Buldog francuski – co warto o nim wiedzieć?

Buldog francuski – co warto o nim wiedzieć?

Buldog francuski to jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa. Buldożki są wesołe i łagodne, szybko przywiązują się do właściciela i dobrze znoszą towarzystwo dzieci. Planujesz zakup psa tej rasy? Dowiedz się, czym charakteryzuje się jego charakter, do kogo pasuje buldog francuski i w jaki sposób zadbać o jego zdrowie i ładny wygląd.

Czym charakteryzuje się buldog francuski?

Buldog francuski to jedna z najpopularniejszych ras psów do towarzystwa. Charakteryzuje się dużymi, nietoperzowa tymi uszami, płaskim pyskiem i krótką lśniącą sierścią o pręgowanym, nakrapianym lub płowym umaszczeniu. Dorosłe buldogi osiągają od 27 do 34 cm wysokości i ważą od 11 do 12,5 kg.

Buldożki to bardzo towarzyskie, wesołe i łagodne psy. Są pełne życia i czułe wobec bliskich. Szybko przywiązują się do właściciela i wymagają od niego dużo uwagi. Zazwyczaj bardzo chętnie nawiązują kontakt z obcymi ludźmi, często bywają nawet nadmiernie aktywne i zamęczają innych swoją obecnością. Gdy zostaną zaczepione przez innego psa, rzadko się wycofują.

Buldogi bywają śmiałe i uparte, dlatego wymagają łagodnego i konsekwentnego szkolenia. Te warto rozpocząć jak najwcześniej – jeśli od samego początku nie wprowadzimy w domu właściwych zasad, może okazać się, że zamiast uroczego pupila będziemy mieć małego „terrorystę”. Psy tej rasy szybko się uczą.

Dla kogo będzie odpowiedni buldog francuski?

Buldog będzie odpowiednim pupilem dla każdego miłośnika psów. W porównaniu z innymi rasami nie wymaga on dużej ilości ruchu – wystarczy mu godzina dziennie. Należy pamiętać, że buldożki źle znoszą wysoką temperaturę, dlatego latem nie należy ich forsować, tylko zapewnić chłodne miejsce do odpoczynku i świeżą wodę do picia.

Buldogi francuskie to doskonałe psy miejskie. Łatwo przyzwyczajają się  do życia w mieszkaniu, jednak nie lubią pozostawać długo w samotności. Nie będzie im również odpowiadało codzienne pokonywanie dużej ilości schodów. Chętnie towarzyszą swojemu opiekunowi.  Nadają się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i singli. Są również doskonałymi psami dla początkujących właścicieli czy osób starszych.

Buldog francuski – zdrowie i pielęgnacja

U buldogów francuskich często występują problemy zdrowotne związane z ich płaskim pyskiem. Może u nich dochodzić do niedrożności dróg oddechowych i trudności z oddychaniem. W związku z tym powinny one unikać przemęczenia i przegrzania (np. podczas upałów). Psy tej rasy mają również skłonność do infekcji skórnych, schorzeń oczu i dysplazji stawów biodrowych, dlatego regularnie powinniśmy kontrolować ich zdrowie u weterynarza.

W jaki sposób pielęgnować buldoga? Skóra tych psów nie wymaga intensywnych zabiegów – wystarczy jedno wyczesanie w tygodniu. Możemy do niego użyć rękawicy masującej lub gumowej, która pozwoli usunąć wypadające włosy i poprawi ukrwienie skóry.  Fałdki na pysku należy jednak czyścić regularnie. Są one narażone na ryzyko wystąpienia infekcji skórnych. Należy również pamiętać o częstym sprawdzaniu stanu uszu buldożka.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest kąpiel psa. Jej częstotliwość zależy od pory roku i warunków, w jakich przebywa nasz pupil. Do pielęgnacji sierści należy używać wyłącznie szamponu dla psów, który jest odpowiedni do wieku i typu sierści buldożka. Po kąpieli zwierzaka trzeba dokładnie wytrzeć i zabezpieczyć przed chłodem.

Ważne jest, aby zapewnić zwierzakowi odpowiedni pokarm. Ze względu na to, że buldogi mają szeroką głowę, spłaszczony pysk i lekki przodozgryz, co utrudnia im pobieranie i rozgryzanie pokarmu, wymagają one karmy o specjalnym kształcie.

Kategorie
Warto przeczytać
Szczepienie psa – na co warto zaszczepić swojego pupila?
Szczepienia psów, podobnie jak u człowieka, pozwalają uchronić zwierzęta przed groźnymi chorobami i komplikacjami, które są z nimi związane. Powinniśmy o nich pamiętać już od pierwszych tygodni życia naszego pupila i...
Czy warto korzystać z hotelu dla zwierząt?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których musimy zostawić pod czyjąś opieką nasze zwierzę. Wakacje czy wyjazd służbowy – nie zawsze możemy wziąć naszego pupila ze sobą. Zwierzęciu należy zapewnić najlepsze warunki....
Profilaktyka weterynaryjna. Co to takiego?
Profilaktyka, tak samo jak w przypadku ludzi, ma za zadanie zapobiegać chorobom. W czasach kiedy coraz więcej posiadaczy zwierząt ma świadomość ich zdrowia, prewencja osiąga coraz większą popularność. Z tego powodu...
Znajdź weterynarzy