Materiał Partnera
Rodzaje kulek proteinowych

Rodzaje kulek proteinowych

Łowienie karpi wymaga stosowania specjalnych zanęt i przynęt, które są lubiane przez ten gatunek ryb i jednocześnie nie przyciągają większej uwagi innych, mniejszych ryb, głównie przez swój rozmiar. Wśród typowych produktów wybieranych przez wędkarzy są kulki proteinowe. Ich specyfika i rozmaitość wariantów sprawiają, że są najlepszym, choć nie jedynym rodzajem przynęty, sprawdzającym się w różnych warunkach środowiskowych.

Czym są kulki proteinowe?

Wędkarstwo karpiowe jest jedną z postaci tego sportu oraz hobby, które wymaga specyficznego sprzętu, metod łowienia oraz pokarmu do wabienia ryb. Jednym z często wybieranych przynęt, uważanych przez specjalistów za bardzo skuteczne, są kulki proteinowe. Chociaż nazwa sugeruje, że mają one formę kulek z przeważającą w składzie zawartością protein. W rzeczywistości taka postać i skład były charakterystyczne dla pierwszych produktów z tej grupy. Obecnie, po latach wprowadzania różnych modyfikacji, w sklepach wędkarskich można znaleźć tę przynętę również w innych kształtach i z minimalną zawartością protein. Cechą charakterystyczną kulek jest ich konsystencja. Są one twarde, dzięki czemu mniejsze gatunki nie radzą sobie z ich konsumpcją. Karpie czy amury radzą sobie z pokarmem, gdyż mają zęby gardłowe. Ponadto, specyficzny smak i zapach przynęty został dopasowany do upodobań tych ryb. Konsystencja kulek sprawia też, że mogą długo przebywać w wodzie bez ryzyka całkowitego rozpuszczenia się. 

Rozmiary kulek proteinowych

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy kulkami proteinowymi jest ich wielkość. Ma ona znacznie w przypadku doboru przynęty do warunków środowiskowych. Najmniejsze kulki mają średnicę od 8mm do 12 mm i są zalecane wówczas, gdy ryby słabo żerują, lub nastawiamy się na mniejsze egzemplarze. Takie rozmiary umożliwiają też tworzenie z nich tzw. bałwanków na włosie, kiedy zakładamy kilka kulek. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez wędkarzy przynęt należą kulki proteinowe o średnicy od 12 mm do 18mm. Największe kulki średnicę od 25 mm do nawet 35mm i zazwyczaj są produkowane domowymi sposobami. W firmie RK Baits wykonujemy takie kulki na specjalne zamówienie, rollując je ręcznie. Każdą kulkę z osobna.

Skład, kolory i smaki kulek

Drugą istotną cechą kulek proteinowych jest ich skład. Decyduje on zarówno o smaku, jak i o kolorze przynęty. Podstawowy zestaw składników różni się zależnie od rodzaju produktu, a bazę tworzą ziarna roślin i białko zwierzęce. Wśród wykorzystywanego materiału roślinnego są ziarna roślin strączkowych, zbóż, karma dla ptaków, a nieco rzadziej nasiona słonecznika, konopi, sezamu lub orzeszków ziemnych. Białka dostarczają ryby, kraby, ślimaki, krewetki, raki, a także wołowina, jaja i mleko. W asortymencie firmy RK Baits znaleźć produkty w wielu odmianach kolorystycznych i smakowych. Przykładowe kulki proteinowe Demon Pop - Up wabią karpie i amury intensywnym zapachem egzotycznych przypraw, a uwielbiana przez te ryby odmiana Garlic Premium przyciąga je zapachem świeżego czosnku. Producenci oferują też kulki o smaku i zapachu gumy balonowej, ananasa, słodkich cukierków, morwy, kryla i wiele innych.

Seria Economy

Jest to seria kulek stworzona do obfitego nęcenia. Charakteryzuje się niższą zawartością protein, dzięki czemu uzyskano lepszą cenę.

Seria Premium

Są to kulki przeznaczone na zawody oraz w czasie kiedy ryby słabo żerują. Duża zawartość protein pozwala z jednej strony na walkę z konkurencją, a z drugiej na przekonanie niechętnej ryby do brania.

Hookers

Kulki haczykowe, choć nazwa może mylić, służą do zakładania na włos. Są to kulki tonące, wzbogacone dodatkowo dużą ilością plazmy krwi i jajek, dzięki czemu zawierają jeszcze więcej aminokwasów, oraz dłużej wytrzymują w wodzie.

Pop - Up

Są to kulki pływające, takie jak na przykład Fish Mix Pop Up 18 mm, i przeznaczone do łowienia przy dnie, ale kilka centymetrów ponad nim.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak leczyć nosówkę u psa?
Nosówka to jedna z najgroźniejszych chorób psów. Jej wirus już w kilka dni atakuje najważniejsze narządy zwierzęcia, powodując dolegliwości ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. W skrajnym przypadku...
Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?
Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod...
TOP 5 akcesoriów dla psów na lato
Wakacje to idealny czas na długie spacery i wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury mogą jednak przeszkadzać naszym milusińskim. Dowiedz się, jakie akcesoria dla psów ochronią pupila przed upałem,...
Znajdź weterynarzy