Materiał Partnera
Estetyka nawierzchni na place zabaw

Estetyka nawierzchni na place zabaw

Plac zabaw powinien być przede wszystkim bezpieczny dla naszych maluchów. Jednocześnie warto zadbać o to, by była to przestrzeń przyjazna dzieciom również pod względem wizualnym. Właśnie dlatego nowoczesne place zabaw są pełne urządzeń w rozmaitych, bajkowych kształtach i wprost kipią barwami. Co ciekawe, również sama nawierzchnia może stanowić tu element dekoracyjny.

Elastyczne nawierzchnie na placach zabawach są już od lat standardem w krajach zachodnich. W ostatnim czasie, zagospodarowanych w ten sposób miejsc rozrywki przybywa również w Polsce. I choć głównym powodem ich wykorzystania jest bezpieczeństwo dzieci, kwestia estetyki nie jest bez znaczenia.

Właściwości elastycznych nawierzchni

Nawierzchnie wykonane z granulatu gumowego mają przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo dzieciom przebywającym na placu zabaw. Elastyczna nawierzchnia doskonale amortyzuje upadki, jest przyjemna w dotyku i ciepła, toteż pozwala na poruszanie się również bez obuwia. Co ważne, nawierzchnie elastyczne nie są idealnie gładkie, zaś ich chropowata struktura zapobiega poślizgnięciom.

Kolejną bardzo ważną zaletą bezpiecznych nawierzchni jest trwałość i łatwość konserwacji. Na te cechy zwracają uwagę inwestorzy i osoby odpowiedzialne za utrzymanie placu zabaw. Nawierzchnie elastyczne są odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie gromadzi się na nich  woda deszczowa, a samo czyszczenie nie wymaga użycia specjalnych środków – mówi specjalista z firmy Flexizone.

Bezpieczna i ładna nawierzchnia placu zabaw

Jednak tym, co zwraca uwagę już przy pierwszym spojrzeniu na bezpieczną nawierzchnię, jest jej estetyka. Najczęściej podłoże tego typu przyciąga uwagę wieloma barwami. Ponieważ granulat gumowy można barwić na dowolne kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, by na placu zabaw stworzyć radosną mozaikę.

Największe możliwości w tym zakresie dają nawierzchnie wylewane. Kolorową masę można dowolnie łączyć i układać w rozmaite wzory, toteż jest to najlepsza propozycja do tworzenia nawierzchni sensorycznych, które nie tylko podobają się najmłodszym, ale dodatkowo pobudzają ich wyobraźnię.

Ciekawe efekty można osiągnąć również z wykorzystaniem płyt SBR i EPDM, choć w tym przypadku jesteśmy nieco ograniczeni ich kształtem oraz dostępnością kolorów. Płyty SBR dostępne są w czterech podstawowych barwach (czerwony, szary, zielony i czarny), natomiast płyty EPDM aż w 24 kolorach z palety RAL. Używając płyt elastycznych możemy stworzyć na podłożu placu zabaw pola do rozmaitych gier podwórkowych (np. do gry w klasy) lub wyznaczać umowne strefy do różnych aktywności.

Nie jesteś pewien, które rozwiązanie będzie najlepsze w twoim obiekcie? Koniecznie skontaktuj się ze specjalistą. Jednak bez względu na to, który sposób wykonania bezpiecznej nawierzchni wybierzesz, kolorowy plac zabaw z pewnością będzie przyciągał wielu zadowolonych użytkowników.

Kategorie
Warto przeczytać
Na co zwrócić uwagę przy budowie altany ogrodowej?
Altana ogrodowa to lekka konstrukcja, która może być zarówno ozdobą ogrodu, jak i miejscem rodzinnych spotkań przy grillu. Na jej budowę możemy się zdecydować zarówno wtedy, gdy posiadamy ogród działkowy, jak i dom z...
Projektant wnętrz – kompetencje i zakres możliwości
Zakup nowego mieszkania w luksusowym apartamentowcu lub budowa domu jednorodzinnego wiążą się z potrzebą zaprojektowania wystroju wnętrz. Coraz częściej nowi właściciele lokali korzystają w tym zakresie z usług...
Budowa wymarzonego domu z firmą Kowalski-System
Każdy z nas marzy o własnym domu, do którego może wracać po ciężkim dniu pracy, gdzie czekają na niego bliskie mu osoby. W życiu każdego z nas nadchodzi moment, gdy mamy nie tylko pragnienie, ale również możliwości,...
Znajdź biura projektowe