Maltańczyk – idealny pies do towarzystwa

Maltańczyk – idealny pies do towarzystwa

Maltańczyk to pies, który w przeszłości wykorzystywany był do polowania na gryzonie. Z czasem stał się w kręgach arystokratycznych pupilem do towarzystwa i do dziś właśnie tak jest traktowany. Maltańczyki wyróżnia przyjacielskie nastawienie. To psy, które łakną kontaktu z człowiekiem. Przeczytaj, dla kogo maltańczyk może być wymarzonym psem i jak prawidłowo pielęgnować jego sierść.

Czym charakteryzuje się maltańczyk?

Maltańczyki to psy, które potrzebują, by poświęcać im dużo uwagi. Lubią spacery i chętnie bawią się z właścicielem. Nie mają kłopotów w relacjach z innymi psami. Charakteryzuje je uległy charakter, więc są łatwe w tresurze. Jak wskazują weterynarze, szybko przywiązują się do swojego właściciela i źle znoszą samotność, dlatego nie powinny przez długi czas pozostawać same.

Dla kogo maltańczyk?

Najlepszym właścicielem dla psa maltańczyka będzie osoba, która może poświęcać im dużo uwagi – jest raczej domatorem, ale lubi spacery i zabawy z czworonogiem, ponieważ psu trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. To również rasa dla osób, którym niestraszna jest pracochłonna i kłopotliwa pielęgnacja sierści.

Maltańczyk to świetny pies dla seniora lub osoby, która pracuje zdalnie. Jeśli jednak nie spędzasz zbyt dużo czasu w domu, ale masz możliwość zabierania pieska ze sobą, maltańczyk nie będzie sprawiał kłopotów. Niewielkie gabaryty czworonoga to atut podczas podróży. Najważniejsze, by pies nie pozostawał zbyt długo w samotności.

Tak jak większość delikatnych ras, maltańczyk nie jest psem dla bardzo małych dzieci. Mimo że usposobienie maltańczyka jest łagodne, dorośli powinni czuwać podczas zabaw psa z dzieckiem, by nie doszło do przykrej sytuacji.

Jak obciąć maltańczyka?

Maltańczyk to pies wystawowy i wiele osób zachwyca się jego wyglądem. Sierść czworonoga pozwala na różne style strzyżenia, dlatego możemy zmieniać mu stylizację praktycznie co kilka miesięcy. Często spotykane fryzury dla maltańczyka to fryzury długie i półdługie, jednak wymagają one pracochłonnej pielęgnacji, dlatego sprawdzą się jedynie u właścicieli, którzy mają czas, chęci i cierpliwość.

Dość popularną stylizacją jest fryzura typu Teddy Bear, która charakteryzuje się krótko przystrzyżonymi uszami i lekko skróconą sierścią na pyszczku. Dzięki takiemu strzyżeniu nawet dorosły pies wygląda słodko jak szczeniak.

Wielu właścicieli wybiera strzyżenie, które wygląda naturalnie, czyli krótkie włosy na tułowiu, ale dłuższe na łapkach, ogonie i głowie. Wówczas można upiąć psu fantazyjną kitkę na głowie, która sprawia, że włosy nie wpadają pupilowi do oczu.

Jak pielęgnować sierść maltańczyka?

Pielęgnacja sierści jest wyzwaniem, dlatego początkujący właściciele mogą mieć problem. Osoby, którym nie uśmiechają się czasochłonne rytuały, powinny w ogóle odpuścić sobie zakup tej rasy.

Codziennie szczotkuj włosie psa. Po każdym spacerze sprawdzaj, czy sierść psiaka jest czysta, czy nie przyczepiły się do niej żadne liście itd. Pies powinien być kąpany przynajmniej dwa razy w miesiącu. W tym celu konieczny jest delikatny szampon dla psów. Po kąpieli należy wytrzeć czworonoga, w przeciwnym razie może się przeziębić. Przemywaj oczy psa i kontroluj długość pazurków.

Jaką karmę wybrać dla maltańczyka?

Wybór karmy dla maltańczyka nie może być przypadkowy. Musi to być karma wysokiej jakości z wysoką zawartością mięsa. Maltańczyki mają skłonności do alergii, dlatego należy obserwować, czy po spożyciu nowej karmy nie wystąpiła biegunka lub wymioty. Psy tej rasy nie mogą być przekarmiane. Nadwaga to pierwszy krok do problemów ze stawami, poza tym zwiększa się również ryzyko cukrzycy.

Ile żyją maltańczyki?

Maltańczyki żyją długo, od 12 do nawet 15 lat. Nie są to psy chorowite, jednak mogą mieć słabe zęby. Należy zadbać o to, by nie odkładał się na nich kamień nazębny.

Ile kosztuje maltańczyk?

Rasowy piesek kosztuje do 2 do 3 tysięcy złotych. Koniecznie szukaj sprawdzonych hodowli maltańczyków, w których psy są przebadane i mają dobre warunki.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wyrobić paszport dla psa?
Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, także w wakacje. Wyjeżdżasz na urlop i chcesz zabrać swojego pupila ze sobą? Na terenie Europy spokojnie możesz podróżować z domowym czworonogiem, który posiada ważny...
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Profilaktyka weterynaryjna. Co to takiego?
Profilaktyka, tak samo jak w przypadku ludzi, ma za zadanie zapobiegać chorobom. W czasach kiedy coraz więcej posiadaczy zwierząt ma świadomość ich zdrowia, prewencja osiąga coraz większą popularność. Z tego powodu...
Znajdź weterynarzy