Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?

Dlaczego kastracja zwierząt jest ważna?

Kastracja to rutynowy zabieg, który ma na celu uczynienie zwierzęcia bezpłodnym. Niewiele osób jednak wie, że daje on jeszcze inne korzyści. Zabieg kastracji nie tylko chroni przed groźnymi chorobami, ale też korzystnie wpływa na zachowanie zwierzęcia. Ważnym aspektem jest też fakt, że dzięki kastracji przyczynimy się do zmniejszenia liczby bezdomnych zwierząt.

Na czym polega zabieg kastracji?

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym. W przypadku samic polega ona na usunięciu układu rozrodczego. Najpierw weterynarz wykonuje 2-centymetrowe nacięcie na brzuchu, a następnie wycina macicę, jajowody i jajniki zwierzęcia. Rana jest zszywana specjalnymi nićmi, które rozpuszczają się w ciele. Cały zabieg jest przeprowadzany pod narkozą. Rana goi się szybko i bezproblemowo, a zwierzęta szybko dochodzą do siebie.

Z kolei u samców usuwa się jądra i podwiązuje nasieniowody. Jest to wykonywane poprzez nacięcie w worku mosznowym umiejscowionym na zewnątrz ciała. Dzięki temu zabieg jest o wiele prostszy niż w przypadku samic, a rana nie musi być zaszywana. Zwierzę jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Opieka pooperacyjna obejmuje zazwyczaj jedynie kontrolowanie powstających blizn i dbanie o higienę pacjenta.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Kastrację zwierząt można wykonać w każdym wieku, jednak będzie ona skutecznie przeciwdziałać chorobom jedynie wtedy, gdy przeprowadzi się ją u młodego zwierzęcia. Kiedy kastrować kota? U kotów najlepiej wykonać ją pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia, z kolei kotki kastruje się w wieku 5-6 miesięcy. Psy najlepiej poddać zabiegowi, gdy skończą od 7 do 12 miesięcy.

Pamiętaj, aby przed zabiegiem zrobić podstawowe badania krwi zwierzaka, które pozwolą wykluczyć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Zwierzę powinno być także na czczo ze względu na możliwość wystąpienia wymiotów.

Jak dbać o zwierzę po kastracji?

Po zabiegu należy odebrać wybudzone zwierzę z kliniki. Skutki narkozy będą objawiać się jeszcze kilka godzin, dlatego zwierzęciu powinno się zapewnić ciepłe i spokojne miejsce do odpoczynku. Ze względu na możliwość niekontrolowanego oddawania moczu, trzeba też zachować szczególną higienę. Ważne jest również stosowanie się do zaleceń lekarza przeprowadzającego zabieg. W razie nieprzewidzianych okoliczności konieczny jest szybki kontakt z kliniką weterynaryjną.

Ponieważ u zwierząt poddanych zabiegowi kastracji następują zmiany hormonalne wiążące się z bardziej intensywnym przyswajaniem składników pokarmowych, niektóre z nich mogą mieć skłonności do tycia. Aby temu zapobiec, pamiętaj o odpowiedniej dawce ruchu i niskokalorycznej diecie. Na rynku możesz również dostać specjalne karmy dla zwierząt po kastracji.

Ile kosztuje zabieg kastracji?

Ceny zabiegu są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wielkości zwierzęcia oraz miasta. Ile kosztuje kastracja kota? W tym przypadku cena może wynieść od 50 do 250 zł. Kastracja psa jest dużo droższa i w przypadku dużych gatunków może kosztować nawet 500 zł.

W większych miastach często są organizowane akcje bezpłatnej kastracji zwierząt. Jeśli chciałbyś zapisać swojego pupila na taki zabieg, poszukaj informacji w Internecie i gabinetach weterynaryjnych w twojej miejscowości.

Jakie są zalety kastracji zwierząt?

Kastracja ma wiele zalet zarówno zdrowotnych, jak i psychicznych. Przede wszystkim są to:

  • ochrona samic przed zachorowaniem na ropomacicze
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia guzów sutków u samic
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka prostaty i jąder u samców
  • zmniejszenie ryzyko zachorowania na FelV i FIV
  • zapobieganie niechcianej ciąży

Kastracja powoduje również zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Redukuje ona skłonność do poszukiwania samicy, co ogranicza ryzyko wypadków, na które narażone są zwierzęta w trakcie takich wycieczek. Samce są spokojniejsze i nie wdają się w walki, które mogą spowodować wystąpienie ropni i infekcji. Kastracja kota eliminuje także nawyk znaczenia moczem otoczenia. Również samiczki są spokojniejsze dzięki zmianie w działaniu hormonów, nie są one także narażone na wystąpienie ciąży urojonej. Jedną z ważniejszych zalet kastracji jest również zapobieganie powiększaniu się liczby bezdomnych zwierząt, które mogłyby urodzić się w konsekwencji niechcianej ciąży.

Kategorie
Warto przeczytać
Jak opiekować się psem jesienią?
Jesień to trudny okres nie tylko dla ludzi, zwierzęta również odczuwają spadek energii, pogorszenie nastroju, stają się bardziej senne. Wprawdzie budowa anatomiczna i fizjologia psów sprawia, że ich organizmy są dużo...
Profilaktyka weterynaryjna. Co to takiego?
Profilaktyka, tak samo jak w przypadku ludzi, ma za zadanie zapobiegać chorobom. W czasach kiedy coraz więcej posiadaczy zwierząt ma świadomość ich zdrowia, prewencja osiąga coraz większą popularność. Z tego powodu...
Jaka karma dla kota jest najlepsza?
Odpowiednie żywienie kota jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Sprawdź, jak dopasować karmę do potrzeb pupila. Zastanawiasz się, co kupić – suchą czy mokrą karmę dla kota? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co...
Znajdź weterynarzy