Materiał Partnera
Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowych

Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowych

Protetyka stomatologiczna. Rodzaje protez zębowych

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, zajmującym się protezami zębowymi. Stosowane są jeśli w żuchwie brakuje części uzębienia lub jeśli pacjent jest jego całkowicie pozbawiony. Rodzaj wybranej protezy zależeć będzie przede wszystkim od ilości zębów własnych. Poznaj najważniejsze rodzaje protez zębowych. Jak o nie należycie dbać?

Protezy zębowe to protezy całkowite lub częściowe, ale to nie jedyny podział. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Protezy ruchome częściowe szkieletowe

Tego typu protezy oparte są na własnych zębach. Na skutek takiej konstrukcji nie osiadają. Są także komfortowe w użytkowaniu; przenoszenie sił żucia bowiem zbliżone jest do żucia fizjologicznego. Są stabilne, łatwe w utrzymaniu w czystości,  i co najważniejsze, minimalizują ryzyko chorób przyzębia.

Mają wytrzymałą, metalową konstrukcję, opierającą się na metalowych klamrach lub specjalnych niewidocznych zatrzaskach zamków.

Protezy częściowe nakładowe

Protezy zębowe częściowe nakładowe oparte są na korzeniach własnych zębów, które zaopatrzone zostają w zaczepy. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku  resztkowego uzębienia lub gdy korzenie zębów są zbyt słabe lub nieliczne. Montuje się na nich specjalne zatrzaski, mocujące ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy.

Tego typu protezy umożliwiają wykorzystywanie zębów własnych.

Protezy całkowite

Protezy całkowite wykonuje się u pacjentów, całkowicie pozbawionych uzębienia. Do ich umocowania niezbędny będzie krem mocujący do protez zębowych. Nie pozwoli on także na przedostanie się drobinek jedzenia pod protezę.

Tego typu protezy wykonamy na przykład w polecanym przez pacjentów Gabinecie Stomatologicznym dr Pańczyka.

Protezy całkowite stabilizowane na implantach

Aby zainstalować protezę całkowitą, stabilizowaną na implantach, trzeba wszczepić co najmniej dwa sztuczne zęby, a w przypadku protezy ruchomej cztery. Protezę mocuje się od nich za pomocą specjalnych łączników. Ich zaletą jest fakt, iż pacjent można jeść nawet twarde pokarmy. Ponadto zapobiegają zanikaniu kości, dostarczając im wyraźne i silnie bodźce podczas żucia.

Do czyszczenia protez zaleca się używanie specjalnych antybakteryjnych past do protez. Należy płukać je pod strumieniem ciepłej wody. Na noc należy zdejmować protezę i chować ją w szczelnym, suchym pudełeczku. Od czasu do czasu należy także dezynfekować ją w roztworze o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym. Posiadanie protezy nie zwalnia nas z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Raz dziennie należy czyścić język specjalną szczoteczką i używać płynów do płukania ust.

Kategorie
Warto przeczytać
Uzupełnienia zębowe. Zalety i wady protez szkieletowych
Utrata zębów może być spowodowana działaniem wielu różnych czynników. Przede wszystkim związana jest z postępującą próchnicą oraz chorobami przyzębia, jednak zdarza się też w wyniku urazów i wypadków. Niezależnie od...
Kiedy konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe pozwala uratować zepsuty ząb przed usunięciem, likwiduje ból, a dzięki nowoczesnym znieczuleniom i technikom stomatologicznym jest niemal bezbolesne. Mimo to na dźwięk tych słów wciąż wiele osób czuje...
Cechy nowoczesnych narzędzi endodontycznych
Endodoncja jest jedną z dziedzin stomatologicznego leczenia, w której dokonał się największy postęp pod względem technicznym. I choć leczenie kanałowe wciąż polega na tych samych założeniach, to sposób jego wykonywania...
Znajdź gabinety stomatologiczne