Jak wybrać biuro projektowe?

Jeśli chcesz zamieszkać w wymarzonym domu, potrzebujesz usług profesjonalnego biura projektowego. Niezależnie, czy interesują Cię popularne projekty domów parterowych czy projekty domów jednorodzinnych, oferta biur projektowych jest ogromna.

Jak znaleźć specjalistę, który oferuje projekty domów z kosztorysem, zapewnia nadzór budowlany lub zajmuje się projektowaniem wnętrz? Sprawdź nasz poradnik i wybierz biuro, które spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybrać biuro projektowe?

W poradniku aleRanking:

Rodzaje biur projektowych – jakie usługi oferuje biuro projektów?

Czy biuro projektowe oferuje kompleksową obsługę inwestycji?

Czy biuro projektowe oferuje kompleksową obsługę inwestycji?

Sprawdź, czy wybrane biuro projektowe zajmuje się kompleksowym wykonywaniem projektów – przygotowaniem niezbędniej dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi uzgodnieniami, opiniami i pozwoleniem na budowę. Upewnij się, czy biuro zapewnia nadzór inwestorski.

Czy biuro współpracuje z geodetą?

Biura projektowe zajmują się uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz przygotowaniem dokumentacji projektowej i dokumentacji technicznej. Do dokumentów, które są potrzebne, należą wypis z planu miejscowego lub decyzja o warunkach zabudowy. Wymagana jest również mapa do celów projektowych, którą sporządza uprawniony geodeta.

Projekt gotowy czy na zamówienie?

Projekt gotowy czy na zamówienie?

Dowiedz się, czy biuro ma w swojej ofercie gotowe projekty. Biura projektowe oferują zwykle gotowe projekty domów, np. szczególnie popularne projekty domów parterowych z garażem dopasowane do potrzeb klientów. Plusem gotowych projektów jest krótszy czas oczekiwania na dokumentację projektową, czyli szybciej uzyskamy pozwolenie na budowę. Jeśli jednak gotowe rozwiązania nie są dla Ciebie wystarczające, zapytaj, czy projektanci mogą stworzyć projekt indywidualny domu. Trzeba liczyć się z tym, że projekt na zamówienie jest zwykle droższy niż gotowy projekt.

Dom czy mieszkanie? Jakie projekty indywidualne proponuje biuro?

 • projekty domów jednorodzinnych / wielorodzinnych – sprawdź, w jakich projektach specjalizuje się wybrane biuro. W ofercie możesz znaleźć projekty domów parterowych oraz projekty domów piętrowych, które są idealnym rozwiązaniem, gdy nie posiadasz dużej działki. Biura wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i oferują projektowanie domów parterowych z poddaszem. Musisz jednak pamiętać, że budowa domu z poddaszem może być droższa ze względu na skomplikowaną konstrukcję dachu ze skosami.
 • projekty domów drewnianych – jeśli zależy Ci na ekologii, sprawdź, czy biuro specjalizuje się w projektach domów z drewna. Do wyboru masz projekty domów kanadyjskich lub projekty domów z bali – to domy idealne dla osób ceniących kontakt z naturą.
 • projekty domów ekologicznych – jeśli ważna jest dla Ciebie kwestia oszczędzania i dbania o środowisko, wybierz biuro projektów, które specjalizuje się w projektach domów pasywnych lub projektach domów energooszczędnych.
 • projekty mieszkań – sprawdź, czy biuro proponuje projekty mieszkań w bloku, a także coraz bardziej popularne projekty loftów. Warto zapytać, czy skorzystamy też z projektu garażu.
 • Jeśli interesują cię inne projekty, na rynku działają biura, które specjalizują się w konkretnych projektach, np. wykonują projekty domów inteligentnych czy projekty domów letniskowych.

Dom klasyczny czy nietypowy?

Dom klasyczny czy nietypowy?

