Felgi aluminiowe. Odpowiedni dobór i pielęgnacja obręczy z aluminium

Felgi aluminiowe. Odpowiedni dobór i pielęgnacja obręczy z aluminium

Dobrze dobrane felgi aluminiowe zdecydowanie upiększają auto –  najczęściej to właśnie dlatego się na nie decydujemy. Nie należy jednak zapominać, że felga musi być również odpowiednio dobrana do samochodu, którym jeździmy. Chcesz wiedzieć, o czym pamiętać przy jej wyborze? Podpowiadamy, dlaczego warto wybrać felgi aluminiowe i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Zalety felg aluminiowych

Felgi aluminiowe kupujemy przede wszystkim ze względu na ich wygląd. Odpowiednio dopasowane potrafią bowiem całkowicie odmienić charakter samochodu. Ponadto ich zaletą jest również fakt, że dzięki bardziej ażurowej budowie skuteczniej niż zwykłe obręcze odprowadzają ciepło z zacisków hamulcowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku aut o dobrych osiągach. 

Odpowiednio dobrane felgi z aluminium są również bardziej wytrzymałe niż ich odpowiedniki wykonane ze stali. Jeśli zależy nam na bardzo dużej trwałości, wybierzmy felgi aluminiowe kute – mają one nawet 5-krotnie większą wytrzymałość niż obręcze stalowe. Warto się na nie zdecydować szczególnie wtedy, gdy posiadamy auto o wysokiej mocy.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie felg aluminiowych?

Jakość obręczy

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na jakość obręczy. Lepiej unikać felg nieznanych firm, które funkcjonują na rynku od niedawna. Zaniepokoić nas powinna również podejrzanie niska cena – wówczas może się okazać, że trafiliśmy na podróbkę. Jeśli mimo wszystko zastanawiamy się nad kupnem takiego produktu, poczytajmy opinie o danej firmie zamieszczone w Internecie. Ważną rzeczą, na którą również powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie felg, są atesty potwierdzające, że spełniają one odpowiednie wymogi bezpieczeństwa.

Odpowiedni rozmiar

Kupując felgi, musimy zdecydować się na odpowiedni rozmiar, który będzie dopasowany do naszego auta. Dopuszczalne rozmiary felg z łatwością znajdziesz w instrukcji użytkowania samochodu. Jeśli zależy ci na szerszych kołach, skorzystaj z katalogu lub wyszukiwarki dostępnej u sprzedawcy. W Internecie często można także znaleźć konfiguratory, które pozwalają na „przymierzenie” obręczy do auta. Dopasowując obręcze aluminiowe, zwróć uwagę na takie parametry jak liczba i rozstaw śrub mocujących, średnica utworu centrującego oraz średnica obręczy.

Wygląd felg

Najprzyjemniejszą rzeczą, na którą będziemy zwracać uwagę przy wyborze felg, jest ich wygląd. W przypadku obręczy aluminiowych mamy do wyboru mnóstwo wzorów i kolorów. Najpopularniejsze są wzory pięcioramienne, wieloramienne, szprychowe i typu mesh. W zależności od tego, jaki model wybierzemy, możemy podkreślić elegancki wygląd auta lub jego sportowy charakter. Wybór oryginalnych felg sprawi, że nasz samochód będzie się wyróżniać na drodze a jego sylwetka nabierze lekkości.

Jak pielęgnować felgi aluminiowe?

Felgi aluminiowe narażone są na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na ich powierzchni osadza się również brud z klocków hamulcowych i osad ze ścierających się opon. Aby obręcze długo zachowały dobry wygląd, warto o nie odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Pamiętajmy o regularnym myciu obręczy za pomocą wody, detergentów lub szamponu do karoserii. Możemy zastosować również preparaty dedykowane do pielęgnacji felg aluminiowych. Do czyszczenia najlepiej jest użyć miękkiej gąbki, która nie porysuje powierzchni obręczy.

Przed montażem wyczyszczonych felg w samochodzie, warto zdecydować się na ich woskowanie. Możemy zrobić to w warsztacie samochodowym lub samodzielnie w przydomowym garażu. Woskowanie uchroni felgi przed zabrudzeniami, nada również obręczy ładnego połysku. Warto powtarzać je raz w miesiącu – wówczas nie dopuścimy do powstawania na felgach zabrudzeń, których później będzie trudno się pozbyć.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak znaleźć dobrego mechanika? Garść praktycznych porad
Awaria samochodu potrafi napsuć nerwów. W takiej sytuacji konieczna okaże się pomoc wykwalifikowanego mechanika. Cała sztuka polega na tym, by fachowiec któremu powierzymy nasze auto rzeczywiście znał się na rzeczy. W...
Rodzaje akumulatorów samochodowych
Aby dostarczyć samochodowi odpowiednią energię elektryczną do rozruchu, potrzebny jest akumulator. Jest to swego rodzaju bateria, którą należy regularnie ładować. Niegdyś akumulatory charakteryzowały się niewielką mocą....
Jakie opony letnie wybrać?
Zastanawiasz się, jak zadbać o bezpieczeństwo na drodze? Przede wszystkim zatroszcz się o odpowiednie opony dopasowane do zmieniających się warunków. Wiosna za pasem, więc już teraz warto przygotować auto do spokojnej i...
Znajdź warsztaty samochodowe