Sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia?

Sprzątanie po zgonach. Jak wygląda dezynfekcja pomieszczenia?

Śmierć człowieka w zamkniętym pomieszczeniu może powodować wiele niebezpiecznych sytuacji. Dezynfekcja jest trudna i skomplikowana. Wszystko zależy od rodzaju śmierci, jak również od czasu, który minął od zgonu do znalezienia zwłok – postęp rozkładu decyduje o stopniu trudności czyszczenia. Dowiedz się, jak wygląda czyszczenie pomieszczeń, w których znajdywało się ciało oraz kto świadczy usługi czyszczenia pomieszczeń po zgonach.

Kiedy należy podjąć się czyszczenia?

Dla bezpieczeństwa sprzątanie i dezynfekcję należy podjąć w każdym przypadku zgonu. Niezależnie od przyczyny śmierci i czasu rozkładu zwłok. O radę dotyczącą takiej usługi zawsze można zapytać w zakładzie pogrzebowym.

Nawet jeżeli przekraczamy progi niezdezynfekowanego pomieszczenia, gdzie znajdywało się ciało, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – odpowiedniej odzieży i specjalnej masce. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak zabezpieczenia może odbić się na naszym zdrowiu.

Jak wygląda sprzątanie?

Proces sprzątania po zmarłym uzależniony jest od rodzaju śmierci i ilości materiału biologicznego, który znajduje się w danym pomieszczeniu. Sprzątanie i dezynfekcja najczęściej zajmują od jednego do czterech dni – w ekstremalnych przypadkach czas sprzątania może ulec wydłużeniu. Cały proces wygląda następująco:

  • Jeżeli w pomieszczeniu nastąpił rozkład, należy zdezynfekować całe wyposażenie, niezależnie czy jest to biuro, dom czy klatka schodowa. Trzeba również zabezpieczyć wszystkie odpady, które mogą stanowić zagrożenie.
  • Kolejnym krokiem jest opróżnienie pomieszczenia. Meble, wyposażenie, jak i przedmioty osobiste najlepiej zutylizować.
  • Wszystkie powierzchnie należy dokładnie wyczyścić chemicznie i zdezynfekować. Czyszczenie jest kluczowe, ponieważ owady, które wylęgają się w procesie rozkładu, roznoszą zanieczyszczenia.
  • Na końcu należy zadbać o zapach. Na rynku są dostępne specjalistyczne preparaty, które usuwają fetor. Bardzo ważne jest również ozonowanie – ma ono silne właściwości dezynfekujące i idealnie sprawdzi się w usuwaniu zapachu po zmarłym.

Oprócz oczyszczenia i zdezynfekowania, w niektórych przypadkach może potrzebny być również remont. Firmy specjalizujące się w sprzątaniu po zgonach, podejmą się każdego zlecenia, nawet jeżeli zwłoki w mieszkaniu rozkładały się latami – przygotowani są naprawdę na wszystko.

Kto wykonuje usługi sprzątania po zmarłym?

Sprzątanie po zgonach wymaga wiedzy i specjalnej ostrożności, dlatego nie powinno się tego wykonywać samemu. Na rynku można znaleźć wiele firm proponujących tego typu usługi. Sprzątaniem zajmują się wykwalifikowani ludzie ze specjalistycznym wykształceniem i sprzętem. Niezbędne są takie sprzęty jak myjki parowe, lampy UV czy ozonatory przemysłowe.

Samodzielne sprzątanie związane jest z dużym ryzykiem. Bakterie, patogeny oraz wirusy mogą przysporzyć wielu problemów zdrowotnych. Warto zatem zainwestować w firmę specjalizującą się w tego typu usługach.

Jakich zleceń podejmuje się firma sprzątająca po zgonach?

Rodzaj śmierci jest tutaj nieistotny. Firma podejmie się czyszczenia zarówno po samobójstwie, jak i zabójstwie, wypadku komunikacyjnym, zgonie naturalnym czy wypadku losowym. Nigdy w przypadku śmierci bliskiej nam osoby nie zostaniemy pozostawieni sami sobie.

Ile kosztuje posprzątanie po zwłokach?

Cennik sprzątania po zwłokach zależny jest od miasta, w którym usługa będzie świadczona. Sprzątanie po zgonach w Warszawie jest na pewno droższe niż w Łodzi. Ceny kompleksowej usługi będą wahać się od 900 zł wzwyż – dużo zależy także od rodzaju śmierci i stanu pomieszczenia. Koszt czyszczenia może wynieść nawet kilka tysięcy.

Śmierć bliskiej nam osoby jest ciężkim przeżyciem. Pamiętaj, że firmy, które zajmują się sprzątaniem po zwłokach, do każdego zlecenia podchodzą z należytym szacunkiem. Każde zlecenie traktowane jest indywidualnie i z poszanowaniem wytycznych, które firmie przekażą osoby zlecające usługę. 

Kategorie
Warto przeczytać
Kremacja – czy warto się na nią zdecydować?
Kremacja, czyli spopielenie ciała zmarłego, jest alternatywą dla tradycyjnego pogrzebu. Polega ona na spaleniu ciała w temperaturze sięgającej od 800 do 1200 stopni. Współcześnie na tę formę pochówku decyduje się coraz...
Jak przygotować ciało zmarłego do pochówku?
Tanatokosmetyka to w Polsce wciąż temat tabu, jednak coraz więcej rodzin pragnie, aby ich bliscy wyglądali w trumnie równie pięknie, jak za życia. Jest to możliwe między innymi dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym,...
Czym się kierować przy wyborze trumny na pogrzeb?
Pogrzeb to trudny czas dla wszystkich bliskich zmarłego, lecz należy zorganizować go jak najlepiej. Jedną z decyzji, którą musimy podjąć przed pochówkiem, jest wybór trumny. Na rynku dostępne są różne rodzaje sarkofagów...
Znajdź zakłady pogrzebowe