Materiał Partnera
Sezonowa wymiana ogumienia — kiedy wymienić opony?

Sezonowa wymiana ogumienia — kiedy wymienić opony?

Chociaż wiele osób decyduje się na całoroczne opony, warto pamiętać o tym, że nawet taki rodzaj ogumienia z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany. Co więcej, tego rodzaju opony powinny być ostatecznością, ponieważ najlepszym rozwiązaniem jest kupno opon sezonowych — letnich i zimowych. Jeśli się takie posiada, konieczna jest ich wymiana w określonym ustawowo czasie lub wtedy, gdy się zużyją. Kiedy dokładnie trzeba zdjąć stare opony i zakupić nowe?

Początek wiosny i zmiany pogody — kiedy zdecydować się na wymianę opon?

Choć mogłoby się wydawać, że chwilę temu opony zostały zmienione z letnich na zimowe, okazuje się, że miesiące uciekają tak szybko, iż przychodzi czas na kolejną zmianę — tym razem opony zimowe wymienia się na letnie. Jeśli nie mamy wystarczającej pewności, kiedy warto to zrobić, dobrze jest obserwować pogodę, ponieważ to ona głównie sugeruje najlepszy czas na wymianę opon. Niestabilną aurą charakteryzują się przede wszystkim wczesne miesiące wiosenne oraz jesienne.

Czy wymiana opon zimowych na letnie jest konieczna?

To, że opony letnie trzeba wymieniać na zimowe, jest powszechnie wiadome. Wiele osób zastanawia się jednak, czy również zimowe ogumienie powinno być zdejmowane na cieplejsze miesiące. Warto wiedzieć, że zimowa opona – np. poprzez liczne nacięcia – dostosowana jest do jazdy po śniegu i bardziej wymagających nawierzchniach, więc siłą rzeczy latem będzie sprawowała się gorzej.

Kiedy wymieniać opony?

Kiedy zatem wymienić opony zimowe na letnie? Przyjęło się, że opony letnie można zakładać w momencie, kiedy temperatura obwodowa plasuje się powyżej 7°C. Co oczywiste, zmiany pogody wczesną wiosną powodują, że ten moment trudno jest wpisać w dokładne ramy czasowe. Dlatego też nie warto zmieniać opon od razu, kiedy na termometrze pojawi się wskazana temperatura. Może bowiem okazać się, że za tydzień lub dwa spadnie poniżej zera. Dobrze jest poczekać aż pogoda na dobre się ustabilizuje.

Skoro wiadomo już, kiedy wymieniać opony letnie, przyszedł czas, aby zastanowić się nad oponami zimowymi. Ekspert z firmy Subaru Serwis Blacharsko-Lakierniczy Marek Troszyński radzi, aby zastosować analogiczny do poprzedniego system z temperaturą. Oznacza to, że na wymianę opon na zimowe kierowca powinien zdecydować się, kiedy temperatura spada poniżej 7°C. Tutaj jednak nie trzeba czekać do pierwszych mrozów i śniegów, czyli prawdziwych objawów zimy. Opony można wymienić znacznie wcześniej, ponieważ poniżej wspomnianej temperatury znacznie zmienia się dynamika reakcji.

Opracowanie:
Kategorie
Warto przeczytać
WD 40. Czym jest i do czego służy?
WD-40 to niezawodny środek smarny i ograniczający korozję, który został wynaleziony ponad 60 lat temu przez zespół naukowców pracujących nad substancją wypierającą wilgoć dla NASA. Skuteczność preparatu w radzeniu sobie...
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o częściach do pojazdów ciężarowych.
Pojazdom ciężarowym, choć konstrukcyjnie są bardziej wytrzymałe, też przytrafiają się usterki. Zazwyczaj dotykają one tych samych elementów i podzespołów, co w pozostałych autach. Jednak unieruchomienie samochodu...
Jak wybrać dobry warsztat samochodowy?
Wybór warsztatu samochodowego to decyzja, która może wpłynąć nie tylko na nasz portfel, ale i bezpieczeństwo i dalsze użytkowanie samochodu. Źle naprawione auto z pewnością popsuje się ponownie. Aby móc spokojnie...
Znajdź warsztaty samochodowe