Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?

Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?

Przyczyny zgonu są różne: śmierć naturalna, morderstwo, wypadek podczas pracy, samobójstwo. Dodatkowym problemem jest, kiedy trzeba zatroszczyć się o przewóz ciała z obcego kraju. Co zrobić, jeżeli zgon bliskiej nam osoby nastąpi nie na terenie kraju, ale za granicą? Jak wygląda procedura? Ile kosztuje sprowadzenie zwłok do kraju? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Co zrobić, jeżeli bliska nam osoba umrze poza terenem Polski?

Pamiętajmy, że obecnie procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy, ale zawsze warto orientować się w przepisach. Jest wiele domów pogrzebowych, które za dodatkową opłatą wyręczą nas w formalnościach. Trzeba jednak pomyśleć o następujących kwestiach:

  • Najpierw należy wystąpić o zgodę do prezydenta miasta, w którym chcemy, aby zmarły został pochowany. W ciągu trzech dni powinniśmy dostać odpowiedni dokument. Za wydanie dokumentu nie pobiera się żadnych skarbowych opłat.
  • Zanim jednak dostaniemy dokument, instytucja będzie musiała zgromadzić niezbędne informacje oraz zgody od innych instytucji – przede wszystkim musi uzyskać zgodę od sanepidu.
  • Następnie decyzja dostarczona zostaje do urzędu konsularnego, z którego mają być sprowadzone zwłoki. Wtedy polski konsul wydaje zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów – za ten dokument pobierana jest opłata (w państwach należących do strefy euro opłata wynosi 54 euro).

Niezbędne będą również:

Dla przewozu zwłok:

  • akt zgonu;
  • zaświadczenie, że przyczyną śmierci nie była choroba zakaźna;
  • zaświadczenie, które potwierdzi spełnienie norm, jakie obowiązują przy przewozie szczątków.

Dodatkowo, jeżeli krajem przewozu zwłok jest Wielka Brytania, trzeba postarać się o zezwolenie koronera.

Dla przewozu prochów:

  • akt zgonu;
  • zaświadczenie dotyczące kremacji zwłok;
  • zaświadczenie, że zawartość urny to prochy osoby zmarłej.

Dodatkowo urna powinna być zrobiona z metalu i znajdować się w drewnianej skrzynce.

Pamiętaj, że prawem do przewozu ciała dysponują jedynie krewni zmarłego do 4 stopnia pokrewieństwa oraz małżonkowie. Podstawę prawną stanowi artykuł 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Ile kosztuje przewóz zwłok?

Koszty przewozu uzależnione są od kraju, z którego przewozimy zwłoki. Transport zwłok z Niemiec będzie miał inną cenę niż transport zwłok z Anglii. Im większa odległość, tym większe generuje koszty. Najdroższy jest przewóz ciała z Dalekiego Wschodu – wiąże się on również z największymi problemami i najbardziej skomplikowanymi formalnościami.

Cena zależna jest również od rodzaju transportu. Koszt samolotu czy promu będzie wyższy od kosztów przewozu samochodem. Transport może kosztować od 6 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych.

Jeżeli chcemy przewozić zwłoki koleją, samolotem bądź statkiem, każdorazowo będzie od nas wymagane specjalne zezwolenie. W przypadku środków transportu drogowego zezwolenie będzie niezbędne, tylko jeżeli odległość przekracza 60 km. Odpowiedni dokument, uprawniający do przewozu, wydaje w ciągu 3 dni powiatowy inspektor sanitarny.

Do transportu zwłok z zagranicy używa się specjalnych trumien z hermetycznymi metalowymi wkładkami. Taka trumna musi również zostać specjalnie opieczętowana w konsulacie. Same zwłoki balsamowane są środkami chemicznymi.

Jak uniknąć kosztu przewozu zwłok?

Transport zwłok jest bardzo drogi, dlatego zawsze warto zaoszczędzić tego typu wydatków rodzinie. Zanim wyjedziesz za granicę, wykup ubezpieczenie – nigdy nie wiesz, co się może zdarzyć. Lepiej dmuchać na zimne i w przyszłości zaoszczędzić swoim najbliższym dodatkowych trosk. 

Kategorie
Warto przeczytać
Profesjonalna pomoc przy organizacji uroczystości pogrzebowych
Śmierć bliskich jest zawsze traumatycznym przeżyciem, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Każdy z nas chciałby być zapamiętany jako osoba uśmiechnięta, szczęśliwa i wesoła, dlatego uczestnicząc w...
Oferta zakładu pogrzebowego
Nieodłącznym elementem naszego życia jest śmierć. W momencie, gdy umiera ktoś bliski czujemy się zagubieni i samotni. Jest to z pewnością najcięższy okres w życiu każdego z nas. Warto w tych trudnych chwilach móc liczyć...
Sala przedpogrzebowa. Jak wygląda ostatnie pożegnanie zmarłego?
Choć wiele z dawnych tradycji pogrzebowych odeszło w zapomnienie, niektóre z nich od setek lat wciąż są kultywowane. Należy do nich m.in. obrzęd czuwania, choć jego forma i znaczenie wyraźnie różnią się od oryginalnych....
Znajdź zakłady pogrzebowe