Materiał Partnera
Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Najważniejsze elementy oprawy pogrzebowej

Śmierć bliskiej osoby i związany z nią pogrzeb to zawsze trudne chwile, z którymi muszą zmierzyć się najbliżsi. Od dłuższego czasu większością formalności i spraw organizacyjnych związanych z ceremonią zajmują się zakłady pogrzebowe, jednak wybór niektórych elementów pozostaje po strony rodziny. Warto zadbać o to, by wszystkie elementy oprawy uroczystości były spójne, dzięki czemu zmarły zostanie pożegnany z godnością.

Na co zwrócić uwagę podczas organizacji pogrzebu?

Niezależnie od tego czy pochówek odbywa się w obrządku świeckim czy wyznaniowym, potrzebna mu będzie oprawa, która podkreśli jego charakter. Kompleksową obsługę pogrzebów oferuje między innymi firma Usługi pogrzebowe J.Z. Kiełbaska. Dzięki tego typu usługom rodzina nie musi zajmować się poszukiwaniem konkretnych wykonawców.

Pracownicy domu pogrzebowego przedstawiają rodzinie zmarłego możliwe opcje dotyczące oprawy. Bliscy mogą np. zdecydować się na stonowaną, spokojną muzykę skrzypiec. Warto wybrać również oprawę florystyczną. Można wybierać spośród klasycznych wieńców, modeli na trumnę lub pod urnę oraz kwiatów ciętych. Warto zadbać o to, by wszystkie był dopasowane pod względem kolorystycznym.

Jaką trumnę wybrać?

Nie bez znaczenia pozostaje również wybór trumny, w której spocznie ciało. Na rynku dostępnych jest wiele modeli trumien, wykonanych z różnych gatunków drewna, z mniejszą lub większą ilością zdobień. Warto podkreślić, że w przypadku spopielenia ciała korzysta się ze specjalnych trumien – pozbawionych okuć.

Obecność mistrza ceremonii

W przypadku pogrzebów świeckich w uroczystości nie przewodzi ksiądz. Aby jednak ktoś poprowadził żałobników przez kolejne etapy ostatniego pożegnania, warto zdecydować się na skorzystanie z usług mistrza ceremonii. Jego zadaniem będzie wygłoszenie kilku słów o zmarłym, czy zachęcenie rodziny i przyjaciół do podzielenia się swoimi wspomnieniami. Dodatkowo mistrz pokrzepia bliskich oraz dodaje im otuchy, prowadząc ceremonię tak, by skłaniała uczestników do refleksji.

Stypa, czyli zwieńczenie uroczystości

W przypadku większości pogrzebów po ceremonii zaprasza się żałobników na stypę, podczas której mogą zjeść ciepły posiłek i powspominać osobę zmarłą. Jej organizacja może jednak niekiedy okazać się bardziej czasochłonna niż dopełnienie wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Tutaj również naprzeciw wychodzą zakłady pogrzebowe, które oferują rodzinie przygotowanie miejsca oraz poczęstunku dla wszystkich uczestników pogrzebu.

Kategorie
Warto przeczytać
Profesjonalizm w trudnych zadaniach
Dążenie do zachowania profesjonalizmu w codziennym życiu, jak i w życiu zawodowym, jest często niezwykle trudnym zadaniem. Szereg problemów, które pojawiają się na codziennych ścieżkach życia, może łatwo wytrącić z...
Kryteria wyboru domu pogrzebowego. Na co zwrócić uwagę?
 Śmierć bliskiego to jedna z najtrudniejszych sytuacji, które mogą spotkać każdego z nas. Z tego względu dobrze, jeśli wszelkie obowiązki z tym związane, nie będą nam dostarczać dodatkowego stresu i poczucia...
Jak zorganizować stypę?
Zgodnie z tradycją organizacja stypy jest jednym z ważnych elementów uroczystości pożegnania zmarłej osoby. Zastanawiasz się, jak przygotować stypę? Obawiasz się, że o czymś zapomnisz? Sprawdź, poradnik, jak...
Znajdź zakłady pogrzebowe
Jak nie tracić klientów?

Jak nie tracić klientów? Podpowiadamy!

Reklamuj się u nas