Jeśli zależy Ci na projekcie domu nietypowego, sprawdź, czy biuro oferuje projekty domów na wąską działkę lub projekty domów bliźniaków. Upewnij się, czy projektant potrafi dopasować się do Twoich oczekiwań i ma pomysł, jak najlepiej zagospodarować trudną i często niewielką przestrzeń. Najważniejsze są tu kreatywność i umiejętności specjalisty.

Czy biuro oferuje projekty innych budynków?

Nie każde biuro projektowe podejmuje się realizacji dużych projektów. Sprawdź, czy firma ma w ofercie projekty budynków gospodarczych, projekty budynków biurowych czy projekty hoteli.

Czy biuro zajmuje się projektami małej architektury?

Czy biuro zajmuje się projektami małej architektury?

Sprawdź, czy biuro projektowe zajmuje się wykonywaniem projektów małej architektury. Jeśli potrzebny Ci projekt placu zabaw, przed wyborem specjalisty upewnij się, czy zapewnia on projekty na życzenie klienta, by dopasować wszystkie elementy małej architektury do stylu otoczenia. To bardzo ważne, by elementy dekoracyjne tworzyły całość z otaczającą zielenią i innymi budynkami.

Czy biuro specjalizuje się w projektach instalacji i przyłączy?

Nie wszystkie biura projektowe oferują projektowanie instalacji elektrycznych, które są niezbędne przy budowie. Jeśli jesteś zainteresowany usługą projektowania instalacji sanitarnych, upewnij się, jaki jest zakres oferty.

Czy biuro proponuje usługi dodatkowe?

Chodzi tu o usługi związane z projektowaniem wnętrz i architekturą krajobrazu. Dodatkowo, jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, upewnij się, że biuro, które oferuje projektowanie ogrodów, zajmie się również pielęgnacją zieleni w przyszłości.

Czy biuro zapewnia adaptację projektu?

Jeśli zakupiłeś gotowy projekt, wymaga on przeprowadzenia adaptacji. Możesz upewnić się, czy wybrane biuro oferuje konsultacje jeszcze przed zakupem projektu – sprawdza, czy wybrany projekt zmieści na działce i czy kształt bryły jest zgodny z przepisami. Dowiedz się, czy zapewnia doradztwo przy wprowadzaniu zmian i ewentualnie odradza pewne rozwiązania. Zapytaj, czy projektanci załatwiają sami takie formalności jak uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów lub uzgodnienie z konserwatorem zabytków.

Czy biuro zapewnia projekt domu z kosztorysem?

Czy biuro zapewnia adaptację projektu?

Projekt domu to nie tylko szczegółowy plan rozmieszczenia pomieszczeń. Ważne, by wiedzieć wcześniej, jaki jest koszt poszczególnych prac. Przed wyborem biura, zapytaj czy kosztorys jest wliczony w cenę usługi, czy musisz dopłacić.

Porady – czym kierować się przy wyborze biura projektów?

Ważne uprawnienia

Podstawą prowadzenia biura projektowego są zdobyte kwalifikacje. Zgodnie z Poradnikiem Przedsiębiorcy Biznes.gov.pl działalność architekta może wykonywać osoba, która spełnia określone kryteria. Taka osoba musi uzyskać uprawnienia budowlane w zakresie projektowania, czyli ukończyć studia wyższe (I lub II stopnia), zdobyć roczną praktykę w pracowni sporządzającej projekty oraz odbyć praktykę na budowie. Poza tym niezbędnym warunkiem jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego. Dowiedz się, czy wybrany specjalista został wpisany na listę Okręgowej Izby Architektów. Projektowaniem mogą zająć się również inżynierowie, którzy spełniają takie same kryteria jak architekci. Upewnij się, że wybrany fachowiec jest zarejestrowany w centralnym rejestrze osób, które mają uprawnienia budowlane. Biuro projektowe mogą prowadzić także osoby bez uprawnień, ale upewnij się, że zatrudniają architekta z uprawnieniami, który sprawdzi i zatwierdzi projekt.

