Materiał Partnera
Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna, zwana też inwentaryzacją budowlaną, to odtworzenie (opracowanie) obecnych planów budynku, w oparciu o pomiary wykonane z natury.

W jakich sytuacjach jest wymagana inwentaryzacja budowlana?

O przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej musimy zatroszczyć się w takich sytuacjach, jak przebudowa domu (dobudowanie bądź zlikwidowanie jego części) czy zmiana rozkładu pomieszczeń. Tego typu działania wymagają opracowania dokumentacji odtworzeniowej, ilustrującej obecny stan konstrukcyjny oraz określającej przebudowane elementy w odniesieniu do planów pierwotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku starej zabudowy, która nie posiada aktualnych planów architektoniczno-konstrukcyjnych.

Inne sytuacje, w których wykonanie inwentaryzacji jest wskazane, to m.in. planowane przeprojektowanie wystroju wnętrz oraz zaopatrzenie budowli w nowe media (gaz, elektryczność, monitoring itd.). ,,Szczególną sytuacją jest rozbiórka budynku zabytkowego. Przed złożeniem wniosku o rozbiórkę do odpowiednich organów władzy, sporządzenie inwentaryzacji jest wręcz niezbędne. Kwestię tę regulują przepisy prawa” – dodaje Jan Pawłowski, rzeczoznawca budowlany firmy J.P. Praxis z Warszawy.

Forma i elementy składowe inwentaryzacji

Właściwie sporządzona inwentaryzacja zawiera takie elementy, jak: opis techniczny budynku, opis zastosowanych materiałów budowlanych, rzut działki w skali 1:500, zwymiarowane rzuty kondygnacji i dachu, przekroje przez kondygnacje, oznaczone media, elewacje budynku oraz profesjonalnie przygotowane zdjęcia. ,,Zdjęcia to ważny dokument, obrazujący stan obiektu przed przebudową bądź remontem. Stanowią materiał dowodowy w sytuacji wystąpienia rozbieżności w reszcie dokumentacji” – dodaje specjalista J.P. Praxis.

Inwentaryzacja budowlana może przyjmować formę projektów drukowanych (z podpisanymi i oprawionymi rysunkami technicznymi) oraz cyfrowych (w formacie DWG lub DXF z opcjonalnie załączonymi, dokładnymi zdjęciami obiektu budowlanego). Przygotowana w taki właśnie sposób, stanowi w pełni obiektywną podstawę do opracowania planów rozbudowy lub przebudowy danej nieruchomości.

Kategorie
Warto przeczytać
Praktyczne i estetyczne – jak wybrać rolety dopasowane do wnętrza?
Rolety to idealna ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów. W dodatku odpowiednio dopasowane mogą odmienić nawet zwykłe wnętrze. Zastanawiasz się, jakie rolety wybrać do domu? Poznaj najbardziej popularne rolety...
Jak zbudować i dbać o oczko wodne?
Zastanawiasz się, jak zaprojektować przestrzeń przed domem? Pomyśl o budowanie oczka wodnego. To idealna dekoracja każdego ogrodu. Poznaj wskazówki, jak przygotować się do budowy. Przeczytaj poradnik, jak zrobić oczko...
Jak wybrać krzewy ozdobne kwitnące?
Kwitnące krzewy są niezbędne w każdym dobrze zaprojektowanym ogrodzie. Odpowiednio dobrane umożliwiają stworzenie niepowtarzalnej aranżacji zielonej przestrzeni – możesz stworzyć z nich żywopłot czy ozdobić oczko wodne....
Znajdź biura projektowe