Materiał Partnera
Wyznaczanie granic działki z pomocą biura geodezyjnego Agromiar

Wyznaczanie granic działki z pomocą biura geodezyjnego Agromiar

Budowa domu lub kupno działki nieodzownie wiąże się z koniecznością zasięgnięcia rady wykwalifikowanego geodety. Pomoże on w ustaleniu przebiegu granic działki, co jest niezbędne do tego, aby móc postawić ogrodzenie na naszym terenie, a nie na działce sąsiada. Wydawać by się mogło, że jest to prosta czynność jednak specjaliści z firmy Agromiar wiedzą, że rzeczywistość jest dużo bardziej skomplikowana.

Ustalanie granic nieruchomości

Granice danej działki wyznaczają tzw. punkty graniczne, które naniesione są na plany zawarte w dokumentacji geodezyjnej i określają faktyczny przebieg linii granicznej. Fizyczną manifestacją tych punktów są znaki graniczne, które pokazują przebieg granicy na gruncie. Mogą to być różnego rodzaju przegrody naziemne w postaci betonowych czy kamiennych murków, a także podziemne linie wytyczone przez druty i rury.

Znaki graniczne często ulegają zniszczeniom, są przesuwane lub wręcz znikają z powierzchni ziemi. Zadaniem geodety w takich sytuacjach jest odnalezienie punktów granicznych i odpowiadających im znaków oraz wznowienie ich za pomocą specjalnego protokołu. Tak powstałe granice działki przenoszone są na nową dokumentację kartograficzną.

Ustalanie granic może być wykonane tylko przez uprawnionego geodetę, który zajmuje się rozgraniczaniem i podziałem nieruchomości (w tym gruntów). Taka osoba posiada odpowiednią wiedzę do tego, aby sporządzić dokumentację do celów prawnych. Dobrym przykładem geodety uprawnionego do wytyczania granic działki to Andrzej Dworecki prowadzący od lat 90. firmę Agromiar. Główną specjalizacją przedsiębiorstwa z Makowa Mazowieckiego są usługi kartograficzne oraz szeroko pojęta obsługa geodezyjna budownictwa. Poszukując odpowiedniej firmy warto kierować się dośwaidczeniem, co gwarantuje spokój i pewność, że wszelkie formalne kwestie zostaną dopilnowane. 

Po co wyznaczać granice działki?

Jasno ustalone granice działki pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz nieporozumień sąsiedzkich. Pomoc geodety jest konieczna, kiedy chcemy postawić ogrodzenie dookoła działki. Zdarzają się sytuacje, w których niegdyś wytyczone granice, nie pokrywają się ze stanem obecnym. Dlatego dobrą praktyką jest sprawdzenie lokalizacji punktów granicznych wyznaczających ich przebieg. Sprawdzenie i ustalenie przebiegu granicy na działce jest nieodzownym punktem podczas budowy domu, bo dzięki niej wiemy jak zagospodarować teren. Dobre biura geodezyjne jak Agromiar oferują również pomiary po wykonawcze, które pozwolą określić czy budowa przebiegła zgodnie z pierwotnymi założeniami.   

Jednak w sytuacji, kiedy zaistniał spór z sąsiadem o zasadność takiego, a nie innego przebiegu linii dzielącej dwie działki, konieczne jest ponowne wyznaczanie granic. Najrozsądniejszym wyjściem jest rozwiązanie polubowne spornej kwestii, gdyż w innym wypadku sprawa może trafić do sądu, a to wiąże się z pokryciem kosztów postępowania. Lepiej więc samemu zgłosić się do geodety, który zajmie się sprawdzeniem przebiegu granic i w razie potrzeby wyznaczy je na nowo. Wniosek o rozgraniczenie nieruchomości trzeba zgłosić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Kategorie
Warto przeczytać
Szukasz niezawodnego geodety? Poznaj GEO-PROJEKT
Dobry geodeta to podstawa. Niezależnie od tego, czy planujesz budowę domu, chcesz podzielić działkę albo scalić dwie nieruchomości w jedną, przyda Ci się pomoc prawdziwego specjalisty. Osobą, której doświadczeniu...
Pomiary geodezyjne do podziału nieruchomości krok po kroku
Dzięki podziałom nieruchomości można lepiej zagospodarować teren i czerpać z niego więcej korzyści. Dzielenie działek to dość skomplikowana procedura, która obejmuje zarówno prace geodezyjne, jak i czynności prawne. Co...
Jak obliczyć stateczność skarpy?
Ocena nośności i stabilności terenu są jednymi z kluczowych zagadnień przy projektowaniu nowych inwestycji oraz prowadzeniu prac remontowych i modernizacyjnych istniejących obiektów. Zagrożenie powstawaniem osuwisk może...
Znajdź geodetów