Materiał Partnera
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a budowa domu

Z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego warto zapoznać się jeszcze przed zakupem działki. Zawiera on informacje na temat tego, co i w jaki sposób może być wybudowane na danym terenie. Jeśli inwestycja nie będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania, nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Znajomość planu zagospodarowania to podstawa pomyślnego przeprowadzenia budowy domu.

Czym jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest aktem prawnym stworzonym przez radę miasta lub gminy. Określa sposób zagospodarowania danego terenu – wskazuje co na jego obszarze można wybudować oraz w jaki sposób ma wyglądać zabudowa. W gminach, w których obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wydzielone są obszary, które mają określone przeznaczenie. Teren gminy może się więc składać z obszarów rolnych, przemysłowych, usługowych, pod zabudowę jednorodzinną, wielorodzinną i tak dalej. Warto więc pamiętać o tym, że to, iż działka jest budowlana, nie musi oznaczać, że będziemy mogli wybudować na niej dom jednorodzinny, ponieważ obszar na którym się znajduje, może być przewidziany w planie zagospodarowania, jako teren usługowy. Moglibyśmy tam postawić sklep, ale dom już niekoniecznie.

Często w planie zagospodarowania znajdują się także szczegółowe informacje, dotyczące wyglądu zabudowy. Z planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się np. jakiej wysokości budynek możemy postawić na działce, ile może mieć kondygnacji, jaki może mieć dach (płaski, spadzisty), jaki może być kąt nachylenia połaci, a nawet kolorystyka elewacji czy dachu, a także z jakich materiałów budowlanych możemy korzystać.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego może także określać, jaką minimalną powierzchnię biologicznie czynną musimy pozostawić na działce. W związku z tym na zakupionej działce możemy nie mieć możliwości wybudowania dużego domu, gdy nie zachowamy wymaganych warunków zabudowy.

Chcę budować dom

Zanim uzyskamy pozwolenie na budowę, nasza inwestycja jest sprawdzana pod kątem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dokument ten jest dostępny do wglądu w gminie, czasami również na jej stronie internetowej. Zapoznając się z nim unikniemy ewentualnego rozczarowania, jeśli okazałoby się, że nasz wymarzony projekt, nie może zostać zrealizowany na zakupionej działce.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala nam również dowiedzieć się, jakie inwestycje są planowane w najbliższym otoczeniu upatrzonej działki. Warto to sprawdzić, aby nie dowiedzieć się po latach, że od dawna planowano za naszym płotem budowę trasy szybkiego ruchu lub centrum handlowego. Jak podpowiada nam ekspert zajmujący się sprzedażą działek na Osiedlu Nowy Horyzont w Kobylance nieopodal Szczecina:

Jeśli zależy nam na mieszkaniu w zielonej okolicy, warto sprawdzić jakie tereny wokół naszej upatrzonej działki muszą pozostać zachowane jako tereny zielone. Jakie są wymagania np. wobec działek usługowych, w zakresie zachowania zieleni. To ważne w dzisiejszych czasach wszechobecnego betonu.

Budowa domu dla wielu jest marzeniem. Warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby to marzenie móc urzeczywistnić w dokładnie takiej formie, jakiej pragniemy.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać biuro projektowe?
Budowa domu jednorodzinnego, obiektu publicznego czy biurowca, bez względu na wielkość i charakter obiektu, zawsze wymaga przejścia przez te same etapy. Jednym z nich jest zamówienie projektu budynku w odpowiednim...
Specjalistyczne tłumaczenia - najpopularniejsze branże
Na świecie zarejestrowanych jest około 7000 języków. Około 3000 z nich jest w ciągłym użytku. Jak widać są to tak ogromne liczby, że raczej nie ma osoby na świecie, która miała by z wszystkimi z nich styczność. Na ...
Jak udekorować dom lub mieszkanie na Wielkanoc?
Wielkanoc to magiczny okres wielu wspólnych chwil spędzonych z najbliższymi. To czas, gdy szczególnie chcemy celebrować i podkreślić świąteczną atmosferę. Powiew wiosny sprzyja zmianom, również tym w wystroju...
Znajdź biura projektowe