Jak uspokoić psa w Sylwestra?

Jak uspokoić psa w Sylwestra?

Już niedługo Sylwester. Niestety ostatnia noc w roku to nie tylko świetna zabawa i podziwianie pokazu kolorowych fajerwerków. Dla wielu zwierząt to wyjątkowo stresujący czas. Jesteś właścicielem czworonoga, u którego głośne wybuchy powodują paraliż albo napady paniki? Dowiedz się, jak uspokoić psa w Sylwestra. Poznaj skuteczne metody na odstresowanie pupila w ten wyjątkowy wieczór.

Przygotuj psa do Sylwestra

Zbliża się czas hucznej zabawy. Nieodłącznym elementem sylwestrowej imprezy jest nie tylko dobre towarzystwo, ale także głośna muzyka i wybuchy fajerwerków. Uwielbiamy oglądać spektakularny efekt, jaki tworzą na niebie wystrzeliwane race, jednak nasze czworonogi przeżywają wtedy najgorsze chwile w roku. Zanim umówisz się do weterynarza, który przepisze środek uspokajający dla psa na Sylwestra, pomyśl o innych metodach.

Przygotowania do tej stresującej nocy rozpocznij już na dwa-trzy tygodnie przed 31 grudnia. W tym czasie możesz spróbować przyzwyczajać psa do hałasu. Nie u wszystkich czworonogów sprawdzi się ta metoda, warto jednak podjąć próbę. Spróbuj pokazać psu, że hałas nie jest zagrożeniem.

By pies pozbył się negatywnych skojarzeń, w czasie zabawy lub podawania smakołyków włączaj głośną muzykę albo odtwarzaj odgłosy fajerwerków. Nagrania znajdziesz w internecie. Nie przesadź jednak ze zbyt głośnym dźwiękiem, hałas nie może od razu wywołać stresu u czworonoga. Pies z czasem powinien przestać reagować lękiem.

Zadbaj o samopoczucie pupila

Jeśli metoda przyzwyczajenia do hałasu okazała się nieskuteczna i twój pupil nadal drży na każdy głośny dźwięk, musisz zagwarantować mu odpowiednie warunki w czasie sylwestrowej nocy. Po pierwsze, jeśli będzie to pierwszy Sylwester twojego pupila i nie wiesz, jak zwierzak się zachowa i zareaguje na głośne wybuchy, nie zostawiaj go samego.

Długi wieczorny spacer

W sylwestrową noc, zanim wybije dwunasta i zostaną odpalone pierwsze race, wybierz się na długi spacer w okolicach godziny 21. Pies załatwi swoje potrzeby i trochę się zmęczy. Nie zapomnij wziąć obroży i smyczy na wszelki wypadek, gdyby pupila wystraszył przedwczesny wybuch. W popłochu zwierzę może zacząć uciekać i niestety się zgubić.

Przytulny kąt

Zadbaj o w miarę spokojny kąt w mieszkaniu. Umieść tam posłanie psa i przygotuj koce, pod którymi pupil będzie mógł się schować. Jeśli jednak twój czworonóg pod wpływem nagłego stresu zignoruje ciepłe posłanie i wybierze np. łazienkę, pozostaw go w spokoju i nie zamykaj drzwi. Pamiętaj też, by zasłonić okna i dodatkowo włączyć spokojną muzykę lub telewizję.

Wsparcie właściciela

Niezwykle ważne jest twoje zachowanie. Wsparcie właściciela nie powinno jednak polegać na głaskaniu i pocieszaniu przestraszonego psa, ale próbie odciągania jego uwagi, np. poprzez zabawę. Nie możesz pod żadnym pozorem krzyczeć na czworonoga lub okazywać zdenerwowania, bo spowoduje to jedynie jeszcze większą histerię.

Zabawa sposobem na stres

Nie zapomnij o ulubionych zabawkach. Najlepszym sposobem na odciągnięcie uwagi psa od głośnych wybuchów jest próba zajęcia go czymś innym. Sprawdzą się tu zabawki, które nie tylko zmniejszą stres, ale także zmęczą psa, który poświęci energię na zabawę, a nie nasłuchiwanie głośnych fajerwerków.  

Co na uspokojenie dla psa w Sylwestra jest skuteczne?

Wszystkie metody zawiodły i nic nie działa na twojego pupila? Konieczna będzie wizyta u weterynarza, który przepisze odpowiednie preparaty wyciszające. Tabletki dla psa na uspokojenie w Sylwestra zniwelują stres i pomogą w spokoju przeżyć noc. Zazwyczaj psy po podaniu preparatu przesypiają najbardziej stresujące momenty. Pamiętaj, że zwierzętom nie można podawać leków uspokajających przeznaczonych dla ludzi. Wybór preparatu musisz skonsultować z lekarzem, który określi odpowiednią dawkę.

A może Sylwester poza domem?

Nie przekonuje cię podawanie leków? Pomyśl o wyjeździe z czworonogiem. W mniejszych miejscowościach możesz liczyć na ciszę, a ewentualne pokazy fajerwerków na pewno będą krótsze i mniej intensywne niż hałas w wielkich miastach, w których organizowane są masowe imprezy.

A może Sylwester z psem nad morzem lub w górach? To dobre rozwiązanie zarówno dla właściciela, jak i czworonoga. Alternatywą jest jeszcze nocleg w hostelu dla zwierząt, który znajduje się na przedmieściach miasta.

Przed sylwestrową nocą zawsze warto porozmawiać z sąsiadami. Być może uda ci się ich przekonać, by wzięli pod uwagę potrzeby twojego czworonoga i w tym roku wyjątkowo zrezygnowali z fajerwerków.

Kategorie
Warto przeczytać
Jakie rasy psów są najlepsze dla aktywnych osób?
Jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas, potrzebujesz psa, który dotrzyma ci kroku. Wybór odpowiedniej rasy sprawi, że będziesz miał idealnego towarzysza do biegania, długich spacerów lub górskich wędrówek. Decydując się na...
Czy warto korzystać z hotelu dla zwierząt?
Czasami zdarzają się sytuacje, w których musimy zostawić pod czyjąś opieką nasze zwierzę. Wakacje czy wyjazd służbowy – nie zawsze możemy wziąć naszego pupila ze sobą. Zwierzęciu należy zapewnić najlepsze warunki....
Rodzaje kulek proteinowych
Łowienie karpi wymaga stosowania specjalnych zanęt i przynęt, które są lubiane przez ten gatunek ryb i jednocześnie nie przyciągają większej uwagi innych, mniejszych ryb, głównie przez swój rozmiar. Wśród typowych...
Znajdź weterynarzy