Materiał Partnera
Zabezpieczenie drzwi i okien drewnianych przed zimą

Zabezpieczenie drzwi i okien drewnianych przed zimą

Zima to wyjątkowo trudny czas dla stolarki, zwłaszcza tej wykonanej z drewna. O tej porze roku długotrwale doświadcza ona ekstremalnych warunków pogodowych – niskich temperatur, opadów śniegu oraz wilgoci. Aby drewniane drzwi i okna mogły spełniać swoją rolę i chronić dom przed utratą ciepła, a także zachować doskonały wygląd, należy o nie odpowiednio zadbać. Jak dokładnie powinny wyglądać prace zabezpieczające? Tłumaczymy krok po kroku.

Czyszczenie stolarki to podstawa


Zabezpieczenie drewnianej stolarki powinniśmy zacząć od jej dokładnego oczyszczenia. Wydaje się to mało istotne, ale pozbycie się nagromadzonego kurzu z poszczególnych elementów konstrukcyjnych jest naprawdę ważne, ponieważ stanowi on pożywkę dla mikroorganizmów. To właśnie one są odpowiedzialne za stopniowe niszczenie warstwy ochronnej naszych drzwi i okien, a także degradację samej struktury drewna.

Jak jednak powinniśmy się zabrać za porządki? Najbezpieczniejszym wyborem będzie bezszwowa szmatka lub miękka gąbka, którą nasączamy wodą z roztworem delikatnego detergentu – w tej roli bardzo dobrze sprawdzi się domowy płyn do mycia naczyń.

Pod żadnym pozorem nie wolno korzystać ze środków czyszczących, które w swoim składzie posiadają silne odczynniki, takie jak np. amoniak czy alkohol, ponieważ są one w stanie doprowadzić do trwałego uszkodzenia warstwy lakieru. Z tego samego powodu nie zaleca się też stosowania preparatów o właściwościach ściernych  co prawda doskonale nadają się do usuwania zanieczyszczeń, ale nie służą zbyt dobrze drewnianym powierzchniom – tłumaczy nam ekspert reprezentujący producenta stolarki drewnianej Urzędowski.

Po oczyszczeniu powierzchni drzwi i okien warto zabezpieczyć ją za pomocą specjalnego preparatu do drewna, np. w postaci mleczka. Jego zadaniem jest nie tylko wizualne odświeżenie powłoki lakierniczej, ale również ochrona drewna przed wnikaniem wilgoci w jego strukturę.

Kontrola powierzchni lakierniczej


Przed sezonem zimowym warto dokładnie sprawdzić powierzchnię stolarki. Drewno, chociaż naturalnie wytrzymałe, wymaga regularnych oględzin stanu powłoki lakierniczej, ponieważ to właśnie ona zabezpiecza materiał przed niszczycielskim działaniem wilgoci. Jakich nieprawidłowości na drewnianych oknach oraz drzwiach należy wypatrywać? Przede wszystkim niepokojącego wyglądu lakieru – chodzi o wybrzuszenia, ubytki, złuszczające się warstwy czy też rysy na jego powierzchni.

Nie wolno ignorować nawet drobnych uszkodzeń, bo z czasem mogą one doprowadzić do coraz poważniejszych szkód. Naprawy na początkowym etapie można przeprowadzić samodzielnie – zeszlifowanie podniszczonej nawierzchni za pomocą drobnego papieru ściernego i nałożenie dwóch warstw powłoki malarskiej nie powinno stanowić wyzwania nawet dla niedzielnych majsterkowiczów. Jednak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi zmianami, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – najlepiej z naprawy gwarancyjnej, o ile nasze produkty są nią dalej objęte.

Dobry stan uszczelek = szczelność


Nowe i wysokojakościowe uszczelki charakteryzują się świetną elastycznością oraz odpornością na duże wahania temperatury. Dobra kondycja tego elementu drewnianej stolarki gwarantuje jej doskonałą szczelność, co w praktyce oznacza wysoki komfort termiczny domowników – od strony okien i drzwi nie wieje, do domu nie dostaje się wilgoć oraz nie generują się dodatkowe straty ciepła.

Aby system uszczelnień mógł jednak spełniać swoją rolę, to powinniśmy przynajmniej raz w roku sprawdzić jego stan. Jeżeli uszczelki są odkształcone, porowate lub popękane, konieczna będzie ich wymiana. Najbardziej narażone na uszkodzenia są uszczelki znajdujące się u dołu okien i drzwi – to właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Dokładne oględziny najlepiej przeprowadzić jeszcze jesienią, ponieważ nie zaleca się przyklejania uszczelek w czasie dużych mrozów.

Częste wymiany uszczelnień nie będą konieczne, o ile zadbamy o ich żywotność – aby to zrobić, wystarczy raz do roku nanieść na nie glicerynę lub specjalny preparat.

Regulacja okuć


Okucia są szczególnie podatne na uszkodzenia mechaniczne – przyczyną są zarówno zmienne warunki atmosferyczne, których doświadczają, jak i ciągła praca tych elementów. Zaobserwowanie nieprawidłowości związanych z działaniem okuć nie jest szczególnie skomplikowane – problemy z otwieraniem, zamykaniem lub uchylaniem są jasnym sygnałem, że wymagają one naprawy. Najczęściej wystarczą proste działania w postaci dokręcenia wkrętów prostujących czy też naniesienia wazeliny technicznej.

Nawet podstawowe regulacje oraz samodzielne skorygowanie drobnych nieprawidłowości pozwolą uszczelnić okna i drzwi, ograniczając tym samym straty ciepła w domu.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?
Właśnie urządzasz mieszkanie i nie wiesz, jakie drzwi będą pasować do twojego wnętrza? Klasyczne, nowoczesne czy może bogato zdobione? Drewniane czy szklane? Zastanawiasz się, które drzwi będą solidne i ponadczasowe?...
Jak urządzić salon w stylu klasycznym?
Wnętrza klasyczne wcale nie muszą być nudne i kojarzyć się wyłącznie z muzeum. Salon urządzony w takiej stylistyce ma sporo zalet i wielu zwolenników. Przeczytaj, czym właściwie jest styl klasyczny – czym się...
Jak działają myszki optyczne?
Myszka komputerowa, obok klawiatury, jest jednym z dwóch podstawowych rodzajów urządzeń wskazujących. Obecnie w sklepach komputerowych możemy kupić jeden z dwóch podstawowych rodzajów myszek: myszki laserowe lub myszki...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas