Jak wybrać biuro projektowe?

Jak wybrać biuro projektowe?

Budowa domu jednorodzinnego, obiektu publicznego czy biurowca, bez względu na wielkość i charakter obiektu, zawsze wymaga przejścia przez te same etapy. Jednym z nich jest zamówienie projektu budynku w odpowiednim biurze projektowym. Czym kierować się przy jego wyborze?

Doświadczenie w branży i kwalifikacje

Biura projektowe nie należą dziś do rzadkości. Dlatego podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego wykonawcy projektu – takiego, który będzie terminowy oraz zagwarantuje ekonomiczne i nowoczesne rozwiązania architektoniczne, nie jest łatwe. Wymaga przede wszystkim rozważenia podstawowych przesłanek, dzięki którym zyskamy pewność, że trafiliśmy na solidnego wykonawcę. Jak w większości branż usługowych, czynnikiem decydującym o wyborze jest doświadczenie firmy. Im dłużej jest ona na rynku, tym więcej ma na koncie realizacji i lepiej można ocenić jej możliwości. Zweryfikowanie okresu działania biura projektowego jest proste – wystarczy zajrzeć do krajowego spisu firm, aby uzyskać odpowiedź, jak długo funkcjonuje ono na rynku.

Wybór odpowiedniego biura projektowego wiąże się również z potrzebą zweryfikowania posiadanych przez pracownię uprawnień budowlanych w zakresie projektowania. Wybrany architekt powinien mieć ukończone studia wyższe o określonym profilu, odbyć roczne praktyki przy sporządzaniu projektów i na budowie oraz zdać egzamin kwalifikacyjny. Powinien również figurować na liście członków Okręgowej Rady Izby Architektów. Do wykonania projektu architektonicznego domu mieszkalnego lub obiektu użyteczności publicznej możemy zatrudnić wyłącznie wykonawcę znajdującego się na tej liście. Inne projekty nie zostaną przyjęte przez urząd i nie będą podstawą do wydania zezwolenia na budowę.

Opinie klientów i specjalizacja biura

Jedną z ważnych kwestii, które powinniśmy rozważyć przed zatrudnieniem architekta z konkretnego biura, jest jego specjalizacja. Funkcjonujące na rynku placówki usługowe mogą oferować zarówno szeroki zakres prac, jak i wąską specjalizację, obejmującą jedynie projekty wnętrz lub tylko ogólny rozkład budynku. Firmy specjalizują się też w projektowaniu domów jednorodzinnych lub oferują szeroki zakres projektów budynków, włącznie z kościołami, szkołami czy biurowcami, a także terenami zielonymi i całymi osiedlami. Dla inwestora ważny może być też preferowany przez projektanta styl czy też design tworzonych budynków. O preferencjach możemy przekonać się, przeglądając gotowe realizacje, zazwyczaj dostępne na stronie internetowej firmy.

Wiarygodnym czynnikiem oceny wybieranego biura projektowego jest bezpośrednia opinia klientów korzystających z jego usług. Pracownie umieszczają na swoich stronach nazwy zleceniodawców. Dlatego można spróbować skontaktować się z nimi i zasięgnąć opinii na temat solidności realizowania zlecenia, jego terminowości, ceny lub ewentualnych problemów pojawiających się podczas współpracy. Opinie z tzw. pierwszej ręki można też znaleźć na forach internetowych. Tam użytkownicy chętnie dzielą się spostrzeżeniami, zwłaszcza jeśli mają negatywne doświadczenia w tym względzie. Jedną z form takiej oceny jest ranking, np. Ranking biur projektowych aleRanking, w którym zestawione są polecane biura projektowe.

Kategorie
Warto przeczytać
5 praktycznych porad, jak urządzić balkon marzeń?
Balkon to idealne miejsce na letni relaks. Rano możesz delektować się kubkiem aromatycznej kawy, a wieczorem posiedzieć i poczytać książkę w hamaku lub spędzić czas ze znajomymi i zjeść pyszną kolację. Dowiedz się, jak...
Jak zaprojektować ogród?
Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny,...
Czy klasyczna reklama wciąż się opłaca?
Właściciele sklepów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że obecnie „nie istnieć w sieci” oznacza „nie istnieć w ogóle”. Z tego względu decydują się na rozkręcanie reklamy internetowej, dzięki której mogą poszerzać ...
Znajdź biura projektowe