Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?

Transport zwłok z zagranicy – jak wygląda procedura?

Przyczyny zgonu są różne: śmierć naturalna, morderstwo, wypadek podczas pracy, samobójstwo. Dodatkowym problemem jest, kiedy trzeba zatroszczyć się o przewóz ciała z obcego kraju. Co zrobić, jeżeli zgon bliskiej nam osoby nastąpi nie na terenie kraju, ale za granicą? Jak wygląda procedura? Ile kosztuje sprowadzenie zwłok do kraju? Do kogo zwrócić się o pomoc?

Co zrobić, jeżeli bliska nam osoba umrze poza terenem Polski?

Pamiętajmy, że obecnie procedura nie jest skomplikowana i nie wymaga od nas zaawansowanej wiedzy, ale zawsze warto orientować się w przepisach. Jest wiele domów pogrzebowych, które za dodatkową opłatą wyręczą nas w formalnościach. Trzeba jednak pomyśleć o następujących kwestiach:

  • Najpierw należy wystąpić o zgodę do prezydenta miasta, w którym chcemy, aby zmarły został pochowany. W ciągu trzech dni powinniśmy dostać odpowiedni dokument. Za wydanie dokumentu nie pobiera się żadnych skarbowych opłat.
  • Zanim jednak dostaniemy dokument, instytucja będzie musiała zgromadzić niezbędne informacje oraz zgody od innych instytucji – przede wszystkim musi uzyskać zgodę od sanepidu.
  • Następnie decyzja dostarczona zostaje do urzędu konsularnego, z którego mają być sprowadzone zwłoki. Wtedy polski konsul wydaje zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów – za ten dokument pobierana jest opłata (w państwach należących do strefy euro opłata wynosi 54 euro).

Niezbędne będą również:

Dla przewozu zwłok:

  • akt zgonu;
  • zaświadczenie, że przyczyną śmierci nie była choroba zakaźna;
  • zaświadczenie, które potwierdzi spełnienie norm, jakie obowiązują przy przewozie szczątków.

Dodatkowo, jeżeli krajem przewozu zwłok jest Wielka Brytania, trzeba postarać się o zezwolenie koronera.

Dla przewozu prochów:

  • akt zgonu;
  • zaświadczenie dotyczące kremacji zwłok;
  • zaświadczenie, że zawartość urny to prochy osoby zmarłej.

Dodatkowo urna powinna być zrobiona z metalu i znajdować się w drewnianej skrzynce.

Pamiętaj, że prawem do przewozu ciała dysponują jedynie krewni zmarłego do 4 stopnia pokrewieństwa oraz małżonkowie. Podstawę prawną stanowi artykuł 14 ustawy z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

Ile kosztuje przewóz zwłok?

Koszty przewozu uzależnione są od kraju, z którego przewozimy zwłoki. Transport zwłok z Niemiec będzie miał inną cenę niż transport zwłok z Anglii. Im większa odległość, tym większe generuje koszty. Najdroższy jest przewóz ciała z Dalekiego Wschodu – wiąże się on również z największymi problemami i najbardziej skomplikowanymi formalnościami.

Cena zależna jest również od rodzaju transportu. Koszt samolotu czy promu będzie wyższy od kosztów przewozu samochodem. Transport może kosztować od 6 tysięcy do nawet 60 tysięcy złotych.

Jeżeli chcemy przewozić zwłoki koleją, samolotem bądź statkiem, każdorazowo będzie od nas wymagane specjalne zezwolenie. W przypadku środków transportu drogowego zezwolenie będzie niezbędne, tylko jeżeli odległość przekracza 60 km. Odpowiedni dokument, uprawniający do przewozu, wydaje w ciągu 3 dni powiatowy inspektor sanitarny.

Do transportu zwłok z zagranicy używa się specjalnych trumien z hermetycznymi metalowymi wkładkami. Taka trumna musi również zostać specjalnie opieczętowana w konsulacie. Same zwłoki balsamowane są środkami chemicznymi.

Jak uniknąć kosztu przewozu zwłok?

Transport zwłok jest bardzo drogi, dlatego zawsze warto zaoszczędzić tego typu wydatków rodzinie. Zanim wyjedziesz za granicę, wykup ubezpieczenie – nigdy nie wiesz, co się może zdarzyć. Lepiej dmuchać na zimne i w przyszłości zaoszczędzić swoim najbliższym dodatkowych trosk. 

Kategorie
Warto przeczytać
Jak przygotować ciało zmarłego do pochówku?
Tanatokosmetyka to w Polsce wciąż temat tabu, jednak coraz więcej rodzin pragnie, aby ich bliscy wyglądali w trumnie równie pięknie, jak za życia. Jest to możliwe między innymi dzięki zabiegom rekonstrukcyjnym,...
Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?
Śmierć bliskiej osoby jest trudnym przeżyciem. Często odbiera nam ona wszystkie siły, także te, potrzebne, aby zorganizować pogrzeb. Obecnie zakłady pogrzebowe oferują kompleksowe usługi, takie jak transport zmarłego,...
Ile kosztuje pogrzeb?
Pogrzeb to smutne wydarzenie w naszym życiu. W czasie żałoby nie mamy siły, by myśleć o wydatkach, podczas gdy te nie są małe. Jeśli zmarły był ubezpieczony, część kosztów pokryje zasiłek pogrzebowy z ZUS. Resztę...
Znajdź zakłady pogrzebowe