Materiał Partnera
Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Jak znaleźć dobre biuro księgowe?

Niezależnie od tego, czy dopiero zamierzamy otworzyć własną działalność gospodarczą, czy też jesteśmy doświadczonymi przedsiębiorcami poszukującymi profesjonalnych usług zewnętrznych, zapewne staniemy przed wyborem biura rachunkowego. Prowadzenie księgowości to obowiązek każdej firmy, a coraz częściej zadanie to powierza się partnerowi zewnętrznemu. Jak wybrać dobre biuro księgowe?

Kompetencje

Sprawą kluczową każdego partnera firmy są jego kompetencje: wiedza, doświadczenie i potwierdzenie kwalifikacji. W przypadku biura księgowego będzie to wykształcenie pracowników, a także ich samorozwój potwierdzony certyfikatami ze szkoleń i kursów. Idealnie, jeśli informacje takie znajdziemy na stronie internetowej biura. Z jakimi jeszcze dokumentami warto się zapoznać przed rozpoczęciem współpracy? Istotną rzeczą jest polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC gwarantuje, że w racie jakichkolwiek nieprawidłowości w sprawach księgowych skutkujących nałożeniem kary czy obowiązkiem zwrotu danej kwoty, to biuro, a nie klient, poniesie odpowiedzialność finansową. Warto jednak zapoznać się z wartością polisy – kwota musi być odpowiednio wysoka, by zapewnić bezpieczeństwo w każdej sytuacji i każdemu, także dużemu podmiotowi. Nie bez znaczenia jest również licencja Ministra Finansów, a także członkostwo w renomowanych grupach, np. w Stowarzyszeniu Księgowych.

Innowacyjność

W erze nowoczesnego biznesu, biuro księgowe nie może zostawać w tyle. Przyjrzyjmy się innowacyjności usług. Duże znaczenie ma sposób obiegu dokumentów. Wygodnym rozwiązaniem jest możliwość przesyłania skanów drogą elektroniczną. Jeszcze lepiej, gdy biuro dysponuje nowoczesnym oprogramowaniem i zapewnia klientowi dostęp do wirtualnej platformy, gdzie zamieszczane są raporty, rozliczenia i inne dokumenty. Warto przy tym zwrócić uwagę na bezpieczeństwo przechowywania danych firmy - czy biuro robi kopie bezpieczeństwa, a serwerownia jest odpowiednio zabezpieczona? Poza tym nwoczesne biuro powinno służyć klientowi pomocą w każdej chwili, a nie tylko od 8 do 16. Dużym udogodnieniem jest także system powiadomień, np. SMS-ów przypominających o terminach płatności.

Usługi

Usługi dobrego biura księgowego powinny być nowoczesne, ale i kompleksowe. Dlaczego? 

Na to pytanie odpowiada doradca podatkowy z warszawskiej Kancelarii Doradztwa Podatkowego: Nawet, jeśli na początku współpracy potrzebujemy pomocy tylko przy małej księgowości, to bardzo prawdopodobne, że wraz z rozwojem firmy będzie nam potrzebna pomoc z innych dziedzin, np. obsługi kadrowo-płacowej czy prawa cywilnego. Poza tym w każdej chwili może zajść potrzeba zasięgnięcia porady z zakresu podatków, co w przypadku prowadzenia własnego biznesu dzieje się bardzo często. Dlatego dobrze, aby biuro księgowe dysponowało interdyscyplinarnym zespołem nie tylko księgowych, ale też np. biegłych rewidentów, prawników i doradców podatkowych.

Opinie

Jak w przypadku korzystania z każdej innej usługi, również decydując się na współpracę z biurem księgowym, warto zapoznać się z opiniami na temat danego podmiotu. Sprawdźmy przede wszystkim referencje biura, na których powinny znajdować się dokładne nazwy obsługiwanych firm. Warto skontaktować się z tymi klientami i spytać o opinię. Nie bez znaczenia są też opinie zamieszczane np. na forach dyskusyjnych. Najlepiej jednak korzystać z polecenia osób, do których mamy zaufanie.

Kategorie
Warto przeczytać
Podatek dochodowy z Niemiec. Jak go odzyskać?
Polacy bardzo często podejmują się różnego rodzaju pracy u naszego zachodniego sąsiada. Jeżeli osoba zatrudniona jest tam legalnie, pracodawca ma obowiązek odprowadzania odpowiednio wysokich zaliczek na podatek...
Deklaracje podatkowe CIT, PIT i VAT. Gdzie szukać pomocy?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wyboru rodzaju opodatkowania odpowiedniego do modelu biznesowego i przychodów. Każdy przedsiębiorca ma obowiązek składania corocznie deklaracji...
Jak wybrać doradcę podatkowego
Wybór doradcy podatkowego nie jest prosty, ponieważ jesteśmy otoczeni różnymi biurami rachunkowymi na co dzień i ciężko nam ocenić, kto będzie rzeczywiście wart naszego zaufania. Wiele firm posiada w swojej ofercie samo...
Kalkulatory
Znajdź biura rachunkowe