Jak wygląda adopcja psa?

Jak wygląda adopcja psa?

Myślisz nad adopcją zwierzaka, ale masz wątpliwości, czy dasz radę dobrze wychować pupila? Zanim podejmiesz decyzję, odpowiedz na kilka ważnych pytać. Decyzja o adopcji psa ze schroniska nie może być pochopna. Zastanów się, czy masz odpowiednie warunki na przygarnięcie czworonoga i dowiedz się, jakiego psa wybrać. Przekonaj się, jak przebiega adopcja psa.

Adopcja psa musi być przemyślana

Zanim zdecydujesz się na adopcję psa ze schroniska, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań. To bardzo ważna decyzja na wiele lat, więc musi być wcześniej dobrze przemyślana.

Czy mam czas dla psa?

Pies to nie tylko towarzysz wspólnych zabaw, ale także obowiązek. To codzienne spacery, które wymagają dobrej organizacji dnia. Na spacer musisz wyjść zawsze, niezależenie od nastroju lub pogody. Zanim zdecydujesz się na adopcję, weź po uwagę, jaki tryb życia prowadzisz, jaką pracę wykonujesz, czy często wyjeżdżasz lub przebywasz poza domem.

Psu trzeba poświecić sporo uwagi zarówno na zabawę, jak i wychowanie. W przeciwnym razie czworonóg stanie się osowiały lub nadpobudliwy i sam znajdzie sobie zajęcie, np. z nudów zacznie niszczyć domowe sprzęty i gryźć kapcie.

Swój czas musisz również poświęcić na regularne wizyty u weterynarza lub podjęcie ewentualnego leczenia. Nie zapomnij też o pielęgnacji psa, szczególnie jeśli ma długą sierść. Codzienne czesanie może być kłopotliwe.  

Czy mam odpowiednie warunki?

Zastanów się, czy twoje mieszkanie nie jest zbyt małe i ilu mieszka w nim domowników. Pies powinien mieć spokojne miejsce przeznaczone do jedzenia i cichy kąt, gdzie umieścisz posłanie. Nawet małe psy do adopcji potrzebują swojego miejsca. Koniecznie zapytaj współlokatorów, czy akceptują decyzję o nowym członku rodziny.

Poza tym pomyśl, czy jesteś gotowy na ewentualne zniszczenia drogich sprzętów czy mebli. Psy niestety lubią wytarzać się w błocie, gubią sierść, miewają też dolegliwości żołądkowe, co może skończyć się zniszczeniem dywanu, a szczeniaki uwielbiają podgryzać meble.

Jakie są moje plany?

Zanim zdecydujesz się na adopcję, rozważ swoje plany. Zastanów się, czy w najbliższym czasie myślisz o przeprowadzce lub długiej podróży. Nie każdy wynajmujący przychylnie patrzy na lokatora z pupilem. Jeśli planujesz wyjazd, weź pod uwagę, kto w tym czasie zaopiekuje się psem.

Pomyśl, czy chcesz powiększyć rodzinę. Pupil może mieć problem z akceptacją nowego członka rodziny, a niemowlę może mieć alergię na sierść.

Czy jestem gotowy na wydatki?

Pies to nie tylko obowiązek, ale także wydatki. Oczywiście adopcja psa ze schroniska to nieporównywalnie mniejszy koszt niż zakup zwierzaka z hodowli, ale nie oznacza to, że utrzymanie psa nie kosztuje.

Nieświadomi właściciele uważają, że psu wystarczą resztki ze stołu, tymczasem zwierzę codziennie potrzebuje porcji zbilansowanej karmy. Dodatkowo musisz kupić akcesoria w postaci smyczy, obroży, posłania, miski czy zabawek. Wizyty u weterynarza, leki i zabiegi również kosztują. Pamiętaj o szczepieniach, odrobaczaniu, czipowaniu i ochronie przed kleszczami.

Jakiego psa wybrać?

Jeśli wiesz już, że jesteś gotowy na adopcję, czas znaleźć ideał. Zwróć uwagę na charakter i wygląd psa. Niektóre psy wymagają większej uwagi. Pomyśl, czy wolisz spokojnego pupila czy pełnego energii. Czy masz czas na czasochłonną pielęgnację, czy lepszym pomysłem będzie pies z krótką sierścią. Czy masz warunki na adopcję dużego czworonoga?

Podejmij decyzję, czy jesteś gotowy na szczeniaka czy dorosłego psa. Szczeniaki do adopcji wymagają odpowiedniego wychowania. Z kolei dorosły pies ze schroniska może być obciążony przykrymi doświadczeniami z przeszłości, więc potrzebuje odpowiedniego podejścia.

W przypadku nierasowego szczeniaka, nie można mieć pewności co do wyglądu i wielkości dorosłego psa. Jeśli nie jesteś przekonany do kundelka, schroniska oferują również rasowe psy do adopcji. Wtedy łatwiej określić charakter i przewidzieć ewentualne choroby genetyczne.

Kolejna ważna kwestia to wybór – pies czy suka? Pies jest bardziej niezależny, a suka łagodniejsza i mocniej przywiązuje się do właściciela. W przypadku niewykastrowania pies może być agresywny.

Jeśli nie jesteś przekonany do adopcji ze schroniska, dowiedz się, czy możesz adoptować psa z domu tymczasowego. Taki pies jest już ułożony, a opiekun poznaje jego charakter i nawyki. 

Jak przebiega adopcja psa?

Osoba adoptująca musi być osobą pełnoletnią i odebrać psa osobiście. Trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości, smycz i obrożę. Przed odbiorem psa do adopcji podpisuje się umowę, która zobowiązuje m.in. do sterylizacji zwierzęcia, odpowiedniego traktowania, zapewnienia opieki weterynaryjnej, poinformowania pracowników schroniska w przypadku ucieczki psa, a także ewentualnie oddania czworonoga do schroniska, jeśli nie możesz sprawować nad nim opieki.

Koszty adopcji wynoszą od kilkudziesięciu do 100-150 zł. Mniej zapłacisz za szczeniaka, który nie został jeszcze zaszczepiony niż za wysterylizowaną suczkę. Koszty zależą od dotychczas przeprowadzonych zabiegów weterynaryjnych.

Kategorie
Warto przeczytać
TOP 5 akcesoriów dla psów na lato
Wakacje to idealny czas na długie spacery i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą jednak przeszkadzać naszym milusińskim. Dowiedz się, jakie akcesoria dla psów ochronią pupila przed upałem,...
Pomeranian. Charakter i pielęgnacja szpica miniaturowego
Szpice miniaturowe, czyli pomeraniany, to urocze pieski do towarzystwa coraz częściej widywane na ulicach. Ich znakiem rozpoznawczym jest obfita sierść, a także wesołe usposobienie. Szpice uwielbiają się bawić i...
Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?
Kastracja to rutynowy zabieg, który ma na celu uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Niewiele osób jednak wie, że daje on jeszcze inne korzyści. Zabieg kastracji nie tylko chroni przed groźnymi chorobami, ale też korzystnie...
Znajdź weterynarzy