Materiał Partnera
Podstawowe układy w samochodzie

Podstawowe układy w samochodzie

Każdy pojazd składa się z ogromnej liczby elementów, a więc podzespołów, części i mechanizmów, które muszą ze sobą ściśle współpracować. Samochód posiada cztery podstawowe moduły, czyli: podwozie, nadwozie, układ napędowy oraz instalację elektryczną. Każdy z wymienionych modułów zawiera w sobie różne systemy i układy. Jakie można wyróżnić podstawowe układy w samochodzie?

 

Układy w samochodzie i ich funkcje

 

Do podstawowych układów, które funkcjonują w każdym samochodzie, można zaliczyć:

  • układ zawieszenia,
  • układ hamulcowy,
  • układ klimatyzacji,
  • układ wydechowy,
  • układ kierowniczy.

Zawieszenie jest częścią podwozia i składa się z elementów łączących koła z autem. Taki układ odpowiada za sterowność pojazdu podczas jazdy. Ma też za zadanie łagodzić wstrząsy, które powstają na drodze. Odpowiada za utrzymywanie nadwozia na określonej odległości od jezdni. Zawieszenie powinno zawierać elementy:

  • prowadzące, np. zwrotnica,
  • resorujące, np. resor,
  • tłumiące, np. amortyzator.

 

Układ hamulcowy umożliwia bezpieczne i kontrolowane zatrzymywanie pojazdu będącego w ruchu albo utrzymywanie go w pochyłym miejscu. Można wyróżnić dwa układy hamulcowe: podstawowe i awaryjne. Kolejny układ to układ klimatyzacji, czyli po prostu klimatyzacja samochodowa. Dziś jest ona obowiązkowa w większości pojazdów. Odpowiada głównie za osuszanie oraz schładzanie powietrza w zamkniętym pojeździe.

 

Układ wydechowy napędzany jest przez silnik spalinowy. Ma on duży wpływ na właściwe funkcjonowanie silnika, a także niwelowanie hałasu i usuwanie szkodliwych związków z otoczenia kierowcy. Ostatni układ to układ kierowniczy, czyli jedna z najważniejszych części w samochodzie. Ma on wpływ na komfort, a także bezpieczeństwo jazdy. Umożliwia skręt przednich kół, dzięki czemu samochód może w łatwy sposób zmienić kierunek jazdy.

 

Gdzie kupić najtańsze części do układów samochodowych?

 

Najtańsze części do układów będą oczywiście używane, co nie oznacza, że ich funkcjonowanie będzie gorszej jakości. Coraz popularniejszą opcją jest wykupowanie części samochodowych ze skupu złomu, a to dlatego, że są łatwo dostępne, szczególnie jeżeli chodzi o auta starsze, rzadsze czy luksusowe. Firma Arpol z Piotrkowa Kujawskiego zapewnia używanym częściom pozyskanym ze skasowanych aut pełną regenerację, dlatego działają one jak nowe. Firma prowadzi także profesjonalną Stację Demontażu Pojazdów.

 

Za części do układów samochodu nie trzeba dopłacać. Warto korzystać z używanych, w pełni zregenerowanych części oferowanych przez firmy złomujące auta.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak odczytywać oznaczenia na oponach?
Czym byłby samochód bez opon? Tak naprawdę bezużytecznym obiektem. Te elementy odgrywają jedną z najważniejszych ról w pojazdach. O ile możemy się obyć bez radia, a nawet klimatyzacji, opony to must-have. Wielu...
Jak często wymieniać olej silnikowy w ciężarówce?
Olej silnikowy ma za zadanie zapewnić właściwe smarowanie w jednostce napędowej ze względu na to, iż poszczególne jej elementy pracują z dużą prędkością, a także są poddawane dużym obciążeniom. Olej odprowadza ciepło...
Jak zmienić koło w samochodzie?
Decydując się na jazdę samochodem, należy mieć świadomość, że w każdej chwili nasz pojazd może ulec awarii, dlatego warto wozić niezbędny sprzęt naprawczy oraz części zamienne ze sobą. Jednym z takich elementów są koła...
Znajdź warsztaty samochodowe