Idealny basen ogrodowy. Jak dbać o basen i jaki wybrać?

Idealny basen ogrodowy. Jak dbać o basen i jaki wybrać?

Lato tuż-tuż, więc coraz więcej osób zastanawia się, jak ochłodzić się w upalne dni. Świetnym sposobem na orzeźwienie, a w dodatku relaks bez wychodzenia z domu, jest zakup basenu ogrodowego. Dowiedz się, jaki basen wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Nie wiesz, co kupić – basen dmuchany, rozporowy czy stelażowy? Sprawdź, na co się zdecydować. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak dbać o wodę w basenie.

Basen rozporowy czy stelażowy, a może dmuchany?

Własny basen to marzenie wielu posiadaczy ogrodów. Możesz pomyśleć o budowie przydomowego basenu lub poszukać tańszego i szybszego rozwiązania, czyli zakupić basen przenośny. Najpopularniejsze z nich to:

  • baseny dmuchane
  • baseny rozporowe
  • baseny stelażowe

Najprostszą konstrukcją jest basen dmuchany. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o basen ogrodowy dla dzieci. Zakup z pewnością nie nadwyręży twojego portfela, a najmłodsi będą zachwyceni. Mimo niewielkiej ceny baseny dmuchane mogą być sporych rozmiarów, a ich rozkładanie jest szybkie i łatwe. Taka opcja ma jednak wady. Baseny dmuchane nie są solidne, poza tym to raczej doraźne rozwiązanie i trzeba pamiętać o regularnej wymianie wody.

Jeśli szukasz bardziej wytrzymałych konstrukcji, możesz pomyśleć o zakupie basenu rozporowego, w którym dmuchany jest jedynie kołnierz. Droższą opcją jest zakup basenu stelażowego, który jest bardziej stabilny. Baseny ogrodowe stelażowe są bardziej komfortowe. Konstrukcja jest wyższa, więc często wymaga montażu drabinki.  

Nie przekonują cię tymczasowe rozwiązania, czyli przenośne baseny? Skorzystaj z pomocy biura projektowego i rozważ budowę przydomowego basenu. Baseny murowane i betonowe to świetna inwestycja, jednak pamiętaj, że te o powierzchni przekraczającej 30 metrów kwadratowych wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

Gdzie ustawić basen w ogrodzie?

Basen ogrodowy nie może znajdować się w przypadkowym miejscu. Jeśli zdecydujesz się na baseny przenośne, muszą być one koniecznie ustawione na stabilnym podłożu. W przeciwnym razie będzie wylewać się z nich woda, a leżące pod dnem kamienie mogą uszkodzić dmuchaną konstrukcję. Podłoże musi więc być równe i oczyszczone, a miejsce nasłonecznione. Nigdy nie ustawiaj basenu w pobliżu drzew, bo woda będzie szybciej się brudzić. Wcześniej zakup profesjonalną matę, by ochronić basen przez zniszczeniem.

Jak podgrzać wodę w basenie?

Pomimo wysokich temperatur często potrzebujemy szybko podgrzać wodę w basenie, szczególnie jeśli chcemy korzystać z niego wczesną porą. O ile w basenach dmuchanych woda szybko się nagrzewa, o tyle w większych konstrukcjach możemy mieć już z tym większy problem. W tym celu warto wyposażyć się w specjalne maty lub grzejniki i baterie słoneczne. Tego typu urządzenia sprawią, że w krótkim czasie uda się uzyskać odpowiednią temperaturę wody.

Jak dbać o basen ogrodowy?

Przede wszystkim postaw na sumienne oczyszczanie wody z wszelkich zanieczyszczeń. Pomocne będą specjalne odkurzacze basenowe lub siatka na kiju. W ten sposób pozbędziesz się większych zabrudzeń w postaci zgniłych liści czy trawy. Warto zaopatrzyć się w miskę, w której każdy przed wejściem do basenu, będzie mógł oczyścić stopy.

Zadbany basen to przede wszystkim przejrzysta woda wolna od niebezpiecznych dla zdrowia zarazków, więc dbaj o poziom pH. Niezbędny będzie zakup chemii do basenu ogrodowego oraz specjalnych urządzeń filtrujących. Pompa basenowa powinna być dopasowana do wielkości basenu. Wystarczy, że włączysz ją na kilka godzin w ciągu dnia.

Kategorie
Warto przeczytać
Co zawierają mapy do celów projektowych?
Wszelkie inwestycje związane z zagospodarowaniem terenu budowlanego wiążą się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Aby uzyskać zgodę na budowę jakiegokolwiek obiektu, niezbędne jest dostarczenie stosownej...
Czy warto wybierać gotowe projekty domów drewnianych?
Oferta projektów domów z bali drewnianych jest bardzo szeroka i każdy zainteresowany może znaleźć budynek o odpowiadającym mu metrażu, rozkładzie wnętrza oraz wyglądzie zewnętrznym. Podobnie jak w przypadku domów...
Jak zaprojektować ogród?
Chcesz mieć piękny ogród? Jeśli dobrze go zaplanujesz, stanie się on miejscem odpoczynku i wiosennych spotkań ze znajomymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim weź pod uwagę, jaka ma być jego funkcja. Wybierz rośliny,...
Znajdź biura projektowe