Materiał Partnera
Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna. Co warto wiedzieć?

Inwentaryzacja architektoniczno-konstrukcyjna, zwana też inwentaryzacją budowlaną, to odtworzenie (opracowanie) obecnych planów budynku, w oparciu o pomiary wykonane z natury.

W jakich sytuacjach jest wymagana inwentaryzacja budowlana?

O przeprowadzenie inwentaryzacji budowlanej musimy zatroszczyć się w takich sytuacjach, jak przebudowa domu (dobudowanie bądź zlikwidowanie jego części) czy zmiana rozkładu pomieszczeń. Tego typu działania wymagają opracowania dokumentacji odtworzeniowej, ilustrującej obecny stan konstrukcyjny oraz określającej przebudowane elementy w odniesieniu do planów pierwotnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku starej zabudowy, która nie posiada aktualnych planów architektoniczno-konstrukcyjnych.

Inne sytuacje, w których wykonanie inwentaryzacji jest wskazane, to m.in. planowane przeprojektowanie wystroju wnętrz oraz zaopatrzenie budowli w nowe media (gaz, elektryczność, monitoring itd.). ,,Szczególną sytuacją jest rozbiórka budynku zabytkowego. Przed złożeniem wniosku o rozbiórkę do odpowiednich organów władzy, sporządzenie inwentaryzacji jest wręcz niezbędne. Kwestię tę regulują przepisy prawa” – dodaje Jan Pawłowski, rzeczoznawca budowlany firmy J.P. Praxis z Warszawy.

Forma i elementy składowe inwentaryzacji

Właściwie sporządzona inwentaryzacja zawiera takie elementy, jak: opis techniczny budynku, opis zastosowanych materiałów budowlanych, rzut działki w skali 1:500, zwymiarowane rzuty kondygnacji i dachu, przekroje przez kondygnacje, oznaczone media, elewacje budynku oraz profesjonalnie przygotowane zdjęcia. ,,Zdjęcia to ważny dokument, obrazujący stan obiektu przed przebudową bądź remontem. Stanowią materiał dowodowy w sytuacji wystąpienia rozbieżności w reszcie dokumentacji” – dodaje specjalista J.P. Praxis.

Inwentaryzacja budowlana może przyjmować formę projektów drukowanych (z podpisanymi i oprawionymi rysunkami technicznymi) oraz cyfrowych (w formacie DWG lub DXF z opcjonalnie załączonymi, dokładnymi zdjęciami obiektu budowlanego). Przygotowana w taki właśnie sposób, stanowi w pełni obiektywną podstawę do opracowania planów rozbudowy lub przebudowy danej nieruchomości.

Kategorie
Warto przeczytać
Co oferują współczesne biura projektowe?
Biuro projektowe to firma usługowa specjalizująca się przede wszystkim w przygotowywaniu i opracowywaniu dokumentacji niezbędnej do budowy domu. Zakres oferowanych usług jest różny, zależnie od firmy i zatrudnianych...
Limit kredytowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Od czasu do czasu saldo na Twoim rachunku osobistym jest zerowe? Jeśli przydałby Ci się dostęp do dodatkowych środków, limit kredytowy może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Zanim jednak złożysz wniosek w banku,...
W jakie dodatki do wnętrz warto zainwestować?
Urządzasz mieszkanie? Chcesz, by twoje cztery kąty wyglądały przytulnie, a jednocześnie niebanalnie? Rozwiązaniem są dodatki do wnętrz, dzięki którym puste pomieszczenie nabierze nowego charakteru. Niektóre akcesoria...
Znajdź biura projektowe