Materiał Partnera
Kominy dwuścienne. Charakterystyka

Kominy dwuścienne. Charakterystyka

Komin spalinowy to niezbędny element konstrukcji każdego obiektu budowlanego, którego ogrzewanie oparte jest na spalaniu paliw takich jak węgiel, gaz i olej. W większości przypadków komin to element murowany, w pełni zintegrowany z obiektem. Niekiedy zdarza się jednak, że konieczne jest usytuowanie urządzeń grzewczych z dala od istniejącego przewodu kominowego. Rozwiązaniem w takich sytuacjach są kominy dwuścienne.

Komin dwuścienny – co to takiego?

Kominy dwuścienne to specjalne systemy, stosowane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych, które nie mogą być podłączone do komina murowanego. Ich cechą charakterystyczną cechą jest konstrukcja.

- Określenie „komin dwuścienny” wywodzi się z faktu, że odcinki komina zbudowane są z dwóch warstw blachy stalowej – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plTworzą one zewnętrzne i wewnętrzne powierzchni komina, pomiędzy którymi znajduje się gruba na kilkadziesiąt milimetrów warstwa izolacji.

W zależności od tego, z jakich materiałów wykonany został komin, może on być przystosowany do pracy z kotłami zasilanymi paliwami stałymi, takimi jak węgiel, ekogroszek czy drewno, bądź też urządzeniami  zasilanymi gazem lub olejem opałowym.

Kiedy stosowane są kominy dwuścienne?

Jak zostało wcześniej powiedziane, kominy dwuścienne to rozwiązanie przeznaczone do połączenia z urządzeniami grzewczymi, które z różnych względów nie mogą zostać podłączone do murowanego przewodu kominowego. Z takimi sytuacjami mamy między innymi do czynienia w sytuacji, gdzie w wyniku przebudowy domu wyodrębnione zostały dwa lokale z niezależnymi systemami ogrzewania. Kominy dwuścienne umożliwiają umieszczenia kotła w dowolnym punkcie budynku, ponieważ połączenie z kominem odbywa się przez ścianę. Pozwalają to znacząco zredukować koszty i czas potrzebny na przebudowanie budynku.

Rola izolacji

Ponieważ komin dwuścienny nie jest chroniony ceglaną konstrukcją, bardzo ważnym jego elementem jest znajdująca się w jego wnętrzu izolacja. Dlaczego? Ponieważ zapobiega ona wychładzaniu się spalin. Należy pamiętać, że poza związkami takimi jak tlenki węgla i siarki, w skład spalin wchodzi para wodna, która przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz może skraplać się, przyjmują postać płynu. Zjawisko to jest niepożądane z kilku powodów. Po pierwsze woda miesza się z zawartymi w spalinach kwaśnymi związkami, narażając komin na zniszczenia. Po drugie może się ona również łączyć z cząsteczkami sadzy, tworząc w ten sposób zawiesinę, która następnie ulega zapieczeniu i przekształca się w łatwopalny nalot, który dodatkowo zmniejsza światło komina i wpływa na pogorszenie ciągu.

Kategorie
Warto przeczytać
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnej porcelanie
Porcelana od wieków kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Została ona wynaleziona w Chinach w VII wieku naszej ery. Mimo, iż ten oryginalny materiał ceramiczny ma wieloletnią tradycję i kojarzy nam się głównie z...
Wizualizacje i animacje w nowoczesnej architekturze
Wyobraź sobie, że możesz podziwiać swój dom lub inny obiekt, zanim jeszcze w ogóle powstanie. Każdy najdrobniejszy cień, rozmieszczenie i kolory mebli, jego otoczenie… tak, jest to możliwe. Wizualizacje i animacje w...
Zalety obrzeży z EPDM i SBR
Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty,...
Znajdź biura projektowe