Jak zaprojektować i zbudować dom ekologiczny?

Jak zaprojektować i zbudować dom ekologiczny?

Coraz więcej osób chce dbać o środowisko na co dzień, dlatego projekty domów ekologicznych stają się dziś coraz bardziej popularne. Domy zaprojektowane z dbałością o naturę pozwalają nie tylko troszczyć się o środowisko, ale także nasz portfel. Dowiedz się, jak zbudować dom ekologiczny i zaoszczędzić na jego eksploatacji. Poznaj najważniejsze wskazówki w projektowaniu domów energooszczędnych.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Co to jest dom ekologiczny?

Dom ekologiczny to taki dom, który podczas eksploatacji nie wytwarza groźnych dla środowiska substancji, zużywa jak najmniej energii, a do jego budowy wykorzystuje się głównie naturalne materiały. Domy ekologiczne są przyjazne zarówno dla natury, jak i mieszkańców. Bezpieczne dla środowiska są na przykład domy pasywne i domy energooszczędne.

Jak zbudować dom ekologiczny?

Wybór działki

Podstawą wybudowania domu ekologicznego jest wybór konkretnej działki. Kluczową kwestią jest odpowiednie położenie działki względem stron świata. Dom powinien być tak zlokalizowany, by wyznaczał cztery strony świata. Okna i wszystkie przeszklenia powinny znajdować się od strony południowej, natomiast północna i wschodnia część budynku powinna być osłonięta np. drzewami lub innymi zabudowaniami. Drzewa chronią budynek przed wiatrem, a więc wychłodzeniem, w dodatku zapewniają tlen.

Wybór odpowiedniej działki niestety wiąże się z większymi kosztami zakupu, ponieważ często trzeba zakupić większą parcelę, która umożliwi odpowiednie ustawienie budynku względem stron świata. Mała działka może na przykład wiązać się z zasłonięciem domu od strony południowej sąsiednimi zabudowaniami.

Przed wyborem działki warto sprawdzić panujące warunki prawne. W niektórych rejonach występują ograniczenia w projektowaniu, natomiast dom ekologiczny charakteryzuje się konkretną zabudową. Często nowo powstające budynki muszą wpasować się w istniejącą architekturę. Jeśli już zdecydujesz się na działkę, pamiętaj, że przed budową koniecznie musisz skorzystać z pomocy geodety, który wykona niezbędne pomiary.

Konkretny kształt bryły

Działka wybrana, teraz czas na projekt budynku. Właściwe gospodarowanie energią gwarantuje minimalizowanie utraty ciepła. Najwięcej ciepła stracimy, jeśli zdecydujemy się na projekt domu z wieloma załamaniami ścian. W projektach domów ekologicznych na próżno szukać licznych narożników, dlatego projektanci stawiają na tradycyjne rozwiązania. Dom ekologiczny powinien mieć prostą, zwartą bryłę na planie prostokąta lub kwadratu. Najlepszym rozwiązaniem jest budowa domu piętrowego z poddaszem użytkowym, który jest lepszy niż dom parterowy pod względem oszczędnego ogrzewania. W tego typu projektach rezygnuje się raczej z balkonów, które ochładzają budynek.

Właściwy kształt dachu

Ciepło w budynku wydostaje się przez dach, dlatego ten element jest szczególnie ważny w czasie projektowania. Dach w domu ekologiczny powinien być dwu- lub jednospadowy, ale wielu architektów stawia dziś na dachy płaskie, które jeszcze bardziej ograniczają stratę ciepła. Nie bez znaczenia są tu również użyte do budowy materiału. Do izolacji dachu i ścian najlepiej zastosować wełnę mineralną, styropian lub celulozę.

Układ pomieszczeń

W ekologicznym domu bardzo ważny jest odpowiedni układ pomieszczeń. Najczęściej użytkowane, czyli salon, jadalnia i sypialnie najlepiej zaplanować od strony południowej, która gwarantuje dobry dostęp do naturalnego światła. Należy tu też zastosować przeszklenia na dużej powierzchni. Rzadziej używane pomieszczenia, takie jak garaż, spiżarnia czy garderoba, najlepiej umieścić od strony północnej.

Nowoczesne rozwiązania

W domu ekologicznym olbrzymią rolę odrywają zarówno bryła budynku, układ pomieszczeń, jak i użyte materiały. Warto dodatkowo pokusić się o zastosowanie nowoczesnych systemów i technologii.

Dom ekologiczny warto wyposażyć w kolektory słoneczne, które pobierają energię słoneczną i zamieniają ją na prąd i ciepło wykorzystywane do ogrzewania wody. Inne idealnie rozwiązanie to zainstalowanie pompy ciepła, która niezależnie od pogody pobiera energię z powietrza, ziemi i wód gruntowych, a następnie zamienia ją na prąd lub ogrzewanie. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala zaoszczędzić na codziennej eksploatacji budynku. 

Kategorie
Warto przeczytać
Mapa geodezyjna - co to jest?
Budowa domu to dość skomplikowana kwestia. Trzeba zadbać o wiele dokumentów i formalności. Obok pozwolenia na budowę, projektu i innych kwestii wymaganych przez urząd konieczne jest także posiadanie mapy geodezyjnej....
Mapy geodezyjne – co warto wiedzieć przed ich zamówieniem?
Mapy geodezyjne są niezbędnym dokumentem podczas dopełniania formalności związanych z budową domu lub innego obiektu. Zlecenie wykonania takiej mapy geodecie wiąże się z koniecznością posiadania wiedzy, jaka mapa jest...
Zakład usług geodezyjnych Geo Nord - kompleksowe usługi geodezyjne
Jeśli w związku z realizacją inwestycji potrzebujesz usług firmy geodezyjnej, możesz skorzystać z pomocy Geo-Nord z Ustki. Zatrudnieni w niej specjaliści zajmują się wykonywaniem pomiarów w terenie, w tym pomiarów...
Znajdź geodetów
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas