Co to jest kiretaż i kiedy warto go wykonać?

Co to jest kiretaż i kiedy warto go wykonać?

Zabieg kiretażu jest zabiegiem z zakresu periodontologii, czyli dziedziny, która zajmuje się chorobami przyzębia. Jest on wykonywany, wtedy kiedy zwykle piaskowanie już nie wystarcza. Dowiedz się, czym różni się kiretaż otwarty od kiretażu zamkniętego. Sprawdź, ile kosztuje taki zabieg, kiedy warto go wykonać i o czym należy pamiętać po wykonanym kiretażu.

Kiedy warto wykonać kiretaż?

Kiretaż to zaawansowane czyszczenie kieszonek przyzębnych z kamienia nazębnego, przy pomocy kirety - specjalistycznego narzędzia stomatologicznego. Jeżeli kamień nazębny jest tak duży, że wywołuje częste stany zapalne, warto jest zastanowić się nad wykonaniem kiretażu. Zwykłe zabiegi higieniczne nie będą tutaj wystarczające. Nadmierna ilość kamienia będzie wnikać w szczelinę między zębem a dziąsłem, co może doprowadzić do zniszczenia przyczepu nabłonkowego.

Jeżeli z ilością kamienia nazębnego nie będzie można poradzić sobie przy pomocy takich zabiegów jak skaling czy piaskowanie, stomatolog może zalecić kiretaż.

Zabieg spowoduje, że kieszonka ulegnie spłyceniu i zbliznowaceniu. Pokryje się nowym nabłonkiem. Stan zapalny ustąpi, a zęby będą lepiej przymocowane do dziąsła.

Czym różni się kiretaż otwarty od kiretażu zamkniętego?

Rodzaj zabiegu zależny jest od głębokości kieszonek. Kiretaż zamknięty zalecany jest przy kieszonkach o głębokości do 5 mm – usuwane zostają złogi kamienia i niepotrzebna jest interwencja chirurgiczna. Przy kiretażu otwartym – bardziej zaawansowanym zabiegu, nacina się dziąsło i odsłania się korzenie zęba. W przypadku kiretażu otwartego szwy są niezbędne. Oba zabiegi wykonuje się po wcześniejszym zaaplikowaniu znieczulenia miejscowego.

Po wykonanym zabiegu trzeba liczyć się ze skutkami ubocznymi, które bywają dokuczliwe, ale są naturalną konsekwencją ingerencji w nasze dziąsła, mogą pojawić się:

 • obrzęk;
 • zasinienie policzka oraz ust;
 • chwilowa utrata czucia w dziąsłach;
 • krew w ślinie;
 • większa ruchomość zębów;
 • nadwrażliwość na zimne i gorące napoje.

Ile kosztuje kiretaż?

Cena kiretażu oscyluje od 50 zł do nawet 1500 zł. Zazwyczaj jednak cena kiretażu zamkniętego to 100-150 zł, a otwartego 250 zł. Wszystko zależne jest od stanu naszego uzębienia, ilości zębów, które będzie obejmował zabieg (zazwyczaj obejmuje on od 4 do 6 zębów) i od gabinetu stomatologicznego, który wybierzemy. Pamiętaj, że zawsze warto zapisać się do już sprawdzonego bądź poleconego dentysty.

Kiretaż może być refundowany przez NFZ, jeżeli nie przekroczyliśmy 18 roku życia. Refundowany jest również u kobiet w ciąży.

O czym należy pamiętać po wykonanym kiretażu?

Aby przyspieszyć gojenie się dziąseł i zminimalizować dolegliwości, wykonuj posłusznie zalecenia lekarza:

 • nie pochylaj gwałtownie głowy – może to doprowadzić do przekrwienia dziąseł;
 • przyjmuj przepisane antybiotyki i leki przeciwbólowe (pamiętaj, że po zabiegach chirurgicznych nie należy przyjmować aspiryny – hamuje ona łączenie się płytek krwi, które odpowiadają za krzepnięcie, czyli zwiększa krwawienie dziąseł);
 • myj zęby miękką szczoteczką – przeznaczoną do higieny jamy ustnej po zabiegach chirurgicznych;
 • przykładaj okłady z lodu;
 • przez co najmniej 48 godzin po zabiegu nie pal i nie pij alkoholu;
 • zadbaj o to, by twoja dieta przez następne 7 dni składała się z produktów półpłynnych.

Zabieg kiretażu będzie miał dobry wpływ na stan twojego uzębienia i pozwoli ci pozbyć się groźnego kamienia nazębnego. Po przeprowadzonym zabiegu pamiętaj, aby dbać o higienę jamy ustnej i dokładne czyszczenie zębów. Gromadzenie się kamienia nazębnego nie zawsze też musi wynikać z braku higieny. Ilość kamienia nazębnego zależna jest od składu śliny czy genetycznych predyspozycji.

Kategorie
Warto przeczytać
Charakterystyka stomatologii zachowawczej
Stomatologia zachowawcza, często nazywana także stomatologią ogólną, to podstawowa dziedzina stomatologii. Lekarze dentyści przyjmujący w gabinetach stomatologii zachowawczej zajmują się profilaktyką chorób zębów i...
Piaskowanie – skuteczny sposób na piękne zęby
Piaskowanie usuwa płytkę nazębną, nagromadzony na zębach osad i przebarwienia z kawy czy herbaty. Wykonuje się je za pomocą piaskarki, która dociera nawet do najtrudniej dostępnych powierzchni. Dzięki temu zęby stają...
Skuteczne leczenie próchnicy
Próchnica jest poważną chorobą zębów, której nie można bagatelizować. W momencie pojawienia się ubytków należy jak najszybciej udać się do stomatologa – tym bardziej, że obecnie usuwanie próchnicy nie zawsze wymaga...
Znajdź gabinety stomatologiczne