Ciekawe portfolio

Ciekawe portfolio

Projektowanie architektury to sztuka. Przed wyborem biura sprawdź wcześniejsze realizacje. Jeśli projektant ostatnio nie może pochwalić się zleceniami, może to być zły znak. Z kolei jeśli styl projektowania Ci odpowiada, możesz śmiało skorzystać z gotowych projektów.

Pierwsze wrażenie

Po zapoznaniu się z proponowanymi realizacjami, możemy umówić się na spotkanie. Dom czy mieszkanie to miejsce, w którym będziemy spędzać dużo czasu i odpoczywać, to nasza strefa intymna, dlatego możemy mieć obawy, czy projektant spełni nasze oczekiwania. Jeśli na pierwszej rozmowie z projektantem okaże się, że nie możemy dojść do porozumienia, lepiej szukać dalej.

Elastyczne podejście do klienta

Fachowiec powinien słuchać naszych uwag i potrafić znaleźć kompromis. Delikatnie odradzić nam, jeśli mamy niekonwencjonalne pomysły, której raczej się nie sprawdzą. Dobry projektant powinien podpowiadać i dopasować projekt się do naszego gustu.

Kreatywność i pasja

Przekonaj się, czy projektant podchodzi do klienta indywidualnie i dopasowuje projekt domu do naszych potrzeb. Odtwórcze projekty powinniśmy omijać szerokim łukiem. Sprawdźmy, czy projektant śledzi najnowsze trendy w projektowaniu architektury.

Funkcjonalne projekty

Funkcjonalne projekty

Przekonaj się, czy proponowany projekt jest zarówno estetyczny, jak i praktyczny. Czy proponowane rozwiązania są funkcjonalne. Sprawdź, czy biuro oferuje projekty domów energooszczędnych, które są ekologiczne i pozwalają na oszczędności.

Usługi dodatkowe

Przed wyborem biura projektowego, dowiedz się, czy zapewnia usługi ekstra, które wpływają na komfort obsługi. Sprawdź:

 • Czy biuro oferuje wizualizację projektu? Masz do wyboru wizualizację standardową lub wizualizację 3D.
 • Czy umożliwia konsultacje poza godzinami pracy?
 • Czy udostępnia projekt online?
 • Czy projektanci pomagają w wyborze materiałów?
 • Czy biuro oferuje dostawę materiałów?
 • Czy realizuje projekty pod klucz?

Podpowiedzi, które biuro projektowe wybrać

 • Jakość oferty – sprawdź, czy biuro projektowe podchodzi do klienta indywidualnie i oferuje kreatywne projekty
 • Doświadczenie firmy – postaw na doświadczonych projektantów
 • Rekomendacje klientów – zapoznaj się z ocenami klientów
 • Ranking projektantów – jeśli chcesz szybko wybrać specjalistę, sprawdź Rankingu biur projektowych aleRanking. Wybierz usługi fachowców z Twojej okolicy.
Warto przeczytać
Projektowanie domku kempingowego. Od czego zacząć?
Z roku na rok mobilne domki kempingowe zyskują coraz większą liczbę zwolenników i zaczynają wypierać z prywatnych działek rekreacyjnych, czy pól namiotowych klasyczne przyczepy kempingowe. Jeżeli bardzo pragniesz...
Działka budowlana nad jeziorem. Zalety inwestycji
Większość z nas marzy o tym, że w pewnej chwili naszego życia nastąpi moment stabilizacji, a to wiąże się między innymi ze znalezieniem własnego miejsca na Ziemi. Własny dom spełniający wszystkie nasze oczekiwania, do...
Rodzaje tłumaczeń
Bycie tłumaczem to bardzo odpowiedzialne zadanie. Aby nim zostać nie wystarczy znajomość języka. Koniecznych jest wiele innych umiejętności – wrodzonych oraz nabytych. Biura tłumaczeń posiadają ciekawą ofertę w...
Znajdź biura projektowe