Jak opiekować się chomikiem?

Jak opiekować się chomikiem?

Jeżeli szukasz alternatywy dla psa lub kota w mieszkaniu, chomik jest idealnym pomysłem. Te niewielkich rozmiarów zwierzątko jest przyjaznym kompanem. Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, aby wybrać chomika, przeczytaj, czym powinieneś się kierować przy wyborze. Sprawdź, jak wygląda opieka nad tym zwierzątkiem i jakie błędy właściciele chomików popełniają najczęściej.

Jakiego chomika wybrać?

Przede wszystkim, żeby mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe, należy kupić je w sklepie zoologicznym lub od profesjonalnego hodowcy. Przed zakupem zwróć uwagę na wygląd i zachowanie zwierzaka. Chomik powinien wyglądać zdrowo i poruszać się żwawo. Nie powinien mieć żadnych zadrapań czy ranek.

Rasa także ma znaczenie. Chomiki syryjskie są spokojne i przyjazne – łatwo je oswoić. Jest to także największa rasa – chomik syryjski osiąga wielkość od 7 do 10 centymetrów. Chomiki dżungarskie zaś są malutkie i ciekawskie.

Zachowanie chomika w dużej mierze zależy jednak od doświadczeń oraz charakteru zwierzątka. Chomiki z hodowli, które od początku miały kontakt z człowiekiem będą bardziej przyjazne od tych, które mają złe doświadczenia z człowiekiem lub które hodowało się w złych warunkach. Dlatego, żeby mieć pewność co do charakteru zwierzątka, warto nabyć go ze sprawdzonej hodowli, gdzie jego charakter i nawyki są znane.

Jak właściwie opiekować się chomikiem?

Pamiętaj, że chomiki to łasuchy. Podawaj mu gotowe mieszanki ziaren. Raz na kilka dni włóż do klatki kawałek owocu. Warzywa może dostawać częściej. Pokarm należy podawać raz dziennie – dla chomika syryjskiego powinna być to łyżka a dla dżungarskiego łyżeczka.

Pamiętaj, żeby od początku oswajać zwierzę. Im później zaczniesz, tym trudniej będzie ci go oswoić. Większość małych gryzoni czerpie przyjemność z zabawy i głaskania pomimo tego, że na początku zachowuje się nieufnie. Ważne, aby nie przesadzać z czułością.

Nie zapominaj, że chomik musi ścierać zęby. Zęby chomików rosną przez całe ich życie. Czasem może im grozić przerost. Dostarczaj zatem zwierzakowi gałązek. Możesz także kupić specjalne zabawki do gryzienia.

Ile żyje chomik?

Chomiki przeciętnie żyją około 2 lat. Najdłużej żyją chomiki syryjskie. Przyjmuje się, że długość ich życia to około 3 lat. Najdłużej mogą one żyć 5 lat – ale jest to dosyć rzadkie zjawisko. Średni wiek chomika dżungarskiego to 1- 2 lata.

Jeżeli chomik jest osowiały, stracił na wadze lub wypada mu sierść, może to oznaczać, że jest chory. Takie symptomy jak spuchnięty brzuch, guz czy dziwna postawa powinny nas zaalarmować – niezbędna będzie wizyta u weterynarza.

Jakie błędy popełniają właściciele chomików?

Pamiętaj, że chomik potrzebuje odpowiednio dużej przestrzeni do życia. Zalecana wielkość klatki dla chomików to 100×40cm i więcej. Wielu właścicieli twierdzi, że mała klatka wystarczy. To nieprawda, każde zwierzę potrzebuje miejsca – szczególnie że chomik to ruchliwe zwierzę.

Kołowrotek, który umieszczasz w klatce, powinien być pełny, żeby łapki zwierzaka nie wpadały między szczebelki. Ważna jest także odpowiednia wielkość. Im większy kołowrotek, tym lepsza zabawa dla chomika. Dla chomików karłowatych minimum średnicy to 17 centymetrów zaś chomiki syryjskie powinny mieć w klatce kołowrotek nie mniejszy niż 22 centymetry. Mały kołowrotek wpływa negatywnie na kręgosłup chomika.

Chomik to nie zabawka. Należy się  z nim obchodzić delikatnie. Nie należy ich zbyt mocno ściskać i tarmosić. Chomiki raczej nie są zwierzętami stadnymi. W domowych warunkach należy przyjąć zasadę, że w jednej klatce powinien znaleźć się jeden chomik. Pamiętaj, że dobro zwierzaka jest najważniejsze.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Ochrona zwierzęcia przed kleszczami to obowiązek właściciela. Kleszcze przenoszą choroby, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga. Warto poznać metody, dzięki którym twoje zwierzę może uniknąć...
Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?
Kastracja to rutynowy zabieg, który ma na celu uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Niewiele osób jednak wie, że daje on jeszcze inne korzyści. Zabieg kastracji nie tylko chroni przed groźnymi chorobami, ale też korzystnie...
Jak wybrać dobry gabinet weterynaryjny?
Znalezienie dobrego weterynarza jest jedną z pierwszych czynności, gdy do naszego domu trafi nowy zwierzak. Decydując się na odpowiedni gabinet weterynaryjny, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak odległość...
Znajdź weterynarzy