Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Zamawianie projektu domu w wyspecjalizowanym biurze wiąże się z procesem przygotowania do budowy. Ten zaś poprzedzony jest odpowiednimi zezwoleniami i akceptacją urzędów. Do uzyskania takiej zgody konieczna jest kompletna, właściwie sporządzona dokumentacja projektowa.

Elementy dobrze przygotowanej dokumentacji

Podejmując decyzję o budowie domu, zazwyczaj mamy świadomość, że musimy zamówić odpowiedni projekt. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, co się na niego składa i jakie informacje musi on zawierać, aby spełnił wymogi formalne. Tradycyjnie mówimy o projekcie, a w rzeczywistości otrzymujemy dokumentację, która złożona jest z kilku arkuszy rysunków oraz często również kosztorysu i wykazu materiałów niezbędnych do budowy. Typowa dokumentacja projektowa ma trzy części: architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną.

Część architektoniczna to przede wszystkim rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, rzut dachu, rzut i aksonometria więźby dachowej, poprzeczne i pionowe przekroje budynku ukazujące warstwy podłogi, stropów i dachu, a także elewacje oraz lista elementów stolarki okiennej i drzwiowej. W części instalacyjnej znajdują się rysunki wszystkich domowych instalacji wraz z opisem stosowanych technologii. Część konstrukcyjna zawiera zaś wyliczenia statyczno-wytrzymałościowe, a także rzuty fundamentów i stropów, przekroje detali konstrukcyjnych i wykazy materiałów.

Wszystkie rzuty oraz przekroje wykonywane są, z założenia, w skali 1:50. Całość projektu uzupełnia opis techniczny z uwzględnieniem takich informacji, jak: kubatura pomieszczeń, powierzchnia, zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne oraz propozycje wykończenia elewacji i wnętrz.

Komu powierzyć wykonanie dokumentacji?

Prawidłowo wykonana dokumentacja techniczna projektu domu mieszkalnego czy budynku użytkowego jest bardzo złożona i wymaga doskonałej wiedzy z dziedziny prawa budowlanego, stosowanych norm oraz dostępnych na rynku materiałów czy technologii. Każdy klient powierzający architektowi wykonanie takiej dokumentacji oczekuje nie tylko ładnego domu o ciekawym designie, ale również jego funkcjonalności, niskich kosztów eksploatacji oraz minimalnych kosztów budowy. Dokumentacja powinna też być czytelna, przejrzysta, napisana językiem zrozumiałym zarówno dla fachowca, jak i dla laika. Musi też być solidna, kompletna i precyzyjna. Właśnie dlatego jej wykonanie warto zlecić odpowiedniej firmie.

Wybór właściwego biura projektowego najlepiej oprzeć na typowych informacjach, które potwierdzą dobrą markę firmy. Takie dane zagwarantują, że projekt zostanie wykonany z zachowaniem wszystkich zasad i nie narazi nas na dodatkowe koszty. Najlepszymi wyznacznikami solidności biura są popularność wśród klientów oraz doświadczenie i długi okres świadczenia usług. Wprawdzie popularne, cieszące się dobrą renomą biura zazwyczaj wyznaczają dłuższe okresy realizacji zlecenia, ale jeśli dodatkową zachętą będzie konkurencyjna cena, warto poczekać kilka tygodni dłużej i zyskać pewność, że dokumentacja nie zostanie odrzucona przez urząd. O wybieralności firmy może decydować jej pozycja w rankingach, ale informacje można również znaleźć na forach internetowych lub zasięgnąć opinii wprost u jej poprzednich zleceniodawców.

Kategorie
Warto przeczytać
Dom z bali – wyjątkowy dom z niepowtarzalnym klimatem
Jeżeli zastanawiasz się nad budową domu, będziesz musiał zdecydować czy wolisz dom murowany, czy drewniany. Jest to poważna decyzja, która wymaga przemyślenia – od tego zależy komfort twojego życia. Przeczytaj, jakie...
Limit kredytowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć
Od czasu do czasu saldo na Twoim rachunku osobistym jest zerowe? Jeśli przydałby Ci się dostęp do dodatkowych środków, limit kredytowy może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Zanim jednak złożysz wniosek w banku,...
Ogród marzeń. Na co zwrócić uwagę, kupując meble ogrodowe?
Meble do ogrodu powinny być ładne, ale również funkcjonalne. Przede wszystkim powinny one pasować do otoczenia, z którym będą sąsiadować – ogrodowych roślin, altany lub domu. Dzięki temu mogą subtelnie podkreślać urodę...
Znajdź biura projektowe