Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny? Przyczyny i metody

Kamień nazębny to nie tylko zmora osób noszących aparaty ortodontyczne. Codziennie na zębach tworzy się płytka nazębna, która zmienia się w twardy, żółtawy nalot. Twardniejący kamień szpeci uśmiech i powoduje próchnicę i parodontozę. Masz dość nieestetycznych przebarwień? Jest na to sposób. Sprawdź skuteczne metody usuwania kamienia nazębnego i zadbaj o swoje zdrowie.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Przyczyn tworzenia się kamienia nazębnego jest wiele. Nieestetyczny nalot nie tylko psuje nasz uśmiech, ale jest też niebezpieczny dla zdrowia. Warto wiedzieć, że skłonność do powstawania kamienia i czas jego tworzenia zależy od wielu czynników i u każdego wygląda inaczej.

Niektórzy mają predyspozycje już zapisane w genach, inni mogą rzadziej odwiedzać dentystę. Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie zmagali się z nadmiernym odkładaniem kamienia, prawdopodobnie ty też będziesz zmuszony umawiać się na skaling i piaskowanie częściej.

Osoby z wadą zgryzu, nieprawidłowo wykonanymi protezami lub plombami również są narażone na szybsze gromadzenie się płytki nazębnej. Jeśli lubisz słodycze, makaron lub nabiał, także musisz uważać.  

Nawet jeśli twoje zęby nie są podatne na tworzenie się kamienia nazębnego ani nie jesteś łasuchem, pamiętaj o regularnej higienie jamy ustnej. Nieprawidłowe mycie zębów, zapominanie o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych, a dodatkowo picie mocnej kawy i herbaty oraz palenie tytoniu sprzyjają niszczeniu szkliwa. 

Jak wygląda kamień nazębny?

Kamień nazębny to żółtawy, a nawet brązowy, twardy nalot na zębach. Jak powstaje? Już po kilku minutach po posiłku na zębach tworzy się osad z resztek pokarmu. Miękka płytka nazębna, jeśli nie zostanie usunięta, twardnieje i pod wpływem mineralizacji zmienia się w kamień nazębny. To już ostatni krok do rozwoju próchnicy.

Dlaczego kamień jest niebezpieczny?

Kamień nazębny atakuje szkliwo zębów i powoduje próchnicę. Osadza się szczególnie nad dziąsłami, ale może dotrzeć też pod dziąsła. Wtedy pojawia się stan zapalny, a co za tym idzie krwawienie dziąseł. Nieusuwany kamień przyczynia się do odsłaniana szyjek zębowych, nadwrażliwości, a wreszcie parodontozy i utraty zębów.

Warto pamiętać, że kamień nazębny nie tylko niszczy szkliwo i dziąsła, ale wpływa też na inne narządy. Nie jest obojętny dla naszego układu krążenia i osłabia serce.

Jak usunąć kamień nazębny?

Niestety usuwanie kamienia nazębnego w domu nie jest skuteczne i żadne pasty i płyny z drogerii, a nawet apteki nie usuną twardego kamienia nazębnego. Jedyne rozwiązanie to regularne odwiedzanie stomatologa.

Jednym ze sposobów jest skaling – pozwala usunąć kamień zarówno z powierzchni zęba, jak i kieszeni dziąsłowych – wtedy należy wykonać skaling poddziąsłowy. Możesz skorzystać z kilku rodzajów skalingu. Dentysta może rozbić kamień za pomocą ultradźwięków lub nałożyć specjalny chemiczny roztwór. Szybkie efekty przyniesie też laserowe usuwanie kamienia nazębnego.

Alternatywą dla skalingu lub jego uzupełnieniem jest piaskowanie. W tym celu wykorzystuje się profesjonalną piaskarkę. Wytwarzany pod wysokim ciśnieniem piasek dociera nawet do trudnodostępnych miejsc i niweluje drobne przebarwienia. Na koniec warto zdecydować się na fluoryzację, która wzmocni i ochroni szkliwo.

Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?

Nie, usunięcie kamienienia nazębnego nie boli. Osoby wrażliwe na ból mogą odczuwać zabieg jako nieprzyjemny. Jeśli jednak masz odsłonięte szyjki zębowe, możesz poprosić o podanie lekkiego znieczulenia w żelu lub spreju.  

Osoby uczulone lub chore na astmę powinny przed zabiegiem piaskowania poinformować o tym lekarza, bo wydzielający się pył może przyczynić się do wystąpienia duszności.

Po zabiegu niektórzy pacjenci skarżą się na nadwrażliwość, która z czasem mija. W tym czasie warto stosować specjalne pasty i płyny przeznaczone do wrażliwych zębów.

Jak usunąć kamień nazębny domowym sposobem?

Niestety nie ma skutecznych domowych sposobów na pozbycie się już utwardzonego kamienia, jednak na co dzień możesz zapobiegać mineralizacji płytki nazębnej.

Oprócz regularnego szczotkowania zębów i języka, czyszczenia przestrzeni za pomocą nici dentystycznej i płukania jamy ustnej, pomyśl o zakupie irygatora. Irygator wytwarza strumień wody pod wysokim ciśnieniem, który dokładnie usuwa zalegające resztki pokarmu. To idealne rozwiązanie dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne lub mają skłonności do tworzenia się kamienia.

Zadbaj o dietę, jedz dużo warzyw i owoców. Być może brakuje ci witamin i minerałów, więc pomyśl o suplementacji wapnia. W domu możesz przygotować też płukankę na bazie mięty, rumianku i tymianku. Kolejny sposób to szczotkowanie zębów z odrobiną wody utlenionej lub sody oczyszczonej. Nie zapominaj też o codziennym masażu dziąseł. Możesz robić to palcami lub miękką szczoteczką.

Kategorie
Warto przeczytać
Rodzaje znieczuleń w stomatologii
Wizyta u stomatologa wielu osobom kojarzy się z bólem. Dzisiejsza stomatologia gwarantuje możliwość skorzystania z wielu rodzajów skutecznych znieczuleń, które nie tylko całkowicie redukują ból, ale przede wszystkim są...
Zakres zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej
W ramach stomatologii zachowawczej, inaczej zwanej także stomatologią ogólną, lekarz dentysta dokładnie sprawdza uzębienie pacjenta oraz wykonuje zabiegi mające na celu wyleczenie i zapobieganie powstawaniu chorób...
Jak często powinniśmy chodzić do stomatologa?
Badania dowodzą, że do gabinetu stomatologicznego chodzimy zdecydowanie zbyt rzadko. Skutkuje to powszechnością wielu chorób, spośród których przoduje oczywiście próchnica. Obawa przed dentystą jest w Polakach silna, a...
Znajdź gabinety stomatologiczne