Jak urządzić domek letniskowy nad morzem?

Jak urządzić domek letniskowy nad morzem?

Cisza, spokój i relaks nad wodą to twój sposób na idealne wakacje? Marzysz o domku letniskowym, w którym odpoczniesz podczas urlopu? Pomyśl o stworzeniu własnego miejsca na wakacyjny odpoczynek z dala od miasta. Sprawdź, jak zaprojektować i urządzić domek letniskowy nad morzem. Dowiedz się, czy lepiej wybrać domek murowany czy drewniany i w jakim stylu go urządzić.

Domek letniskowy drewniany czy murowany?

Drewno ma wiele zalet, wnętrza drewniane są klimatyczne, latem dają schronienie przed upałem, a zimą panuje w nich ciepło i przytulny klimat. Wiele osób sądzi, że domy drewniane nie są tak trwałe jak domy murowane, tymczasem nowoczesne technologie pozwalają na budowę odpornych na działanie czynników zewnętrznych budowli z drewna. Jeśli domek letniskowy drewniany jest dobrze konserwowany i zabezpieczany na zimę, będzie w idealnym stanie przez długi czas.

Ogrzewanie domu letniskowego nie generuje dużych kosztów, co jest szczególnie istotne, jeśli taki domek chcemy użytkować przez cały rok. Poza tym kolejną zaletą jest to, że drewno odprowadza wilgoć na zewnątrz, a więc nie ma mowy o zawilgoceniu. Ma to szczególne znaczenie przy budowie domów letniskowych nad morzem czy w pobliżu jezior, gdzie nie sprawdzą się domy murowane.

Budowę domów drewnianych można rozpocząć od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Pod względem wagi domy drewniane, bez względu na technikę budowania (bale, budowa szkieletowa), są lżejsze od domów murowanych, dlatego fundamenty mogą mieć mniejsze rozmiary.

Kolejny plus konstrukcji z drewna to możliwość wykonania szybkiego remontu czy nawet zmiany konstrukcji. Takiej możliwości nie ma w przypadku domów murowanych, w których instalacje znajdują się w ścianach.

Jak zaprojektować domek letniskowy?

Domy letniskowe zwykle nie są duże, ponieważ na działce istotne jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni na ogród. Na małej powierzchni musi zaleźć się wszystko, co najważniejsze, dlatego dobrym rozwiązaniem jest projekt domu z poddaszem do spania. W ten sposób cały parter może być przeznaczony na pomieszczenie dzienne. Łazienkę umieszcza się na parterze ze względów ekonomicznych. Schody na poddasze powinny zająć jak najmniejszą powierzchnię, więc zwykle są dość strome.

Jeśli chcemy spędzać czas w większym gronie z rodziną i przyjaciółmi, dobrym rozwiązaniem jest budowa domków bliźniaków, które dają większe możliwości.

Przede wszystkim w projekcie należy uwzględnić taras, który jest kluczowym miejscem w każdym domku letniskowym. Zwykle znajduje się przy frontowej lub tylnej elewacji, jednak najważniejszą kwestią jest to, czy jest nasłoneczniony. Jeśli mamy dużą działkę, specjaliści z biur projektowych polecają zaprojektować taras wokół domu, który daje możliwość korzystania ze słońca lub schowania się w cieniu przez cały dzień.

W przypadku domków letniskowych całorocznych, z których chcemy korzystać również zimą, jednym z najważniejszych elementów jest kominek. Dobrze usytuować go w środku domu, w ten sposób ogrzeje wszystkie pomieszczenia.

Jak urządzić domek letniskowy?

Ze względu na małe wymiary domku letniskowego warto postawić na minimalizm i wybrać jedynie najbardziej potrzebne meble i sprzęty. Meble powinny być jak najprostsze. W sypialniach można zdecydować się na łóżka piętrowe, które pozwolą zaoszczędzić małą przestrzeń. Dobrze postawić na jedną dużą szafę, dzięki której utrzymamy ład i porządek, niż kilka małych szafeczek.

Ważny pomieszczeniem w domku letniskowych jest kuchnia, w której powinna znaleźć się mała lodówka i kuchenka. Alternatywą może być palnik, który pozwoli na samodzielne gotowanie. Warto zadbać o odpowiednie oświetlenie – oświetlenie punktowe zagwarantuje przytulny klimat w całym wnętrzu.

Jeśli chodzi o styl, w domku letniskowym nad morzem sprawdzą się klimaty śródziemnomorskie lub skandynawskie. Wnętrze można pomalować na biało i postawić na jasne, proste meble z drewna oraz naturalne tkaniny i dodatki. 

Kategorie
Warto przeczytać
Kilka pomysłów na estetyczną kostkę na posesji
Kostka brukowa od lat cieszy się bardzo dużą popularnością – powszechnie używa się jej zarówno w aranżacji przestrzeni na prywatnych posesjach, jak również do wykańczania nawierzchni w miejscach publicznego użytku....
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnej porcelanie
Porcelana od wieków kojarzy nam się z luksusem i elegancją. Została ona wynaleziona w Chinach w VII wieku naszej ery. Mimo, iż ten oryginalny materiał ceramiczny ma wieloletnią tradycję i kojarzy nam się głównie z...
Biura projektowe branży drogownictwa
Wyznacznikiem innowacyjnej gospodarki każdego kraju jest stan drogownictwa. Pomimo iż Polska na tle takich państw jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania wypada znacznie gorzej – m.in. mniejsza ilość tras ekspresowych i...
Znajdź biura projektowe