Materiał Partnera
Najważniejsze zasady profilaktyki stomatologicznej

Najważniejsze zasady profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka stomatologiczna może pomóc w uniknięciu poważniejszych problemów z jamą ustną – dlatego nie należy bagatelizować najważniejszych jej zasad. Prawidłowa higiena oraz regularne wizyty u dentysty to przepis na zdrowe, białe i mocne zęby. Sprawdź, jak często należy poddawać się zabiegom profilaktycznym: usuwaniu kamienia nazębnego, piaskowaniu, lakowaniu lub lakierowaniu.

 

Warto dbać o zęby już od najmłodszych lat – dzięki temu możemy uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.

 

Zasada nr 1 – dbanie o higienę jamy ustnej

Podstawową zasadą jest szczotkowanie zębów pastą z fluorem przez minimum dwie minuty dwa razy dziennie. Podkreślamy: minimum, bo zęby najlepiej myć po każdym posiłku.

Dzięki temu usuwamy gromadzący się na zębach osad, a tym samym zapobiegamy nagromadzaniu się bakterii powodujących próchnicę – mówi specjalista z przychodni dentystycznej ES Dentica w Tychach – Fluor wzmacnia szkliwo, sprawiając, że zęby stają się bardziej odporne na substancje, które są dla nich szkodliwe. Dodatkowo konieczne jest nitkowanie, ponieważ w przestrzeniach między zębami również gromadzą się resztki pożywienia oraz bakterie. Zwykła szczoteczka niestety nie poradzi sobie z dokładnym wyczyszczeniem ciasnych szczelin. Do codziennej pielęgnacji możemy również włączyć płyny do płukania, które nie tylko odświeżą nasz oddech, ale zadbają również o zdrowie naszej jamy ustnej.

Jeśli nie mamy możliwości mycia zębów po każdym posiłku, warto skorzystać z gum do żucia, niezawierających cukru. Żucie gumy powoduje zwiększone wytwarzanie śliny, która jest naturalną barierą chroniącą przed próchnicą. Tym samym wspomagamy naturalne procesy samooczyszczania się jamy ustnej.

 

Zasada nr 2 – zabiegi higienizacyjne

Z pozoru niegroźny kamień nazębny może doprowadzić do rozwoju parodontozy, a tym samym rozchwiania i wypadania zębów. Aby tego uniknąć, wystarczy przynajmniej raz w roku poddać się zabiegom higienizacyjnym w gabinecie stomatologicznym. Co ważne – szybkim i bezbolesnym. Pierwszym z nich jest scaling, polegający na rozbijaniu oraz usuwaniu kamienia znajdującego się na powierzchni zębów. Najczęściej wykorzystuje się narzędzia wytwarzające ultradźwięki. Uzupełnieniem jest zazwyczaj piaskowanie, czyli usuwanie z powierzchni zębów nagromadzonych osadów. Zęby poleruje się za pomocą urządzenia wyrzucającego pod dużym ciśnieniem piasek dentystyczny, zmieszany z wodą i powietrzem. Podobnie jak scaling jest bezbolesny, a dzięki różnym smakom piasków nie jest nieprzyjemny.

Lakowanie to zabieg polegający na nakładaniu specjalnego preparatu z fluorem, który  wypełnia bruzdy w zębach trzonowych. To ważne, ponieważ w takich miejscach gromadzą się bakterie odpowiedzialne za rozwój próchnicy. Lakier z fluorem nakłada się również na całą powierzchnię zębów podczas zabiegu lakierowania (najczęściej po zabiegu scalingu). Lakier zapobiega nadwrażliwości zębów, a także chroni je przed próchnicą – fluor uwalnia się przez jakiś czas po zabiegu. Warto pamiętać, że jego dawka jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia, wbrew popularnemu mitowi o szkodliwości fluoru.

 

Zasada nr 3 – regularność

Oczywiście higiena i zabiegi na niewiele się zdadzą, jeśli będą przeprowadzane nieregularnie. Zęby należy czyścić, jak już wspomnieliśmy, przynajmniej dwa razy dziennie. Dentystę warto odwiedzać przynajmniej raz na pół roku – w celu oceny zdrowia naszej jamy ustnej. W przypadku skłonności do pojawiania się kamienia zabieg scalingu może być wymagany nawet raz na trzy miesiące. Również picie dużej ilości kawy, herbaty, a także palenie papierosów może wymagać częstszych wizyt profilaktycznych, aby utrzymać zęby w dobrym stanie, bez przebarwień. Nie warto odkładać wizyt w czasie – wcześnie wykryta próchnica, kamień nazębny lub inne dolegliwości związane z zębami mogą być łatwo i szybko wyleczone. Im dłużej zwlekamy, tym gorzej – a tym samym musimy ponieść większe koszty związane z leczeniem.

Kategorie
Warto przeczytać
Dlaczego odbudowa uzębienia z użyciem implantów zębowych jest tak skuteczna?
Implanty zębowe jako jedyna metoda uzupełniania braków zębowych pozwala na idealne odwzorowanie nie tylko estetyki straconego zęba, ale przede wszystkim jego pełnej funkcjonalności. Dlaczego metoda ta jest tak doskonała...
Kiedy wdrażane jest leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe może kojarzyć się wielu pacjentom z nieprzyjemnym i bolesnym zabiegiem. Okazuje się jednak, że współczesna stomatologia oferuje rozwiązania nie tylko skuteczne, ale również bezbolesne. A tymczasem...
Plastyka wędzidełek. Wskazania i przebieg zabiegu
W stomatologii spotyka się różnego rodzaju wady rozwojowe wędzidełek. Wśród nich najczęściej występuje wrodzony przerost lub nieprawidłowy przyczep. Zła budowa wędzidełek bywa przyczyną wielu problemów, na przykład...
Znajdź gabinety stomatologiczne