Materiał Partnera
Czym jest ogrzewanie postojowe?

Czym jest ogrzewanie postojowe?

Problemy z odpaleniem samochodu, szron na szybie, przeszywające zimno panujące we wnętrzu auta… z tym muszą się borykać kierowcy w zimowe dni. Dlatego właśnie powstało ogrzewanie postojowe, które znacznie podnosi komfort jazdy. To dzięki niemu poczujesz przyjemne ciepło i zażegnasz wspomniane problemy. Co musisz o nim wiedzieć?

Ogrzewanie postojowe – czym jest?

Jeszcze nie tak dawno temu ogrzewanie postojowe, znane jako Webasto, było uważane za luksus dostępny tylko dla nielicznych. Obecnie większość kierowców może sobie pozwolić na to nieocenione udogodnienie. Znakomicie się sprawdza zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych, które muszą być niezawodne na długich trasach.

Jak wygląda jego montaż? Zazwyczaj polega na umieszczeniu niewielkiego agregatu pod maską. Następnie zostaje on podłączony do układu chłodzenia silnika oraz układu wentylacji pojazdu. Cały system korzysta z zasilania z akumulatora. Układy ogrzewania postojowego działają więc wtedy, kiedy silnik jest wyłączony. Dzięki temu możesz zwiększać temperaturę we wnętrzu w dowolnym momencie.

Warto wiedzieć, że system dzieli się na dwa typy. Jest to ogrzewanie suche i mokre. To pierwsze montuje się z reguły w kabinach ciężarówek, gdzie jest konieczne ocieplanie wnętrza. Mokre zaś jest umieszczane w komorze silnika, w której dochodzi do ogrzewania układu wodnego, a następnie poprzez nagrzewnice, wnętrza samochodu.

Nowoczesne układy ogrzewania postojowego są niezwykle proste w obsłudze. Służy do tego programator zakładany w kabinie oraz pilot lub telefon komórkowy. Zdalne uruchamianie jest bardzo komfortowe, gdyż możesz włączyć układ jeszcze przed wyjściem z domu. W niektórych pilotach da się nawet ustawić czas pracy ogrzewania i godzinę jego uruchomienia.

Jakie są korzyści z montażu ogrzewania postojowego?

Zakup ogrzewania postojowego to cena w granicach 1500-4000 zł. Montaż zaś wynosi 500 zł. Wydaje się, że ta inwestycja jest dość kosztowna. Zwraca się ona jednak z nawiązką. Podgrzewany silnik ostatecznie zużyje dużo mniej paliwa. Ponadto Webasto to gwarancja największego komfortu. Dzięki niemu nie musisz się obawiać, że auto zawiedzie Cię rano w najmniej oczekiwanym momencie.

- Układ ogrzewania postojowego to ogromna wygoda. Kierowcy nie muszą skrobać szyb czy męczyć się z nieodpalającym samochodem. Webasto umożliwia uzyskanie optymalnej temperatury już w kilkanaście minut – podkreśla specjalista z firmy CentralKlim.

 Auto nagrzewa się bez włączonego silnika, nie generuje więc kosztów za paliwo. To ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, gdyż system nie emituje niebezpiecznych substancji do środowiska. Warto pamiętać, że układ ma także funkcje chłodzenia, co niezwykle się przydaje w upalne wakacyjne dni.

Kategorie
Warto przeczytać
Czym charakteryzują się opony letnie?
Obecnie na rynku funkcjonują dwa podstawowe rodzaje ogumienia do samochodów, mianowicie opony letnie oraz zimowe. Występują pomiędzy nimi istotne różnice pod względem składu mieszanki oraz konstrukcji bieżnika, co...
Jakie typy testerów diagnostycznych są wykorzystywane w warsztatach samochodowych?
Naprawa i serwisowanie auta wymaga zebrania precyzyjnych informacji o jego stanie technicznym oraz stopniu zużycia poszczególnych podzespołów. Dokładna kontrola wszystkich elementów i określenie, które z nich potrzebują...
Piaskowanie felg aluminiowych jako sposób na ich regenerację
Felgi aluminiowe z czasem użytkowania tracą swój pierwotny wygląd. Z regeneracją takowych możemy łączyć prostowanie za pomocą specjalnej maszyny – wówczas jednak mówimy raczej o renowacji. Sposobem na regenerację felg...
Znajdź warsztaty samochodowe