Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Przyczyny i leczenie zapalenia dziąseł

Zapalenie dziąseł to pierwszy stopień choroby dziąseł. Jest ono spowodowane płytką nazębną, która powstaje na powierzchni zębów. Jeśli nie usuwamy jej regularnie, jej nadmiar zaczyna drażnić tkankę dziąseł, a to powoduje powstanie stanu zapalnego. Odsłonięte szyjki zębowe i krwawiące dziąsła powinny nas zaniepokoić  - jeśli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy udać się do stomatologa, który usunie kamień i zabezpieczy dziąsła przed infekcją.

Co powoduje stan zapalny?

Zapalenie dziąseł to schorzenie wywoływane przez toksyny produkowane przez tworzące się na zębach bakterie. Dotyka ono wielu pacjentów, jednak szczególnie często diagnozowane jest u ludzi młodych, a także osób w trakcie menopauzy, kobiet w ciąży oraz pań, które przyjmują doustną antykoncepcję. Wpływ na jego powstawanie mają również niektóre choroby – białaczka, cukrzyca, anoreksja oraz bulimia.

Zapalenie dziąseł może być również skutkiem urazów mechanicznych, powstałych na skutek jedzenia twardych produktów spożywczych lub zbyt mocnego szczotkowania zębów podczas mycia. Urazy mogą również powstać na skutek bruksizmu, czyli nawykowego zgrzytania zębami. Jeśli borykamy się z tym problemem, powinniśmy więc pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa.

Innymi czynnikami, które mogą mieć wpływ na pojawienie się zapalenia dziąseł są nieprawidłowo założone plomby oraz niedobór witaminy B i C.

Objawy zapalenia dziąseł

Najczęściej pojawiające się objawy zapalenia dziąseł to między innymi zaczerwienienie oraz obolałość dziąseł. Zaniepokoić nas powinno również krwawienie podczas szczotkowania i widoczność odsłoniętych szyjek zębowych, które pojawiają się, gdy nasze dziąsła się cofają. Ponadto u niektórych chorych zauważyć można niemiły posmak w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust. Chore szyjki zębowe są nadwrażliwe na ciepło i zimno. W jamie ustnej mogą pojawić się afty, chory może odczuwać również świąd oraz ból. 

Jeśli stan zapalny zaostrzy się, dziąsła mogą zmienić barwę na krwistoczerwoną. Ich powierzchnia staje się wówczas szklista i napięta, występuje również silna opuchlizna. Lekceważenie takiego stanu może doprowadzić nawet do zapalenia przyzębia, czyli paradontozy, która prowadzi do wypadania zębów.

Jak wyleczyć zapalenie dziąseł?

Aby pozbyć się zapalenia, w pierwszej kolejności należy usunąć kamień nazębny. Dentysta wykrywa także nawisające wypełnienia zębów, które powodują podrażnienia i dokonuje ich korekty. Jeśli choroba jest już w zaawansowanym stadium, leczenie będzie wymagało zastosowania żeli przeciwzapalnych i środków przeciwbólowych. Stomatolog ma również obowiązek zmobilizowania pacjenta do regularnej i dokładnej higieny jamy ustnej.

Należy pamiętać, że zawsze należy myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, a także używać nici dentystycznej. W czasie choroby ważne jest również używanie dobrej szczoteczki do zębów i specjalnej pasty przeznaczonej dla osób z paradontozą. W domu można także płukać jamę ustną rumiankiem, szałwią lub naparem z liści porzeczki, a także pędzlować zmienione chorobowo miejsca olejkiem eterycznym z drzewka herbacianego.

Jak możemy uniknąć stanów zapalnych?

Aby uniknąć zapalenia dziąseł, należy pamiętać o właściwym szczotkowaniu i nitkowaniu szczelin międzyzębowych. Uniemożliwi to rozwój płytki nazębnej, zahamuje gromadzenie się kamienia i pomoże nam utrzymać w dobrym stanie nie tylko dziąsła, ale także zęby. Na nasze dziąsła pozytywnie wpłynie również spożywanie produktów wzmacniających strukturę zębów, szczęki oraz żuchwy, zaprzestanie palenia papierosów i ograniczenie picia kawy. Do diety powinniśmy również wprowadzić produkty bogate w witaminę C, która wzmacnia odporność całego organizmu. Co kilka miesięcy powinniśmy również badać stan dziąseł u stomatologa.

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy ząb kwalifikuje się do usunięcia?
Ekstrakcja zęba jest ostatecznością. Zanim do niej dojdzie, lekarz stomatolog stara się rozwiązać problemy stomatologiczne w mniej radykalny sposób, czyli poprzez dobór nowoczesnych metod leczenia. Nie zawsze jest to...
Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody
Kamień nazębny to nie tylko zmora osób noszących aparaty ortodontyczne. Codziennie na zębach tworzy się płytka nazębna, która zmienia się w twardy, żółtawy nalot. Twardniejący kamień szpeci uśmiech i powoduje próchnicę...
Rodzaje protez zębowych
Protezy zębowe zalecane są, gdy z jakichś powodów utraciliśmy naturalne uzębienie i przez to w naszej żuchwie znajdują się puste miejsca, które z czasem mogą doprowadzić do zaburzeń w uzębieniu. Od rodzaju i materiałów,...
Znajdź gabinety stomatologiczne