Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Pierwsze lofty pojawiły się w latach 70. XX wieku. Były to pofabryczne przestrzenie przekształcone na mieszkania i pracownie artystyczne. Obecnie takie wnętrza ponownie stają się popularne. Marzy ci się własny kąt urządzony w stylu industrialnym? Podpowiadamy, jakie meble i dodatki wybrać do mieszkania, które chcemy urządzić w stylu loft. Sprawdź nasz poradnik.

Czym jest loft?

Wnętrza w stylu loft charakteryzuje prostota, minimalizm i surowość. Są one bardzo oszczędnie urządzone i przestronne. Typowe dla stylistyki industrialnej są także ceglane i betonowe wykończenia ścian oraz widoczne instalacje.

Pierwsze lofty powstały na Manhattanie na początku ubiegłego wieku. Wówczas zakłady przemysłowe opuściły dzielnicę SoHo, przenosząc się na przedmieścia. Pofabryczne hale stały się miejscem działań artystycznych. W takim wnętrzu mieszkał m. in. sam Andy Warhol, którego „Fabryka” swego czasu była centrum artystycznego życia Nowego Jorku.

Moda na wnętrza w stylu industrialnym szybko dotarła do Europy. Po jakimś czasie lofty przestały być domeną artystów – pokochali je bogaci mieszkanie i właściciele firm, którzy zaczęli adaptować surowe wnętrza na biura i pracownie. Obecnie mieszkanie w stylu loft za pomocą odpowiednich dodatków można urządzić także w bloku.

Jak zaprojektować mieszkanie w stylu industrialnym?

Jeśli marzy nam się mieszkanie w stylu industrialnym, najlepiej pomyśleć o tym jeszcze na etapie budowlanym lub wykończeniowym. Wówczas będziemy mogli pozbyć się niepotrzebnych ścian działowych i poszerzyć otwory drzwiowe. W ten sposób uzyskamy przestrzeń, która jest charakterystyczna dla wnętrz w tym stylu.

Ściany w mieszkaniu warto pozostawić w stanie surowym. Możesz zdecydować się na cegłę lub wykończenie betonowe. Doda ono pomieszczeniu fajnego charakteru i będzie kontrastować z pomalowanymi na biało ścianami. W przypadku takiego rozwiązania nie musisz martwić się o ukrycie instalacji – co więcej, rury i zwoje kabli powinieneś odpowiednio wyeksponować.

Warto również zwrócić uwagę na podłogę. Do loftu świetnie pasować będzie podłoga żywiczna lub drewniany parkiet. Jeśli chcesz, by projekt mieszkania był idealnie dopracowany, zdecyduj się na pomoc biura projektowego, które pomoże w wykończeniu i odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza.

Jakie meble wybrać?

Industrialny styl wnętrza wymaga zastosowania odpowiednich mebli. Sprawdzą się tutaj szczególnie te wykonane z metalu lub posiadające metalowe elementy, np. łóżko z metalowymi ramami. Możesz zdecydować się również na szafki w stylu tych, które kiedyś służyły do katalogowania książek w bibliotece i przechowywania map geodezyjnych.

W zależności od upodobań możesz zdecydować się na nowoczesne, minimalistyczne meble lub takie, które wyglądają jak nadgryzione zębem czasu. W tym celu dobrym pomysłem jest wybranie się na targ staroci. Drewniane elementy dodadzą surowemu wnętrzu przytulności. Dobrze wyglądać będą także meble przeznaczone do warsztatów – stoły i stoliki lub drewnianym lub kamiennym blatem i metalowymi nogami.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów mieszkania w stylu loft są lampy przemysłowe. Są to lampy z dużymi, metalowymi oprawami, które wieszamy nad stołem lub blatem kuchennym. Jeśli chcesz, by wnętrze twojego mieszkania nabrało charakteru, koniecznie się na nie zdecyduj.

Dodatki do mieszkania w stylu loft

Jeśli urządzasz wnętrze w stylu industrialnym, postaw na dodatki ze szkła, drewna lub metalu. Możesz zdecydować się także na wyeksponowanie oryginalnych grafik lub obrazów, np. tablic z hasłami BHP. W lofcie świetnie sprawdzą się również odnowione pofabryczne elementy maszyn, które będą się ciekawie prezentować jako stylowy dodatek. Pamiętaj jednak, żeby zachować umiar. W innym przypadku dodatki i wnętrze mogą ze sobą nie współgrać.

Kategorie
Warto przeczytać
Przelewy międzynarodowe – gdzie je wykonasz tanio i szybko?
Wiele osób mieszkających za granicą zastanawia się, jak najszybciej i najkorzystniej przelać pieniądze do rodzinnego kraju. Najpopularniejszymi opcjami są przelewy przez bank i przekazy pocztowe. Jednak oprócz banków i...
Lampy wiszące – funkcjonalny i efektowny dodatek
Lampy wiszące mogą nie tylko oświetlić pomieszczenie, ale również nadać mu wyjątkowego charakteru. Odpowiednio dobrane pomogą wyeksponować walory pokoju, głębię kolorów i dodatków wykorzystanych w aranżacji wnętrza....
Biura projektowe branży drogownictwa
Wyznacznikiem innowacyjnej gospodarki każdego kraju jest stan drogownictwa. Pomimo iż Polska na tle takich państw jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania wypada znacznie gorzej – m.in. mniejsza ilość tras ekspresowych i...
Znajdź biura projektowe