Materiał Partnera
Kryteria wyboru parapetów zewnętrznych

Kryteria wyboru parapetów zewnętrznych

Parapet zewnętrzny to niezbędny element wykończenia elewacji. Niestety, bardzo rzadko zastanawiamy się nad jego wyborem – w czasie budowy skupiamy się na innych kwestiach, zdecydowanie więcej uwagi poświęcamy choćby parapetom wewnętrznym. Tymczasem niewłaściwie dobrany, zakupiony bez większego zastanowienia parapet zewnętrzny może znacząco pogorszyć nasz komfort mieszkania i wpłynąć negatywnie na stan techniczny budynku.

Rola parapetów zewnętrznych

Zanim przejdziemy do kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze parapetu, powinniśmy dowiedzieć, się, jak funkcję w ogóle one pełnią. Jest ona niezwykle ważna, a polega mianowicie na chronieniu ściany w otworze okiennym przed nasiąkaniem wodą opadową.

 - Bez parapetu, który umożliwiłby swobodne odprowadzenia wody, skupiałaby się ona na fragmencie ściany pod oknem i stopniowo wnikała w głąb jej struktury – mówi przedstawiciel firmy Kratex - Nadmierny poziom wilgoci stwarza z kolei warunki do rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów, takich jak grzyb i pleśń, które osłabiają konstrukcję budynku i stwarzają zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w budynku.

Parapet zewnętrzny wykonywany być powinien z nienasiąkliwego materiału i skonstruowany tak, by zapewnić odpływ wody ściekającej po oknach w czasie deszczu. Główne kryteria jakie powinien spełniać to odpowiednie nachylenie (co najmniej 5 stopni) oraz kilkucentymetrowe wychylenie poza krawędź ściany, dzięki czemu woda opadowa nie ścieka po elewacji.

Z czego produkowane są parapety zewnętrzne?

Wymienić można kilka rodzajów tworzyw o cechach niezbędnych, by nadawały się na parapet zewnętrzny. Różnią się one jednak pod wieloma względami, co należy uwzględnić przy wyborze.

  • Stal powlekana – parapety z niej wykonane mogą nam służyć przez nawet kilka dekad, o ile oczywiście nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym, które zniszczą ich powłokę ochronną. Blacha może być powleczona lakierami dekoracyjnymi o różnych kolorach, dzięki czemu bez trudu dopasujemy je wyglądem do reszty elewacji. Jest ponadto surowcem tanim, co przekłada się na ceną parapetów. Istotny minus to fakt, że deszcz uderzający o blachę powoduje hałas, który może być dość uciążliwy.
  • Aluminium – prezentuje się lepiej niż stal i naturalnie odporna na korozję oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dlatego też nie wymaga prac konserwatorskich w celu usunięcia skutków uszkodzeń mechanicznych. 
  • Klinkier – czyli wypiekana ceramika. Jest materiałem całkowicie niechłonnym, bardzo trwałym i odpornym na nawet wyjątkowo trudne czynniki atmosferyczne – w tym również promieniowanie UV. Niewątpliwą zaletą parapetów klinkierowych jest przepiękny, klasyczny wygląd oraz fakt, że uderzające w nie krople deszczu nie generują praktycznie żadnego hałasu, dzięki czemu podczas opadów nic nie mąci naszego spokoju. Minusy to bardzo wysoka cena.
  • Drewno – parapety drewniane, choć bardzo estetyczne i tłumiące dźwięki, stosowane są rzadko, zwykle w domach zbudowanych z drewna. Ich minusem jest dość wysoka cena oraz fakt, że trzeba o nie bardzo skrzętnie dbać, w przeciwnym wypadku ulegną uszkodzeniom od wilgoci i słońca.

Podsumowując - czym się kierować w wyborze?

Poza ceną, która dla wielu inwestorów jest czynnikiem kluczowym, przy wyborze parapetu zewnętrznego należy kierować się również ich parametrami technicznymi. Solidny parapet to bowiem inwestycja, która może nam oszczędzić wielu niepotrzebnych kosztów. Co zatem bierzemy pod uwagę. Przede wszystkim wytrzymałość i odporność na czynniki środowiskowe, takie jak opady atmosferyczne, zmienne temperatury, promieniowanie słoneczne. Dla naszego komfortu najlepszym wyborem będą tworzywa, które tłumią dźwięki uderzającego o nie deszczu, a więc klinkier i drewno. Z drugiej strony jeśli nie chcemy regularnie odnawiać parapetu, najlepszym wyborem będą tworzywa, których nie trzeba pielęgnować - a więc stal i aluminium. Parapet ma duży wpływ na wygląd elewacji i okna, dlatego jeśli zależy nam na zachowaniu estetycznej spójności, powinniśmy dobrać go pod kątem tego, w jaki sposób dopełnia wyglądu domu. 

 

Kategorie
Warto przeczytać
Systemy i instalacje teletechniczne realizowane przez Proeltech
Stworzenie budynku funkcjonalnego i komfortowego w użytkowaniu wymaga zastosowania odpowiednich systemów i instalacji teletechnicznych. Ich montaż może być problematyczny, dlatego warto powierzyć działania w tym...
Szeroki zakres usług realizowanych przez renomowane biuro projektów
Stworzenie funkcjonalnego obiektu użytkowego wymaga przede wszystkim właściwej koncepcji. Wykona ją biuro projektów, które jest w stanie przygotować nie tylko plan budowy domu, ale też wielu innych budynków. Firma...
Projektowanie oświetlenia krok po kroku
Światło odgrywa w naszym życiu dużą rolę, dlatego tak ważne jest prawidłowe zaprojektowanie oświetlenia zarówno w przestrzeni mieszkalnej, jak i w biurze oraz zakładach przemysłowych. Dzięki właściwej technice...
Znajdź biura projektowe