Materiał Partnera
Jak przebiega pogrzeb kremacyjny w Domu Pogrzebowym Szadkowski?

Jak przebiega pogrzeb kremacyjny w Domu Pogrzebowym Szadkowski?

Utrata bliskiej osoby to trudne doświadczenie i każdy chce przeżyć żałobę na swój sposób. Niemniej jednak ostatnie pożegnanie jest szczególnym dniem, w którym chcemy wypełnić wolę zmarłego, którą coraz częściej stanowi pochówek kremacyjny. Spopielanie zwłok to wielowiekowa tradycja, a pracownicy Domu Pogrzebowego Szadkowski dbają o to, by procedura przebiegała z zapewnieniem jak największej intymności dla rodziny w przeżywaniu bolesnych chwil.

Przygotowanie zmarłego do kremacji

Spopielenie ciała osoby zmarłej może zostać przeprowadzone na podstawie dwóch dokumentów. Pierwszym z nich jest oryginał lub kserokopia potwierdzona z oryginałem aktu zgonu wydanego przez Urząd Stanu Cywilnego, a drugim zezwolenie na kremację, które zostanie podpisane przez osobę ją zlecającą. Co ważne Dom Pogrzebowy Szadkowski w ramach usług oferuje również wsparcie bliskich w dopełnieniu wszelkich pozostałych formalności w zakresie zgłoszenia śmierci między innymi do ZUS-u.

Ciało zmarłego jeszcze przed spopieleniem jest przygotowywane do ostatniego pożegnania z najbliższą rodziną. W tym zakresie Dom Pogrzebowy Szadkowski przeprowadza na życzenie balsamację zwłok, czyli zabiegi umożliwiające przywrócenie ciału naturalnego wyglądu. Zmarły jest przyodziewany w całun bądź odzież z naturalnych materiałów i układany w trumnie kremacyjnej – tekturowej lub drewnianej. Choć drugie są nieco droższe, to jednak stanowią częstszy wybór ze względu na szacunek do osoby chowanej. Co ważne, nie mają one żadnych elementów ozdobnych, czyli metalowych okuć, ani nie są pokryte warstwą lakieru.

Proces spopielenia ciała

W odróżnieniu od tradycyjnego pochówku, pogrzeb kremacyjny dzieli się na dwa etapy. Dom Pogrzebowy Szadkowski dysponuje własną kaplicą oraz salą ceremonialną, gdzie rodzina może pożegnać osobę zmarłą, a następnie zobaczyć moment wprowadzenia trumny do pieca kremacyjnego. Jest to urządzenie dwukomorowe, nagrzewane do temperatury nawet 1200 stopni. Ogień nie ma bezpośredniej styczności z ciałem, dlatego jego spopielenie odbywa się w wyniku kontaktu z bardzo gorącym powietrzem. Całość jest sterowana automatycznie i trwa około dwóch godzin. Pracownicy zakładu pogrzebowego Szadkowski wszystkie czynności wykonują z należytym poszanowaniem pamięci osoby zmarłej. Po spaleniu prochy są przesypywane do urny, która zostaje przekazana rodzinie.

Ceremonia na cmentarzu

Według polskiego prawa urna nie może być przechowywana poza cmentarzem, a prochy rozsypywane, na przykład w miejscach wskazanych przez zmarłego. Dom Pogrzebowy Szadkowski zajmuje się także organizacją drugiego etapu pochówku, podczas którego spopielone ciało składa się w grobie lub kolumbarium. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby uroczystość przebiegała bez zakłóceń i w atmosferze zadumy. Obrządki zaś mogą być organizowane według zasad świeckich lub wyznaniowych, zgodnie z wolą rodziny bądź osoby zmarłej. Zakład dba również o dostarczenie kwiatów oraz stosownego stroika na urnę. Strata członka rodziny jest trudnym i bolesnym doświadczeniem, dlatego wybór profesjonalnych usług pogrzebowych jest tak ważny, aby móc przeżywać żałobę w spokoju.

Opracowanie:
Piastów, Gęsickiego 3
tel. 22 723 13 41
Kategorie
Warto przeczytać
Na czym polega kremacja zwłok?
Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych, ciało osoby zmarłej można grzebać na cmentarzu lub dokonać kremacji zwłok i również pochować prochy. W Polsce nie można przechowywać urny w...
Profesjonalne przygotowanie ciała zmarłego do pochówku
Dzisiaj zakłady pogrzebowe muszą spełniać nie tylko wysokie oczekiwania rodzin zmarłych, co do przygotowania ciała bliskiego do ostatniego pożegnania i pochówku, ale także są zobowiązane do wypełniania restrykcyjnych...
Jak dobrać kamień na nagrobek?
Wybór nagrobka nie jest łatwy, szczególnie w tym trudnym czasie, po śmierci bliskiej osoby. W dzisiejszych czasach zakłady pogrzebowe oferują naprawdę szereg rozwiązań, które można dopasować do indywidualnych potrzeb....
Znajdź zakłady pogrzebowe