnej pracy. Jednak bez odpowiedniej organizacji, chaos może pojawić się już po pierwszym majsterkowaniu. Aby tego uniknąć, warto wprowadzić kilka rozwiązań ułatwiających kontrolę...
Znajdź warsztaty samochodowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas