Materiał Partnera
Badania obrazowe i laboratoryjne w weterynarii – kiedy są niezbędne?

Badania obrazowe i laboratoryjne w weterynarii – kiedy są niezbędne?

W dzisiejszych czasach coraz częściej zwierzęcia domowego nie traktuje się wyłącznie jak pupila. Dla wielu z nas jest to pełnoprawny członek rodziny, dla którego pragniemy jak najlepszej opieki medycznej. Medycyna weterynaryjna wychodzi naprzeciw tym pragnieniom. Lekarze weterynarii są w stanie określić z dużą dokładnością przyczynę pogorszenia się stanu zdrowia zwierzęcia oraz postawić trafną diagnozę. Z jakich badań korzystają?

Badania obrazowe

Zgodnie z nazwą badania te pozwalają uzyskać obraz wewnętrznych struktur organizmu tj. narządów, kości czy tkanek miękkich. Standardowym badaniem z tej kategorii jest ultrasonografia, w skrócie USG.

- Metoda ta opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, emitowanych przez specjalną głowicę, którą przykładamy do skóry w badanym obszarze 

– mówi lek. wet. Małgorzata Mikołajczak, właścicielka gabinetu weterynaryjnego Elza, mieszczącego się w Świdniku. 

- Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie ocenić wielkość, kształt oraz ewentualne zmiany w danym narządzie w jamie brzusznej.

Innym powszechnie stosowanym badaniem obrazowym jest badanie rentgenowskie, czyli RTG. Tutaj z kolei wykorzystywane są promienie rentgenowskie, które odbijając się od tkanek, dają obraz na specjalnej kliszy. Jest to badanie dokładniejsze, ale wymaga większego unieruchomienia zwierzęcia podczas badania.

Stosunkową nowością w dziale weterynaryjnym jest wykonywanie tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego. Najczęściej stosuje się je w celu diagnostyki chorób mózgu i układu nerwowego.

Badania laboratoryjne

Są to ogólnie określane badania specjalistyczne, wykonywane najczęściej w laboratoriach weterynaryjnych

Jednakże – jak mówi lek. wet. Małgorzata Mikołajczak – coraz częściej przychodnie/lecznice rozszerzają swoje oferty o stacjonarne wykonywanie niektórych badań, takich jak morfologia, biochemia krwi, badanie moczu, kału. Badania te polegają na analizie materiału biologicznego w celu wykrycia nieprawidłowości.

Lekarz weterynarii decyduje o tym, które z badań dodatkowych należy wykonać w zależności od objawów oraz diagnostyki różnicowej. Większość z wyników można uzyskać nawet w kilka minut po pobraniu materiału (np. badanie moczu), a na inne należy czekać od kilku godzin do kilku dni (np. posiew bakteryjny).

Dzięki wyżej wymienionym badaniom lekarze weterynarii są w stanie w bardzo szybki sposób zdiagnozować pacjenta i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Kategorie
Warto przeczytać
Kleszcz u psa – jak go rozpoznać?
Kleszcze powodują choroby, których objawy nie są widoczne od razu. Dlatego w okresie letnim musimy uważnie obserwować sierść czworonogów. Pasożyty najczęściej pojawiają się w miejscach wilgotnych i zacienionych – pod...
Parwowiroza u psa. Czy psi tyfus jest groźny?
Parwowiroza to groźna choroba wirusowa psów, która najczęściej atakuje szczeniaki przed 6 miesiącem życia. To niebezpieczne schorzenie rozwija się bardzo szybko i w ciągu kilku dni może doprowadzić nawet do śmierci...
Hodowla świnki morskiej – o czym musisz pamiętać?
Marzysz o własnym zwierzaku, ale pies to dla ciebie zbyt duża odpowiedzialność? Przeczytaj, dlaczego warto hodować świnkę morską! Te słodkie stworzenia należą do najpopularniejszych domowych pupili. Serca hodowców...
Znajdź weterynarzy