Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Co powinna zawierać dokumentacja projektowa?

Zamawianie projektu domu w wyspecjalizowanym biurze wiąże się z procesem przygotowania do budowy. Ten zaś poprzedzony jest odpowiednimi zezwoleniami i akceptacją urzędów. Do uzyskania takiej zgody konieczna jest kompletna, właściwie sporządzona dokumentacja projektowa.

Elementy dobrze przygotowanej dokumentacji

Podejmując decyzję o budowie domu, zazwyczaj mamy świadomość, że musimy zamówić odpowiedni projekt. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, co się na niego składa i jakie informacje musi on zawierać, aby spełnił wymogi formalne. Tradycyjnie mówimy o projekcie, a w rzeczywistości otrzymujemy dokumentację, która złożona jest z kilku arkuszy rysunków oraz często również kosztorysu i wykazu materiałów niezbędnych do budowy. Typowa dokumentacja projektowa ma trzy części: architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną.

Część architektoniczna to przede wszystkim rzuty parteru i pozostałych kondygnacji, rzut dachu, rzut i aksonometria więźby dachowej, poprzeczne i pionowe przekroje budynku ukazujące warstwy podłogi, stropów i dachu, a także elewacje oraz lista elementów stolarki okiennej i drzwiowej. W części instalacyjnej znajdują się rysunki wszystkich domowych instalacji wraz z opisem stosowanych technologii. Część konstrukcyjna zawiera zaś wyliczenia statyczno-wytrzymałościowe, a także rzuty fundamentów i stropów, przekroje detali konstrukcyjnych i wykazy materiałów.

Wszystkie rzuty oraz przekroje wykonywane są, z założenia, w skali 1:50. Całość projektu uzupełnia opis techniczny z uwzględnieniem takich informacji, jak: kubatura pomieszczeń, powierzchnia, zastosowane materiały i rozwiązania konstrukcyjne oraz propozycje wykończenia elewacji i wnętrz.

Komu powierzyć wykonanie dokumentacji?

Prawidłowo wykonana dokumentacja techniczna projektu domu mieszkalnego czy budynku użytkowego jest bardzo złożona i wymaga doskonałej wiedzy z dziedziny prawa budowlanego, stosowanych norm oraz dostępnych na rynku materiałów czy technologii. Każdy klient powierzający architektowi wykonanie takiej dokumentacji oczekuje nie tylko ładnego domu o ciekawym designie, ale również jego funkcjonalności, niskich kosztów eksploatacji oraz minimalnych kosztów budowy. Dokumentacja powinna też być czytelna, przejrzysta, napisana językiem zrozumiałym zarówno dla fachowca, jak i dla laika. Musi też być solidna, kompletna i precyzyjna. Właśnie dlatego jej wykonanie warto zlecić odpowiedniej firmie.

Wybór właściwego biura projektowego najlepiej oprzeć na typowych informacjach, które potwierdzą dobrą markę firmy. Takie dane zagwarantują, że projekt zostanie wykonany z zachowaniem wszystkich zasad i nie narazi nas na dodatkowe koszty. Najlepszymi wyznacznikami solidności biura są popularność wśród klientów oraz doświadczenie i długi okres świadczenia usług. Wprawdzie popularne, cieszące się dobrą renomą biura zazwyczaj wyznaczają dłuższe okresy realizacji zlecenia, ale jeśli dodatkową zachętą będzie konkurencyjna cena, warto poczekać kilka tygodni dłużej i zyskać pewność, że dokumentacja nie zostanie odrzucona przez urząd. O wybieralności firmy może decydować jej pozycja w rankingach, ale informacje można również znaleźć na forach internetowych lub zasięgnąć opinii wprost u jej poprzednich zleceniodawców.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak wybrać biuro projektowe?
Budowa domu jednorodzinnego, obiektu publicznego czy biurowca, bez względu na wielkość i charakter obiektu, zawsze wymaga przejścia przez te same etapy. Jednym z nich jest zamówienie projektu budynku w odpowiednim...
Gdzie zamówić projekt domu mieszkalnego?
Podjęcie decyzji o budowie domu jednorodzinnego oznacza zazwyczaj konieczność zakupienia odpowiedniego projektu. To on będzie podstawą do uzyskania zezwolenia na budowę. Inwestor może skorzystać z oferty projektów...
Zalety obrzeży z EPDM i SBR
Bezpieczeństwo nawierzchni jest niezwykle istotne wszędzie tam, gdzie może wystąpić ryzyko uszczerbku na zdrowiu podczas jej użytkowania. W celu uniknięcia ryzykownych sytuacji coraz częściej stosuje się specjalne maty,...
Znajdź biura projektowe