Artykuł sponsorowany
Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna, zwana też inwentaryzacją budowlaną, to odtworzenie (opracowanie) obecnych planów budynku, w oparciu o pomiary wykonane z natury.

W jakich sytuacjach jest wymagana inwentaryzacja budowlana?

O przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej musimy zatroszczyć się w takich sytuacjach, jak przebudowa domu (dobudowanie bądź zlikwidowanie jego części) czy zmiana rozkładu pomieszczeń. Tego typu działania wymagają opracowania dokumentacji odtworzeniowej, ilustrującej obecny stan konstrukcyjny oraz określającej przebudowane elementy w odniesieniu do planów pierwotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku starej zabudowy, która nie posiada aktualnych planów architektoniczno-konstrukcyjnych.

Inne sytuacje, w których wykonanie inwentaryzacji jest wskazane, to m.in. planowane przeprojektowanie wystroju wnętrz oraz zaopatrzenie budowli w nowe media (gaz, elektryczność, monitoring itd.). ,,Szczególną sytuacją jest rozbiórka budynku zabytkowego. Przed złożeniem wniosku o rozbiórkę do odpowiednich organów władzy, sporządzenie inwentaryzacji jest wręcz niezbędne. Kwestię tę regulują przepisy prawa” – dodaje Jan Pawłowski, rzeczoznawca budowlany firmy J.P. Praxis z Warszawy.

Forma i elementy składowe inwentaryzacji

Właściwie sporządzona inwentaryzacja zawiera takie elementy, jak: opis techniczny budynku, opis zastosowanych materiałów budowlanych, rzut działki w skali 1:500, zwymiarowane rzuty kondygnacji i dachu, przekroje przez kondygnacje, oznaczone media, elewacje budynku oraz profesjonalnie przygotowane zdjęcia. ,,Zdjęcia to ważny dokument, obrazujący stan obiektu przed przebudową bądź remontem. Stanowią materiał dowodowy w sytuacji wystąpienia rozbieżności w reszcie dokumentacji” – dodaje specjalista J.P. Praxis.

Inwentaryzacja budowlana może przyjmować formę projektów drukowanych (z podpisanymi i oprawionymi rysunkami technicznymi) oraz cyfrowych (w formacie DWG lub DXF z opcjonalnie załączonymi, dokładnymi zdjęciami obiektu budowlanego). Przygotowana w taki właśnie sposób, stanowi w pełni obiektywną podstawę do opracowania planów rozbudowy lub przebudowy danej nieruchomości.

Kategorie
Warto przeczytać
Idealny zlewozmywak. Jaki zlew kuchenny wybrać?
Planując remont kuchni, czasami zapominamy o detalach. Tymczasem każdy szczegół w dobrze zaprojektowanym wnętrzu jest ważny. Dowiedz się, jaki zlew kuchenny kupić. Sprawdź, które materiały są odporne na wysokie...
Nie tylko uspokajająca zieleń. Niewidoczne dla oka funkcje trawnika
Piękny, zadbany trawnik na terenie posesji pełni wiele pożytecznych funkcji. Przede wszystkim właściciele ogrodów zakładają trawniki po to, żeby pozytywnie wpłynąć na estetykę wykończenia ogrodu oraz żeby móc stworzyć...
Marzysz o pięknym wnętrzu mieszkania? Skorzystaj z pomocy architektów z Illegal Design
Zaprojektowanie pięknego i funkcjonalnego wnętrza to naprawdę trudne zadanie. Najlepiej poradzą sobie z nim profesjonaliści. Dlatego kiedy chcemy urządzić nowe mieszkanie lub całkowicie odmienić stare wnętrze,...
Znajdź biura projektowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas