Materiał Partnera
Jak opiekować się psem jesienią?

Jak opiekować się psem jesienią?

Jesień to trudny okres nie tylko dla ludzi, zwierzęta również odczuwają spadek energii, pogorszenie nastroju, stają się bardziej senne. Wprawdzie budowa anatomiczna i fizjologia psów sprawia, że ich organizmy są dużo lepiej przystosowane do niskich temperatur, niż organizmy ludzkie, jednak potrzebują one wsparcia w postaci odpowiednio dobranej karmy.

Jesienna dieta

Dietę naszego pupila należy dostosować do jego aktywności fizycznej. Zwierzęta, które dużo przebywają na dworze potrzebują większych porcji jedzenia, by utrzymać właściwą temperaturę ciała. Należy zadbać, by pokarm, który podajemy naszemu pupilowi był pełnowartościowy.

Zwróćmy uwagę na zawartość witamin w karmie. Karma dla psa, którą podajemy zwierzęciu w okresie jesienno–zimowym powinna zawierać podwyższoną ilość witamin i minerałów. Ich niedobory możemy uzupełnić poprzez podawanie czworonogowi preparatów, które zwiększają odporność. W tym celu jednak warto skonsultować się z weterynarzem.  

Pamiętajmy także, by nie zwiększać znacznie kaloryczności posiłków w przypadku psów, które są mało aktywne. Może to doprowadzić do nadwagi. Watro też stale kontrolować wagę pupila i dbać o to, by nie przybyły mu dodatkowe kilogramy. Pies powinien mieć też stały dostęp do świeżej, czystej wody.  

Regularna aktywność fizyczna

Jesienna aura często zniechęca do dłuższych spacerów z czworonogiem. Nie powinno się jednak z nich rezygnować. Regularna aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na kondycję i na zdrowie psychiczne naszego pupila. Pozwala zwierzęciu przyzwyczaić się do nowych warunków pogodowych.

Pamiętajmy, że jesiennym spacerom często towarzyszy deszcz, chłód i wilgotne powietrze. Dlatego po powrocie z każdego takiego „mokrego” spaceru należy wytrzeć sierść i łapy zwierzęcia do sucha.

Ochrona przed zimnem

Nie przegrzewajmy też zwierzęcia w domu. Nie należy ustawiać legowiska w pobliżu kaloryfera, gdyż wtedy różnica temperatur po wyjściu na dwór będzie jeszcze wyższa. Pieski małych ras warto zaopatrzyć w specjalne kubraki.

Uwaga na insekty

Dużym zagrożeniem czyhającym na psa podczas jesiennych spacerów są insekty. Jeżeli wydaje nam się, że kleszcze są aktywne głównie latem, jesteśmy w błędzie. W stertach liści mogą znaleźć się niebezpieczne dla zwierzęcia kleszcze. Po powrocie ze spaceru należy więc dokładnie obejrzeć sierść zwierzęcia. Wybierając się ze swoim pupilem do lasu trzeba pamiętać o ochronie przed kleszczami.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka to jedna z najgroźniejszych chorób psów. Jej wirus już w kilka dni atakuje najważniejsze narządy zwierzęcia, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. W skrajnym przypadku...
Buldog francuski – co warto o nim wiedzieć?
Buldog francuski to jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa. Buldożki są wesołe i łagodne, szybko przywiązują się do właściciela i dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Planujesz zakup psa tej rasy? Dowiedz się,...
Parwowiroza u psa. Czy psi tyfus jest groźny?
Parwowiroza to groźna choroba wirusowa psów, która najczęściej atakuje szczeniaki przed 6 miesiącem życia. To niebezpieczne schorzenie rozwija się bardzo szybko i w ciągu kilku dni może doprowadzić nawet do śmierci...
Znajdź weterynarzy