Artykuł sponsorowany
Kominy dwuścienne. Charakterystyka

Kominy dwuścienne. Charakterystyka

Komin spalinowy to niezbędny element konstrukcji każdego obiektu budowlanego, którego ogrzewanie oparte jest na spalaniu paliw takich jak węgiel, gaz i olej. W większości przypadków komin to element murowany, w pełni zintegrowany z obiektem. Niekiedy zdarza się jednak, że konieczne jest usytuowanie urządzeń grzewczych z dala od istniejącego przewodu kominowego. Rozwiązaniem w takich sytuacjach są kominy dwuścienne.

Komin dwuścienny – co to takiego?

Kominy dwuścienne to specjalne systemy, stosowane do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych, które nie mogą być podłączone do komina murowanego. Ich cechą charakterystyczną cechą jest konstrukcja.

- Określenie „komin dwuścienny” wywodzi się z faktu, że odcinki komina zbudowane są z dwóch warstw blachy stalowej – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plTworzą one zewnętrzne i wewnętrzne powierzchni komina, pomiędzy którymi znajduje się gruba na kilkadziesiąt milimetrów warstwa izolacji.

W zależności od tego, z jakich materiałów wykonany został komin, może on być przystosowany do pracy z kotłami zasilanymi paliwami stałymi, takimi jak węgiel, ekogroszek czy drewno, bądź też urządzeniami  zasilanymi gazem lub olejem opałowym.

Kiedy stosowane są kominy dwuścienne?

Jak zostało wcześniej powiedziane, kominy dwuścienne to rozwiązanie przeznaczone do połączenia z urządzeniami grzewczymi, które z różnych względów nie mogą zostać podłączone do murowanego przewodu kominowego. Z takimi sytuacjami mamy między innymi do czynienia w sytuacji, gdzie w wyniku przebudowy domu wyodrębnione zostały dwa lokale z niezależnymi systemami ogrzewania. Kominy dwuścienne umożliwiają umieszczenia kotła w dowolnym punkcie budynku, ponieważ połączenie z kominem odbywa się przez ścianę. Pozwalają to znacząco zredukować koszty i czas potrzebny na przebudowanie budynku.

Rola izolacji

Ponieważ komin dwuścienny nie jest chroniony ceglaną konstrukcją, bardzo ważnym jego elementem jest znajdująca się w jego wnętrzu izolacja. Dlaczego? Ponieważ zapobiega ona wychładzaniu się spalin. Należy pamiętać, że poza związkami takimi jak tlenki węgla i siarki, w skład spalin wchodzi para wodna, która przy niskich temperaturach panujących na zewnątrz może skraplać się, przyjmują postać płynu. Zjawisko to jest niepożądane z kilku powodów. Po pierwsze woda miesza się z zawartymi w spalinach kwaśnymi związkami, narażając komin na zniszczenia. Po drugie może się ona również łączyć z cząsteczkami sadzy, tworząc w ten sposób zawiesinę, która następnie ulega zapieczeniu i przekształca się w łatwopalny nalot, który dodatkowo zmniejsza światło komina i wpływa na pogorszenie ciągu.

Kategorie
Warto przeczytać
5 pomysłów, jak udekorować mieszkanie na święta
Zastanawiasz się, jak wprowadzić magię świąt do twojego mieszkania? To wcale nie takie trudne. Wiele dekoracji możesz przygotować samodzielnie. Odkryj nasze bożonarodzeniowe pomysły na świąteczne wnętrze ze smakiem. W...
Urządzamy pokój dla dziecka - o czym pamiętać?
Urządzenie optymalnego pokoju dziecięcego jest ważnym zadaniem. Im lepiej przemyślimy pewne kwestie, tym później będziemy myśleć o renowacji tego pomieszczenia. Co zrobić, aby nasza pociecha była zachwycona swoimi...
Projektowanie oświetlenia krok po kroku
Światło odgrywa w naszym życiu dużą rolę, dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oświetlenia zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i w biurze oraz zakładach przemysłowych. Dzięki właściwej technice...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas