Standardy wykończenia domów
Budowa domu może różnić się nakładem kosztów, czasu i pracy w zależności od wybranej technologii. Na szczególną uwagę zasługują domy drewniane, które stawia się szybciej i taniej niż tradycyjne budynki murowane. Niezależnie jednak od technologii, każdy dom może zostać zbudowany w kilku standardach. Czym charakteryzuje się stan surowy, deweloperski i "pod klucz"?
Stan surowy
Stanem surowym nazywamy pierwszy główny etap budowy domu, który kończy się wraz z finalizacją wszelkich prac konstrukcyjnych. W następnej kolejności zostaną przeprowadzone prace wykończeniowe. Warto przy tym zaznaczyć, że dom wykończony w standardzie surowym nie zawsze oznacza to samo. Wyróżniamy ty bowiem dwie możliwości:
- Stan surowy otwarty – jak sama nazwa wskazuje, standard ten odnosi się do sytuacji, w której konstrukcja domu pozostaje otwarta, a więc nie zainstalowano jeszcze stolarki otworowej. Pomimo tego budynek posiada już gotowe kondygnacje składające się z fundamentów i stropu, a także ze ścian zewnętrznych, nośnych i działowych, na których opiera się konstrukcja dachu wraz z więźbą i pokryciem. Oprócz tego w zależności od projektu dom w stanie surowym otwartym może również posiadać taras, balkon, schody oraz komin.
- Stan surowy zamknięty – w tym przypadku drzwi i okna są już zainstalowane, co pozwala na "zamknięcie" całej konstrukcji, a tym samym na skuteczne zabezpieczenie jej przed warunkami atmosferycznymi, w tym przed wiatrem i wilgocią.
Stan deweloperski
Kolejny etap prac nad budową domu koncentruje się wokół przygotowania wnętrz do wykończenia. W standardzie deweloperskim surowa konstrukcja zostaje zatem uzupełniona o materiały izolacyjne oraz instalacyjne, a także pokryta wybranymi materiałami, np. płytami typu karton-gips. Niektóre firmy, takie jak przedsiębiorstwo Ligar posiadające siedzibę w Stargardzie i specjalizujące się w budowie domów z drewna, oferują w tym standardzie pomalowanie ścian na biało, a także możliwość wykończenia ich drewnem bądź panelami mdf. Do wykończenia przygotowane są również posadzki, na których znajduje się wylewka.
Wykończenie "pod klucz"
Do domu wykończonego w standardzie "pod klucz" można się wprowadzić w każdej chwili. Jest on bowiem praktycznie całkowicie urządzony, włączając w to położone materiały wykończeniowe, takie jak panele czy płytki na podłodze oraz wykończenie ścian, a także niektóre elementy wyposażenia, takie jak parapety, lampy czy drzwi wewnętrzne. Dodatkowo w kuchni i łazience znajduje się niezbędna armatura sanitarna. Oprócz tego stan "pod klucz" posiada również położone i wykończone instalacje, w tym elektrykę wraz z osprzętem, m.in. gniazdkami i kontaktami. Warto przy tym zaznaczyć, że wszystkie te materiały i sprzęty dobiera inwestor zgodnie ze swoimi preferencjami dotyczącymi aranżacji wnętrz. Podsumowując, w domu wykończonym "pod klucz" brakuje jedynie mebli i... domowników.