Materiał Partnera
Co powinien zawierać dobry projekt domu drewnianego?

Co powinien zawierać dobry projekt domu drewnianego?

Marzysz o własnym domu, ale przeraża cię wizja urzędowych formalności i wielomiesięcznej budowy? Spokojnie, budowa domu może być łatwiejsza niż myślisz. Jeśli zależy ci na szybkim ukończeniu inwestycji, weź pod uwagę możliwość budowy domu drewnianego w oparciu o gotowy projekt. W niniejszym tekście przybliżymy kwestie związane z takim przedsięwzięciem.

Projekt domu a pozwolenie na budowę

Projekt budowlany jest jednym z dokumentów niezbędnych do uzyskania pozwolenia na budowę. Oznacza to, że przygotowując projekt domu, architekt musi brać pod uwagę nie tylko oczekiwania przyszłych właścicieli odnośnie wielkości i rozkładu pomieszczeń, ale też miejscowe przepisy prawne. Lokalne zarządzenia mogą regulować m.in. kwestie związane z dopuszczalną wysokością budynku, kątem nachylenia dachu, a nawet stylem architektonicznym. Projekt domu musi być dostosowany do miejscowego planu zagospodarowania i warunków gruntowo-wodnych. Do wniosku o pozwolenie na budowę należy też załączyć projekt zagospodarowania działki oraz wyznaczenie obszaru oddziaływania.

Projekt nowego domu musi przede wszystkim spełniać wymagania określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy dla danego terenu – wyjaśnia nasz rozmówca z przedsiębiorstwa MARUX. Jeśli inwestor posiada projekt domu w technologii murowanej, nic nie stoi na przeszkodzie, by dostosować go do konstrukcji z bali. Nasza firma podejmuje się takich realizacji, przy czym zawsze staramy się uwzględnić indywidualne upodobania i potrzeby zleceniodawcy. Zwykle możliwe jest spełnienie większości jego życzeń – dodaje.

Jak wybrać dobry projekt domu?

Chociaż gotowy projekt zawsze wymaga dostosowania do miejscowych warunków zagospodarowania terenu, taka adaptacja i tak zwykle okazuje się tańsza od zamawiania indywidualnego projektu. Trzeba przy tym pamiętać, że aby wykorzystać gotowy projekt, potrzebna jest zgoda architekta, który go wykonał. W przeciwnym razie projekt nie otrzyma zezwolenia na realizację. Dlatego najprostszym, a więc najlepszym sposobem na budowę własnego domu jest zlecenie kompleksowej obsługi jednemu przedsiębiorstwu. Niektórzy polscy producenci domów drewnianych oferują swoim klientom pełną obsługę inwestycji, od przygotowania idealnego projektu, przez prace budowlane, po wykończenia. Na co zwracać uwagę, przeglądając ich oferty?

Przede wszystkim na powierzchnię użytkową, zabudowy i minimalne wymiary działki. Powierzchnia użytkowa domu informuje nas o tym, ile miejsca będziemy mogli faktycznie zagospodarować na swoje potrzeby. Powierzchnia zabudowy w zestawieniu z wymaganą powierzchnią działki informuje nas o tym, czy dany dom ma szansę w ogóle zmieścić się na danym terenie. Jeżeli masz już działkę, na której chcesz postawić dom, musisz dopasować do niej budynek; jeżeli dopiero planujesz zakup działki, wymagana minimalna powierzchnia dla danego projektu pozwoli ci precyzyjnie określić wymagania wobec nieruchomości gruntowej.

Z punktu widzenia użytkowników domu bardzo ważny jest rozkład pomieszczeń, ich wielkość i ilość. To, jaki plan domu sprawdzi się w twoim przypadku, zależy m.in. od wielkości rodziny i wieku przyszłych mieszkańców. Jeśli wśród propozycji firmy budowlanej nie znalazłeś projektu, który spełniałby wszystkie twoje oczekiwania, pamiętaj o możliwości wprowadzenia w nim zmian i nie obawiaj się rozmowy z architektem.

 

Kategorie
Warto przeczytać
Kiedy warto podjąć współpracę z agencją nieruchomości?
Współpraca z pośrednikiem w branży nieruchomości może przynieść wiele korzyści zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Agencje nieruchomości posiadają wykwalifikowanych pracowników, którzy pomogą podczas wszystkich...
Firanki i panele ozdobne idealne do pokoju dziecięcego
Pokój dziecięcy to wyjątkowa przestrzeń w domu - pełna kolorów, fantazji i zabawy. Aranżacja tego pomieszczenia daje więc olbrzymie pole do popisu wyobraźni. Nawet jeśli twoja pociecha jest jeszcze za mała, by pomóc ci...
Jakie zasłony do salonu stworzą niepowtarzalny klimat?
Urządzasz salon, jednak nadal czegoś w nim brakuje? Problemem mogą być źle dobrane dodatki.  Odpowiednio dopasowane zasłony potrafią odmienić nawet nudne wnętrze i stworzyć niepowtarzalny klimat. Zimą spędzamy...
Znajdź biura projektowe