Materiał Partnera
Jak opiekować się psem jesienią?

Jak opiekować się psem jesienią?

Jesień to trudny okres nie tylko dla ludzi, zwierzęta również odczuwają spadek energii, pogorszenie nastroju, stają się bardziej senne. Wprawdzie budowa anatomiczna i fizjologia psów sprawia, że ich organizmy są dużo lepiej przystosowane do niskich temperatur, niż organizmy ludzkie, jednak potrzebują one wsparcia w postaci odpowiednio dobranej karmy.

Jesienna dieta

Dietę naszego pupila należy dostosować do jego aktywności fizycznej. Zwierzęta, które dużo przebywają na dworze potrzebują większych porcji jedzenia, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Należy zadbać, by pokarm, który podajemy naszemu pupilowi był pełnowartościowy.

Zwróćmy uwagę na zawartość witamin w karmie. Karma dla psa, którą podajemy zwierzęciu w okresie jesienno–zimowym powinna zawierać podwyższoną ilość witamin i minerałów. Ich niedobory możemy uzupełnić poprzez podawanie czworonogowi preparatów, które zwiększają odporność. W tym celu jednak warto skonsultować się z weterynarzem.  

Pamiętajmy także, by nie zwiększać znacznie kaloryczności posiłków w przypadku psów, które są mało aktywne. Może to doprowadzić do nadwagi. Watro też stale kontrolować wagę pupila i dbać o to, by nie przybyły mu dodatkowe kilogramy. Pies powinien mieć też stały dostęp do świeżej, czystej wody.  

Regularna aktywność fizyczna

Jesienna aura często zniechęca do dłuższych spacerów z czworonogiem. Nie powinno się jednak z nich rezygnować. Regularna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na kondycję i na zdrowie psychiczne naszego pupila. Pozwala zwierzęciu przyzwyczaić się do nowych warunków pogodowych.

Pamiętajmy, że jesiennym spacerom często towarzyszy deszcz, chłód i wilgotne powietrze. Dlatego po powrocie z każdego takiego „mokrego” spaceru należy wytrzeć sierść i łapy zwierzęcia do sucha.

Ochrona przed zimnem

Nie przegrzewajmy też zwierzęcia w domu. Nie należy ustawiać legowiska w pobliżu kaloryfera, gdyż wtedy różnica temperatur po wyjściu na dwór będzie jeszcze wyższa. Pieski małych ras warto zaopatrzyć w specjalne kubraki.

Uwaga na insekty

Dużym zagrożeniem czyhającym na psa podczas jesiennych spacerów są insekty. Jeżeli wydaje nam się, że kleszcze są aktywne głównie latem, jesteśmy w błędzie. W stertach liści mogą znaleźć się niebezpieczne dla zwierzęcia kleszcze. Po powrocie ze spaceru należy więc dokładnie obejrzeć sierść zwierzęcia. Wybierając się ze swoim pupilem do lasu trzeba pamiętać o ochronie przed kleszczami.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy warto korzystać z hotelu dla zwierząt?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których musimy zostawić pod czyjąś opieką nasze zwierzę. Wakacje czy wyjazd służbowy – nie zawsze możemy wziąć naszego pupila ze sobą. Zwierzęciu należy zapewnić najlepsze warunki....
TOP 5 akcesoriów dla psów na lato
Wakacje to idealny czas na długie spacery i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą jednak przeszkadzać naszym milusińskim. Dowiedz się, jakie akcesoria dla psów ochronią pupila przed upałem,...
Jak leczyć koci katar?
Chociaż dla ludzi katar jest niegroźną chorobą, w przypadku kotów jest to poważna infekcja dróg oddechowych, która może skończyć się poważnymi powikłaniami, a nawet śmiercią. Jak objawia się ta choroba? Na czym polega...
Znajdź weterynarzy