Materiał Partnera
Prawidłowe oświetlenie samochodu. Co mówią przepisy?

Prawidłowe oświetlenie samochodu. Co mówią przepisy?

Dobrze oświetlony samochód to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Polskie prawo narzuca na zmotoryzowanych konkretne wymagana dotyczące świateł zewnętrznych, m.in. na temat częstotliwości ich stosowania, miejsca montażu oraz homologacji. Warto wiedzieć dokładnie, jakie obowiązki spoczywają na kierowcach, aby nie dali się oni zaskoczyć podczas rutynowej kontroli.  

Obowiązek jeżdżenia z włączonymi światłami dotyczy kierowców w Polsce. Powinni oni pamiętać o tej czynności nie tylko nocą, ale nawet w słoneczny dzień. Prawo reguluje również rodzaj oświetlenia, które jest obligatoryjne. Na liście oprócz świateł dziennych znalazły się kierunkowskazy, światła pozycyjne, mijania oraz przeciwmgielne. Kierowcy niekiedy do tego spisu dodają własne pomysły, które nie zawsze są dopuszczalne na drodze.

Homologacja i sposób montażu

Światła przednie, tylne, boczne stanowią niezbędne wyposażenie zewnętrzne samochodów osobowych, dostawczych, autobusów i innych dopuszczonych do ruchu. Ważne jest, aby lampy spełniały wymogi w zakresie:

  • homologacji — na obudowie reflektora powinny znajdować się litera E i numer. Świadczą one o tym, że produkt ma homologację europejską, a więc iż może być bezpiecznie użytkowany,
  • rozmieszczenia — np. lampy dzienne powinny znajdować się w odległości 60 cm od siebie, a od podłoża powinno je dzielić od 25 do 150 cm (zależy od modelu auta).

Dla bezpiecznej jazdy zgodnej z przepisami należy też kontrolować sposób pracy reflektorów. W razie spalonej żarówki należy niezwłocznie dokonać jej wymiany, przy czym specjaliści z firmy Edward rekomendują równoczesną wymianę w obydwu lampach. Warto też czyścić reflektory, ponieważ osadzające się na nich zanieczyszczenia znacznie osłabiają moc świateł.

Tuning oświetlenia

Niektórzy kierowcy, chcąc dodać swojemu pojazdowi oryginalności, wyposażają go w dodatkowe światła. Jednak samochody świecące się jak choinki są narażone na wysokie mandaty. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące warunków technicznych pojazdów jasno precyzuje zakres, w jakim można dokonać tuningu świateł.

Zmotoryzowani, którzy chcą podkręcić wygląd auta, mogą się zdecydować na montaż świateł dziennych. Zazwyczaj wybierają oświetlenie LED, które cechuje niski pobór energii oraz ciepła, nieoślepiająca barwa. Inną opcją są lampy diodowe, które są jednak znacznie droższe tak w zakupie, jak również w eksploatacji.

Wszelkie lampki podświetlające spryskiwacze czy podwozie są zakazane przez prawo i w razie kontroli policyjnej narażają kierowcę na konsekwencje finansowe. Podobne ryzyko ponoszą właściciele aut z neonami zainstalowanymi pod progami, wielobarwnymi żarówkami czy foliami zmieniającymi kolor reflektorów.

Kategorie
Warto przeczytać
Bezpieczeństwo autogazu
Na temat paliwa gazowego zdania w społeczności kierowców są mocno podzielone. Poza entuzjastami, którzy doceniają oszczędności płynące z tego rozwiązaniami istnieje grupa zmotoryzowanych pozostających sceptyczna do tej...
Kiedy należy wezwać autolawetę?
Konieczność wezwania lawety to niezbyt przyjemna sytuacja dla każdego kierowcy. Jednocześnie każdy kierowca – niezależnie od swoich umiejętności i stażu za kółkiem - powinien być w pełni świadom tego, że może przed tą...
Jakie silniki nie tolerują LPG?
Samochodowe instalacje LPG to rozwiązanie dość popularne w społeczności kierowców – w roku 2018 po polskich drogach poruszało się ponad 3 miliony samochodów zasilanych gazem, co daje 14% ogólnej ilości zarejestrowanych...
Znajdź warsztaty samochodowe