Materiał Partnera
Rodzaje podnośników warsztatowych

Rodzaje podnośników warsztatowych

Podnośniki to bez wątpienia jedne z najważniejszych narzędzi wykorzystywanych w warsztatach samochodowych. Dzięki nim można unosić auta uzyskując swobodny dostęp do podwozia i kół, a także sprawnie manewrować podzespołami o znacznej wadze, takimi jak silnik. Podnośniki warsztatowe mogą różnić się między sobą wartością udźwigu czy też rodzajem zastosowanego napędu. Główny podział tego typu narzędzi obowiązuje jednak ze względu na ich konstrukcję.

Podnośniki kolumnowe

Do najpopularniejszych podnośników warsztatowych należą konstrukcje kolumnowe. Ich działanie opiera się na pracy regulowanych przegubowo ramion z prowadnicami. Obecnie w tego typu modelach najczęściej spotyka się napęd elektrohydrauliczny. Podnośniki kolumnowe dzielimy na:

  • Jednokolumnowe – to najprostsza konstrukcja podnośnika, w którego pracy wykorzystuje się siłownik hydrauliczny. Urządzenia te mogą być wolnostojące, z regulacją ramion.
  • Dwukolumnowe – niezwykle popularne rozwiązanie w nowoczesnych warsztatach, które pozwala na blokadę ramion w trakcie unoszenia auta i zapewnia jego stabilną pozycję podczas pracy.
  • Czterokolumnowe – to podnośniki z regulowanymi płytami najazdowymi, umożliwiające pracę z różnymi typami pojazdów. Znakomicie sprawdzają się w naprawie kół i zawieszenia.

Podnośniki nożycowe

Drugi najpopularniejszy rodzaj podnośników warsztatowych to konstrukcje nożycowe. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu siłowników hydraulicznych, przy pomocy których unoszona jest specjalna platforma. Możliwość regulacji pozycji płyt najazdowych zwiększa ergonomię pracy np. w diagnostyce samochodowej.

Inne

Duże zróżnicowanie prac diagnostycznych i naprawczych wykonywanych w warsztatach samochodowych wymaga zastosowania szerokiego wachlarza podnośników. Dlatego też firmy oferujące części samochodowe i kompleksowe wyposażenie dla warsztatów, czego przykładem jest Inter Parts, posiadają w swoim asortymencie specjalistyczne narzędzia takie jak:

  • Podnośniki typu żuraw – to urządzenia o dużym udźwigu i mocnej konstrukcji wykorzystywane do unoszenia silników samochodowych.
  • Podnośniki do skrzyń biegów – dźwigniki i podpory hydrauliczne umożliwiają sprawne przeprowadzanie napraw skrzyni biegów.
  • Podnośniki do serwisu ogumienia – to funkcjonalne narzędzia pneumatyczne oraz podnośniki płytowe.

Często spotykanym rozwiązaniem w warsztatach samochodowych są kanały, w których korzysta się z trawersów do podnośników. Oprócz tego specjalnego oprzyrządowania wymaga diagnostyka i naprawa motocykli – w tym celu wykorzystuje się podnośniki motocyklowe. Jak zatem się okazuje, asortyment podnośników do warsztatów samochodowych jest niezwykle bogaty.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak dbać o instalację gazową w aucie?
Instalacja samochodowa LPG, podobnie jak inne zespoły i podzespoły samochodowe, musi być poddawana regularnym czynnościom diagnostycznym i serwisowym. W czasie eksploatacji należy pomyśleć zaledwie o kilku procedurach,...
Czy wagi wymagają oprogramowania?
Oprogramowanie do wagi umożliwia ważenie, zapis, segregację, ale też wizualizację wykonanych pomiarów za pomocą podłączonego urządzenia. Odpowiedni program ma wiele funkcji, które pozwalają sprawnie zarządzać produktem,...
Jak dobrać olej silnikowy?
W przypadku nowego auta, które kupiliśmy w salonie, dobór oleju jest sprawą banalnie prostą. Inaczej jest, gdy kupiliśmy samochód używany i nie mamy żadnych dokumentów, które informowałyby nas o historii jego...
Znajdź warsztaty samochodowe