Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?

Trzy problemy z zębami – jak je wyeliminować?

Powszechnie uważa się, że próchnica jest największym wrogiem uzębienia. Okazuje się jednak, że osiągnięcie idealnego uśmiechu uniemożliwia jeszcze kilka problemów. Są to: stany zapalne dziąseł, nadwrażliwość zębowa oraz przebarwienia na zębach. Poznaj sposoby, dzięki którym je wyeliminujesz.

Uwaga na stany zapalne dziąseł

Jeśli czyszczenie zębów przebiega niedokładnie, na ich powierzchni zaczynają zbierać się bakterie odpowiadające za tworzenie płytki nazębnej. To z kolei daje początek kamieniowi, który z czasem wnika pod dziąsła i odpycha je od korzeni. Ułatwia to wnikanie bakterii na przyzębie i kości szczęki, zmniejszając stabilność zębów. W efekcie dochodzi do zapalenia dziąseł, co może objawiać się m.in. ich nadmiernym krwawieniem podczas szczotkowania.

Jak temu zapobiec? Wystarczy regularna wizyta w gabinecie stomatologicznym, podczas której dentysta usunie kamień nazębny. Jest to czynność całkowicie bezbolesna dla pacjenta, dlatego nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Warto także przeprowadzić piaskowanie, które pozwala na wygładzenie powierzchni zębów oraz usunięcie osadów.

Uciążliwa nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwe zęby to uporczywa dolegliwość, za powstawanie której może odpowiadać nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego. Wciskając się pod dziąsła i odpychając je od korzeni odsłania on szyjki zębowe. Przyczyną nadwrażliwości może być także bruksizm oraz próchnica. Objawem wrażliwych zębów jest przeszywający ból pojawiający się jako reakcja na gwałtowne zmiany temperatury podczas jedzenia lodów, picia zimnych i gorących napojów oraz spożywania ciepłych lub zimnych posiłków.

Chcąc uniknąć tego problemu przede wszystkim należy zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Dokładne czyszczenie zębów to podstawa, którą należy uzupełnić regularnymi wizytami u stomatologa, podczas których dentysta usunie kamień nazębny.

W przypadku istniejącej już nadwrażliwości koniecznością jest zmiana menu, by wykluczyć z codziennego jadłospisu produkty powodujące wzrost kwasowości śliny oraz demineralizację szkliwa. Pomoże stosowanie specjalnych past przeznaczonych do nadwrażliwych zębów. A w przypadku poważnych problemów nieodzowna będzie wizyta u dentysty.

Gdy zęby nie są śnieżnobiałe

Śnieżnobiałe zęby są marzeniem większości osób, jednak nieodpowiednia dieta i niestarannie prowadzona higiena jamy ustnej przyczyniają się do zażółcenia uzębienia. Biel można jednak przywrócić w sposób szybki i efektywny – najlepiej w gabinecie stomatologicznym. Warto wybrać takiego dentystę, który posiada nowoczesny sprzęt wybielający, pozwalający na uzyskanie zadowalającego rezultatu już po pierwszym seansie. Zabieg taki jest zupełnie bezbolesny i nie wiąże się z dyskomfortem. Jest przy tym bezpieczny i nie powoduje nadwrażliwości zębów.

Zadbaj o zęby – wybierz dobry gabinet stomatologiczny

Jeśli chcesz wyeliminować najczęstsze problemy z zębami lub po prostu im zapobiec, wybierz odpowiedni gabinet stomatologiczny. Nie kieruj się wyłącznie cennikiem, ponieważ na koszt usług wpływa wiele czynników, np. doświadczenie, dysponowanie zaawansowanym sprzętem, lokalizacja. Możesz skorzystać z gotowych rankingów gabinetów stomatologicznych

Wybierając gabinet stomatologiczny, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • posiadane certyfikaty potwierdzające stałe pogłębianie wiedzy,
  • doświadczenie zatrudnionych lekarzy,
  • dostęp do nowoczesnego i zaawansowanego sprzętu,
  • poszerzanie usług o innowacyjne metody leczenia zębów,
  • możliwość wykonania kilku usług w jednej placówce (np. prześwietlenia zębów),
  • opinie innych pacjentów,
  • czas oczekiwania na wizytę – im jest dłuższy, tym większe prawdopodobieństwo, że placówka cieszy się popularnością.
Kategorie
Warto przeczytać
Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca – czym się charakteryzuje?
Pedodoncja skupia się na profilaktyce oraz leczeniu zębów dziecięcych. Do dzieci potrzebne jest specjalne podejście. Dodatkowo jama ustna malucha różni się od jamy ustnej dorosłej osoby. Leczenie zębów mlecznych i...
Wybielanie zębów węglem – domowy sposób na piękny uśmiech
Marzysz o białych zębach, ale nie chcesz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi u stomatologa? Jest na to rozwiązanie! Węgiel aktywny doskonale poradzi sobie z usunięciem przebarwień i sprawi, że twoje zęby będą widocznie...
Co to jest kiretaż i kiedy warto go wykonać?
Zabieg kiretażu jest zabiegiem z zakresu periodontologii, czyli dziedziny, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jest on wykonywany, wtedy kiedy zwykle piaskowanie już nie wystarcza. Dowiedz się, czym różni się kiretaż...
Znajdź gabinety stomatologiczne