West Highland White Terrier. W jaki sposób dbać o psy tej rasy?

West Highland White Terrier. W jaki sposób dbać o psy tej rasy?

Westie mimo swoich niewielkich rozmiarów od razu rzuca się w oczy: jego śnieżnobiałe futerko widać już z daleka. Swoim wyglądem psy tej rasy zdobywają wielu fanów, zarówno wśród starszych, jak i młodszych wielbicieli zwierząt. Planujesz zakup lub adopcję pieska tej rasy? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jaki charakter ma Westie i w jaki sposób odpowiednio go pielęgnować.

Od psa łowczego do przyjaciela rodziny

Jak Westie pojawił się w naszych domach? Przodkami rasy West Highland White Terrier były białe psy z miotu Cairn Terrierów, ze względu na swoje umaszczenie kojarzone ze słabością i ułomnością. 

Jednak pod koniec XIX w. myśliwemu Colonelowi Edwardowi Donaldowi Malcomowi z powodzeniem udało się celowo wyhodować białego terriera, który miał być wykorzystywany podczas polowania na borsuki, wydry i lisy. Jego biała sierść przestała być kojarzona ze słabością, a stała się zaletą - pies z łatwością mógł zostać odróżniony od innych zwierząt.

W 1905 r. w Szkocji istniał już pierwszy klub miłośników Westie, jak pieszczotliwie nazywa się psy tej rasy. Dwa lata później angielski klub kynologiczny uznał tę rase jako niezależną. West Highland White Terrier w Europie stał się znany w latach 90‘ XX w. poprzez telewizyjną i drukowaną reklamę karmy dla psów i od razu zyskał rzesze miłośników. Do dzisiaj w charakterze piesków tej rasy daje się wyczuć dziedzictwo psa łowczego

Jakim psem jest Westie?

Westie to pies o niewielkich rozmiarach, jego wysokość w kłębie wynosi do 28 cm, a waga dochodzi do 10 kg. Małe uszy oraz ogon o długości do 15 cm stoją pionowo. Śnieżnobiałe futerko psów tej rasy widać już z dużej odległości. Sierść Westie składa się z długich, niekręconych włosków, pod którymi znajduje się miękki, gruby podszerstek.

West Highland White Terrier cechuje się odwagą i pewnością siebie. Rasa ta uchodzi za nieustraszoną i raczej negatywnie nastawioną wobec innych psów. Jednak dla człowieka Westie jest przyjacielski - to wspaniały pies rodzinny, który dogada się również z dziećmi. To pies inteligentny, posłuszny i wesoły. Uwielbia też aktywność fizyczną - chętnie bawi sie i biega.

Przy jego wychowaniu należy pamiętać, że w charakterze Westies leży polowanie na zwierzynę. Chociaż to psy nietrudne do ułożenia, proces ich wychowania powinno się zacząć już od najmłodszych lat, biorąc pod uwagę ich upór i przekorę. Westie wymaga jednoznacznego i konsekwentnego wychowania. Istotna jest także jego wczesna socjalizacja z innymi psami.

Pielęgnacja psów West Highland White Terrier

W pielęgnacji rasy West Highland White Terrier szczególnie ważne jest zadbanie o białą sierść. Należy ją myć łagodnym szamponem przeznaczonym dla zwierząt. Sierść Westie należy także codziennie szczotkować, by zapobiec pojawianiu się kołtunów, a co 10-12 tygodni za pomocą furminatora pozbyć się luźnego podszerstka. Najlepiej regularnie odwiedzać z pupilem groomera, który odpowiednio zadba o jego wygląd. 

Oprócz tego nie należy również zapominać o pielęgnacji zębów zwierzaka, przemywaniu oczu oraz uszu. By utrzymać zęby Westie w dobrym stanie, od czasu do czasu można podawać mu specjalne przysmaki dentystyczne lub suche smakołyki do żucia. Jeśli zauważymy, że na zębach zbiera się kamień, koniecznie umówmy się na wizytę u weterynarza

W karmieniu należy uwzględnić wielkość i wagę psa, a także jego aktywność. Białe terriery to psy aktywne i skore do zabawy. Aby zająć i zaangażować tego ciekawskiego psa, warto kupić mu specjalnego zabawki na inteligencję. Należy też pamiętać o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Długie spacery z pewnością sprawią, że Westie będzie szczęśliwy.

Kategorie
Warto przeczytać
Czy warto korzystać z hotelu dla zwierząt?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których musimy zostawić pod czyjąś opieką nasze zwierzę. Wakacje czy wyjazd służbowy – nie zawsze możemy wziąć naszego pupila ze sobą. Zwierzęciu należy zapewnić najlepsze warunki....
Najlepsza opieka nad zwierzętami – jak wybrać odpowiedniego weterynarza?
Psy, koty, króliki, chomiki i wiele innych zwierząt domowych traktujemy jako swoich przyjaciół. Dbamy o nie, a w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę. Jest to możliwe...
Jak wyrobić paszport dla psa?
Posiadanie zwierzaka to duża odpowiedzialność, także w wakacje. Wyjeżdżasz na urlop i chcesz zabrać swojego pupila ze sobą? Na terenie Europy spokojnie możesz podróżować z domowym czworonogiem, który posiada ważny...
Znajdź weterynarzy