Materiał Partnera
Impregnacja zębiny zębów mlecznych. Wskazania i przebieg zabiegu

Impregnacja zębiny zębów mlecznych. Wskazania i przebieg zabiegu

Zęby mleczne charakteryzują się tym, że są słabsze, a choroby atakują je szybciej. Próchnica dotyka już małe dzieci – częstym przykładem jest np. próchnica butelkowa, która w krótkim czasie potrafi dokonać dużych zniszczeń. Rodzice nie powinni być obojętni na pojawiające się zmiany chorobowe w zębach mlecznych. Mleczaki również trzeba leczyć, a nie czekać, aż wypadną, dlatego u dzieci coraz częściej wykonuje się impregnację zębiny zębów mlecznych.

Czym jest lapisowanie i jak wygląda przebieg zabiegu?

Impregnacja zębiny zębów u dzieci zwana jest inaczej lapisowaniem. Jest to jedna z możliwych metod leczenia próchnicy mleczaków. Zabieg impregnacji jest bezpieczny, bezbolesny, a przede wszystkim krótki. Przebiega on w kilku etapach i zaczyna się od oczyszczenia zęba z osadu nazębnego. Do tego celu dentysta używa szczoteczki z wodą utlenioną. W kolejnym kroku przepłukuje ząb wodą i osusza sprężonym powietrzem. Gdy ząb jest już przygotowany, dentysta pokrywa go płynem dezynfekującym i przez kolejne kilka minut nasącza go roztworem azotanu srebra. Zabieg kończy się pokryciem próchnicowo zmienionych tkanek zęba substancją strącającą azotan srebra. Impregnacja zębiny zębów mlecznych pozwala zatrzymać próchnicę oraz ocala ząb przed usunięciem. Co więcej, substancja ta ma działanie bakteriobójcze, więc pokrycie nią zmian próchniczych skutecznie hamuje rozwój choroby.

Zabieg lapisowania zębów mlecznych nie jest trwały i wymaga powtórzenia. Niestety główną jego wadą jest przebarwienie zębów na czarno. Zabieg impregnacji zębiny nie leczy próchnicy, lecz ją spowalnia i hamuje rozwój ubytku. Pilnujmy, aby zęby mleczne naszych dzieci, jak najdłużej utrzymywały miejsce dla zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych bardzo często prowadzi do przykrych konsekwencji, np. wad zgryzu.

Wskazania do wykonania impregnacji zębiny

Technika impregnacji zębiny wykorzystywana jest w przypadku próchnicy na dużych płaskich powierzchniach oraz w sytuacji, gdy ząb mleczny dziecka został zbyt mocno zniszczony przez próchnicę.

Zabieg lapisowania zębów u dzieci jest najczęściej wykonywany, gdy próchnica zębów mlecznych jest tak bardzo zaawansowana, że normalnie stosowane plomby mogą się nie utrzymać w zębie – dodaje lekarz stomatolog z kliniki Stomatologia dr Pańczyk w Warszawie.

Kiedy zęby mleczne zaczynają się psuć, wówczas bardzo szybko dochodzi do stanów zapalnych, a nawet ropnych zakażeń, co wymaga poźniejszego przyjmowania antybiotyków. Warto pamiętać, że próchnica mleczaków wpływa nie tylko na jamę ustną dziecka, ale również na zdrowie całego organizmu. Jeżeli nie zadbamy o zęby mleczne naszych dzieci i w wyniku próchnicy wypadną one przed czasem, mogą przyczynić się m.in. do opóźnienia lub uniemożliwienia wyrośnięcia zęba stałego, wady zgryzu czy wymowy, zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych, nieprawidłowego formowania się zawiązków zębów stałych lub zmiany w kolejności wyrastania zębów stałych. Profilaktyka rozwoju próchnicy jest bardzo ważna, dlatego trzeba uczyć dzieci dbania o zęby już od najmłodszych lat.

Kategorie
Warto przeczytać
Bezbolesne leczenie w Centrum Stomatologicznym New-Dent
Z reguły zaniedbywanie stanu uzębienia wynika z lęku przed bólem związanym z leczeniem stomatologicznym lub samym zastrzykiem ze środkiem powodującym jego brak. Rozwiązanie tego problemu znajdziemy w Centrum...
Sposoby leczenia paradontozy
Paradontoza to choroba, która dotyka tkanki przyzębia. Nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. Pierwsze objawy paradontozy często bywają niezauważalne, dlatego skuteczną ochroną przed jej rozwojem są...
Profesjonalne leczenie kanałowe zębów w przychodni stomatologicznej Artdent
Ostry stan zapalny zęba może być spowodowany próchnicą, która przedostała się do miazgi zębowej. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest jej całkowite usunięcie poprzez leczenie kanałowe. Wykonane w sposób...
Znajdź gabinety stomatologiczne