Materiał Partnera
Czym są licówki? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym są licówki? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Zdrowe zęby nie muszą być idealne. Dbając o zachowanie nienagannego zdrowia uzębienia, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć powstawania szpecących wygląd zębów przebarwień np. powstałych podczas zastosowania niektórych leków oraz innych niedoskonałości, które mogą dotyczyć kształtu zębów, a także ich położenia. W celu poprawy estetyki zdrowego uśmiechu stosuje się licówki porcelanowe, które pozwalają diametralnie odmienić wygląd zębów.

Czym są licówki?

Nowoczesna stomatologia estetyczna pozwala w stosunkowo szybki i prosty sposób poprawić wygląd zębów. W sytuacji, gdy nasze zęby są zdrowe, ale daleko im do doskonałości np. ze względu na niemożliwe do usunięcia przebarwienia, warto zdecydować się na założenie licówek, które maskują niedoskonałości i pomagają pozbyć się kompleksów.

Licówki przykleja się na powierzchnię zębów w celu poprawy estetyki uśmiechu. Są one wykonane na podstawie pobranego wycisku protetycznego z płatków porcelany, która imituje naturalne uzębienie i pozwala zyskać idealnie proste i piękne zęby. Zabieg zakładania licówek jest bezbolesny i nie wiąże się z większym dyskomfortem, ale trzeba wiedzieć, że istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia np. nawykowe obgryzanie paznokci oraz zgrzytanie zębami – wyjaśnia ekspert z Poradni Stomatologicznej Dentica z Zawiercia.

Kiedy warto zdecydować się na założenie licówek? 

Licówki porcelanowe poprawiają estetykę uśmiechu, więc są polecane dla każdej osoby, która odczuwa dyskomfort spowodowany przez niedoskonałości uzębienia. Pozwalają one ukryć przebarwienia różnego pochodzenia, szpary pomiędzy zębami oraz poprawić kształt zębów, który jest równie ważny, jak ich zdrowie. W niektórych przypadkach licówki można zastosować zamiast leczenia ortodontycznego, ale tylko wówczas, gdy nieprawidłowości w uzębieniu nie wpływają na zdrowie zębów, a jedynie stanowią defekt czystko kosmetyczny.

Zabieg zakładania licówek – w jaki sposób się do niego przygotować? 

Przygotowanie do zabiegu zakładania licówek obejmuje przede wszystkim badanie stanu uzębienia oraz leczenie ewentualnych ubytków próchnicowych i stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Konieczne jest też usunięcie kamienia nazębnego, który jest pożywką dla bakterii. Następnie stomatolog przeprowadza spiłowanie powierzchni zębów oraz pobiera wycisk uzębienia, który służy w celu idealnego dopasowania licówek do potrzeb konkretnego pacjenta. Ostatnim etapem jest przyklejenie gotowych licówek na powierzchni naturalnych zębów.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak często powinniśmy chodzić do stomatologa?
Badania dowodzą, że do gabinetu stomatologicznego chodzimy zdecydowanie zbyt rzadko. Skutkuje to powszechnością wielu chorób, spośród których przoduje oczywiście próchnica. Obawa przed dentystą jest w Polakach silna, a...
Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowych
Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowychProtetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, zajmującym się protezami zębowymi. Stosowane są jeśli w żuchwie brakuje części uzębienia lub jeśli pacjent jest jego...
Na czym polega stomatologia zachowawcza?
Jedną z ważnych dziedzin stomatologii jest stomatologia zachowawcza. To ona pozwala na utrzymanie zdrowia zębów i cieszenie się pięknym, naturalnym uśmiechem do późnej starości. Dzięki stomatologii zachowawczej, która...
Znajdź gabinety stomatologiczne